– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o rajčicama, kojima je sezona uveliko već počela. Naime, imamo jako puno problema oko ovoga povrća koje se može zaštititi samo sa plastenikom.
Nakon trijumfalne pobede nad rakom debelog creva, Ljubiša Jovanović i njegovi najmiliji svim srcem su se posvetili ekstenzivnom uzgoju crvenog voća u niškom kraju. Motiviran ogromnim osjećajem zahvalnosti, neustrašivo je odlučio proširiti svoja nastojanja na područje proizvodnje goji bobica, priznajući ključnu ulogu koju su te bobice imale na njegovom putu do iscjeljenja.
U južnom dijelu Srbije odvija se zadivljujuća priča kada obiteljska jedinica koju čine muž, žena i njihovi sinovi, Nemanja i Nikola, kreću na nesvakidašnje putovanje kako bi podigli plantažu i rasadnik isključivo posvećen uzgoju ljekovitog bobičastog voća. Koristeći svoju stručnost u uzgoju voća, strastveno su se prihvatili ovog pothvata, koji obuhvaća različite aspekte kao što su podizanje plantaža, opsežno istraživanje, procjena tržišta te prodaja voća i sadnica.
- Ovu izvanrednu priču pomno je dokumentirao Agroklub, izvor od povjerenja. Svjedočeći kako biljke napreduju i razmnožavaju se, one tvore gustu, visoku strukturu koja u svom vrhuncu doseže impresivnu visinu od dva do tri metra. Kako bi se postigao željeni izgled kišobrana potrebno je tijekom proljetne sezone obaviti osnovnu rezidbu. Plodovi su vitkog oblika koji mogu doseći duljinu od tri centimetra, uz sočnu konzistenciju i jarku narančasto-crvenu boju. Njihova ponuda nadilazi samo ugodan okus koji vješto kombinira slatkoću s suptilnim dodirom kiselosti.
Ponosni su na uzgoj impresivnog asortimana od 11 različitih sorti goji bobica u svojim rasadnicima i izložbenim plantažama. Jedna od tih cijenjenih sorti je vrlo tražena crna goji bobica, rijetka biljka poznata po svojim ljekovitim svojstvima i obećavajućim ekonomskim izgledima. Kao jedini vlasnici ovog iznimnog primjerka na cijelom europskom kontinentu, posjeduju ekskluzivna prava na ovu jedinstvenu varijantu. Ljubiša svjedoči o izvanrednoj ljekovitosti ove biljke, ističući njenu oskudnost i ogromnu vrijednost. Ogroman potencijal istraživanja ove biljke ostaje uglavnom neistražen. Kako bi se spriječilo curenje soka i oksidacija, tijekom berbe crnih bobica biljke primjenjuje se precizna tehnika.
Ovaj zamršeni proces uključuje delikatno branje bobica pomoću pincete koja je posebno dizajnirana s ručkom. S impresivnom koncentracijom od 3690 mg na 100 grama, kupine nude značajnu zalihu antocijanina i oligomernih proantocijanidina (OPC). Ovaj prirodni antioksidans učvršćuje svoju reputaciju jednog od najjačih dostupnih antioksidansa, zahvaljujući svojoj izvanrednoj sposobnosti da brzo i učinkovito eliminira štetne slobodne radikale iz tijela. Kupine, poznate po visokom udjelu željeza i bogatstvu esencijalnih vitamina i minerala, predstavljaju vrijednu i hranjivu opciju za ishranu.
Savjetuje se u dnevnu prehranu uvrstiti tri do šest grama ovog hranjivog voća. Uspješan uzgoj goji bobica ovisi o povoljnim okolnostima, kao što su tlo bogato hranjivim tvarima, odgovarajuća drenaža i dovoljno sunčeve svjetlosti. Ove bobice posebno dobro uspijevaju na nadmorskim visinama od 100 do 1000 metara. Kako Ljubiša pojašnjava, pojedinci uzgajaju ovu kulturu ili na prostranim plantažama ili unutar svojih osobnih vrtova kako bi zadovoljili svoje specifične potrebe. Sadnja se može započeti u bilo kojem trenutku između ožujka i kasne jeseni.
Kako bi se zajamčio prosperitet plantaže, savjetuje se raspored biljaka s razmakom od jednog metra između redova, a između redova ostaviti razmak od 2,5 metra. Ključne komponente potrebne za uzgoj uspješne plantaže obuhvaćaju stupove, potporne žice (obično poznate kao šiljci), sustav navodnjavanja kap po kap i zaštitnu mrežu protiv tuče. Od lipnja do studenoga biljka prolazi kroz fazu cvatnje koja se podudara s postupnim sazrijevanjem plodova. Kako bismo ih zaštitili od bilo kakve potencijalne štete, postupak berbe pedantno se izvodi ručno, u malim spremnicima. Ako je potrebno, voće se može zamrznuti kako bi mu se produžio rok trajanja.
Za sušenje plodovi se pažljivo slažu u tanki sloj i izlažu hranjivim sunčevim zrakama. U prvoj godini rasta biljka daje prvi urod, au narednim godinama svako stablo daje oko kilogram ploda. U trećoj godini rasta stabla daju urod od tri kilograma ploda, a godišnje se ta količina utrostruči. Za prihod od oko 60.000 eura po hektaru do treće godine potrebno je uzgojiti i prodati 4000 sadnica po hektaru po cijeni od pet eura po kilogramu. Goji bobice, bilo da se konzumiraju svježe ili sušene, nude ugodnu i vizualno primamljivu poslasticu.
Tipično, preporučena dnevna konzumacija crvenih goji bobica je u rasponu od 20 do 50 grama, dok se crne goji bobice predlažu u količini od tri do šest grama. Porijeklom iz regije Tibeta, goji bobice imaju cijenjeni status svete biljke zbog svoje izvanredne sposobnosti poticanja pomlađivanja. Ove bobice posjeduju značajnu količinu vitamina A, što ih čini vrlo korisnim u bilo kojem režimu prehrane. Poznate po svom izuzetnom nutritivnom profilu, goji bobice obiluju vitalnim aminokiselinama, vitaminom C, mineralima u tragovima, željezom, bakrom, kalijem i cinkom. Štoviše, ovaj izvor pruža obilan rezervoar vitamina A i karotenoida.