– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o Titovom ljubavnom životu, koji je bio i više nego zanimljiv i uzbudljiv. Mnogi kažu da je Jovanku varao na skoro svakom koraku, a to mu se itekako moglo, jer je bio prvi čovjek u državi. Slijedi i jedna jako zanimljiva priča o njemu.
Josip Broz Tito gajio je duboku naklonost prema ženama, što se očitovalo u njegova četiri braka i brojnim ljubavnicama za koje se govorilo da ih je najmanje toliko.
Kao vođa Jugoslavije i komunističke partije, Josip Broz Tito je imao dvostruku ulogu i lidera i predsednika. Osim toga, Tito je bio poznat po svojoj harizmatičnoj privlačnosti, koja mu je omogućila da vodi romantične veze po sopstvenom nahođenju. Tito nije bio jedina Jovankina žena. Naprotiv, on je ulazio u brak više puta prije njihove zajednice.
Sa nepunih 14 godina ušao je u brak sa svojom prvom ženom.
Titova prva supruga bila je Pelagija Belorusova, Ruskinja. Prvo su razmijenili zavjete u vjerskom obredu, a potom i građanskim u junu 1919. U vrijeme njihovog braka, Pelagija je imala samo 14 godina, dok je Tito imao 26 godina.
Susrevši ga usred ratnog haosa, hrabro ga je spasila iz kandži Kolčakovih kontrarevolucionara, zauvijek promijenivši tok njihovih života. Tito i Pelagija su blagosloveni sa ukupno četvoro dece. Tragično, njihovo prvorođenče je preminulo ubrzo nakon dolaska na svijet, dok su njihovo drugo i treće dijete također podleglo ranoj smrti. Za čudo, njihovo četvrto dijete je jedino preživjelo ovo srceparajuće iskušenje.
Nakon Titovog hapšenja 1928. godine pod optužbom za širenje komunističke propagande, Pelagija je donela odluku da se vrati u Rusiju u pratnji svog sina. Kada se Tito vratio na slobodu, gajio je ogorčenost prema Pelagiji što je njihovog sina Žarka smjestila u objekat namijenjen brizi o nezbrinutoj djeci. Njihov službeni razvod okončan je u aprilu 1936.
Još jedna žena optužena je za špijunažu. U oktobru 1936. godine Tito je u Moskvi stupio u svoj drugi brak sa Lusijom Bauer, takođe poznatom kao Ana Konjin.
Nakon Hitlerovog dolaska na vlast, muž žene koja je bila udata za istaknutog člana njemačke komunističke partije suočio se sa zatvorskom kaznom od 15 godina. Kao odgovor, Međunarodna organizacija Crvene pomoći omogućila je preseljenje njegove supruge u Moskvu, gdje je uzela alias Lucija Bauer.
- Godine 1936. Tito i Lucija stupaju u svetu bračnu vezu. U to vrijeme Tito je imao zrele 44 godine, dok je Lucija navodno imala 22 godine. Ubrzo nakon njihovog vjenčanja, Tito je krenuo na neovlašteno putovanje u Jugoslaviju radi zaposlenja. Ipak, uprkos udaljenosti, svoju nepokolebljivu naklonost prema Luciji potrudio se da izrazi kroz iskrena ljubavna pisma, potvrđujući njenu poziciju prave ljubavi njegovog života.
Godine 1937. Lucija je doživjela tragičnu sudbinu kada je pogubljena u moskovskom zatvoru nakon što ju je Staljinova tajna policija lažno optužila za špijunažu u ime Njemačke.
Njegova nevjera se proširila i na njegovu sekretaricu, jer je prevario svog trećeg partnera.
Herta Haas, bogata Slovenka jevrejskog porijekla koja je bila 22 godine mlađa od Broza, postala je njegovo sljedeće značajno romantično zanimanje. Među biografima još uvijek traje debata o tome da li su Tito i Haas ikada stupili u brak. Davorjanka Paunović, Požarevljanka, rođena 1921. godine, tokom svog studiranja na Univerzitetu, uživala je u društvu Jove Kapičića, crnogorskog pojedinca koji će kasnije postati narodni heroj i upravnik Golog otoka. Oboje su bili povezani sa Komunističkom partijom i njihovi vršnjaci su ih smatrali najatraktivnijim parom u kampusu.
U periodu od osamnaest mjeseci bili su u romantičnoj vezi. Međutim, u martu 1941. Davorjanka je dobila direktivu Partije da otprati Josipa Broza Tita u Zagreb. Okolnosti tog vremena zabranjivale su joj da iznosi bilo kakve informacije o svom odlasku u Jovu, osim činjenice da je morala otići. Njihov oproštaj obilježilo je njeno prolivanje obilnih suza.
U januaru 1942. godine, dok je rat bjesnio, putevi dvoje ljubavnika ponovo su se ukrstili. Jovo Kapičić, koji je bio komesar Lovćenskog odreda, bio je u jeku da Titu podnese izvještaj o njihovom porazu. Nije znao da će ovaj susret označiti njegov prvi pogled na Vrhovnog komandanta. Kada su se vrata Titove kancelarije otvorila, pojavila se poznata figura – bila je to niko drugi do Davorjanka.
Iako je bio presrećan zbog njenog opstanka i prisustva u Vrhovnom štabu, morao je brzo da se vrati u svoju jedinicu nakon što je vest saopštio Titu. Prošla su duga dva mjeseca otkako su se posljednji put vidjeli, a ovoga puta u Foči…
Uveče mu je dogovorila sastanak na jednom od mostova u Foči. Po dolasku mu je poklonila kolekciju poklona uredno umotanih u maramicu – paklicu cigareta, upaljač, sapun, češalj i maramicu. Srdačno su se zagrlili, cijeneći trenutak. Nekoliko dana kasnije, Kapičić se ponovo našao u Foči.
- Šetajući uskom, popločanom ulicom u užurbanom gradu, moju pažnju naglo je zaokupio brzi prolaz dvojice konjanika. Nakon što su prešli udaljenost od otprilike pedeset metara, naglo su se zaustavili. Pobuđena radoznalost, jedan od konjanika je krenuo prema našem pravcu. U trenu sam ga prepoznao – Tita. Raspitao se gdje se nalazim i zašto nisam odgovorio. Pokušavajući da ponudim objašnjenje, skrenuo sam pogled ka drugom konjaniku. Tada je sve postalo kristalno jasno. Davorjanka je stajala, fiksirana na mene… Ova živopisna sjećanja napisala je Tamara Nikčević u svojoj knjizi „Goli otoci Jova Kapičića.
Tito, koji je bio 32 godine stariji od nje, susreo se sa Jovankom Budisavljević dok je učestvovao u drvarskom desantu. Ne samo da se istakla kao mlada partizanka tokom rata, već je stekla i cijenjeni čin majora. Nakon njihovog prvog susreta, Tito ju je pozvao da stanuje u njegovoj kući i uključio se u njene usluge kao domaćica.
Postoje tvrdnje iz određenih izvora koji ukazuju na to da je Jovanka bila strateški pozicionirana u Titovom životu kako bi pomogla u obuzdavanju njegovog nezasitnog apetita za ženama. Prema dokumentovanim dokazima, Jovanku je u Titov uži krug upoznao Ivo Krajačić Stevo, vođa komunističke tajne policije OZNE.
Nada Budisavljević, Jovankina sestra, dosledno je tvrdila da je Jovanku i Tito voleo i cenio, i uzvraćala im je ta osećanja.
U dokumentarcu RTS-a ispričala je period kada su ona i njena sestra Zora posle rata boravile u sirotištu. Na kraju ih je Jovanka otkrila i donela u Titovu rezidenciju u Užičkoj 15, gde je bila zaposlena. U početku, vijest o predstojećem vjenčanju nije ih uspjela obradovati.
Kako se Titov život bližio kraju 1978. godine, britanski ambasador je postao svjestan situacije koja se odvijala i odmah je prenio poruku Londonu, navodeći da je Tito sada izolovan i lišen druženja. Njegova supruga i prijatelji više nisu bili uz njega, a uskoro će i Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, koju je on osnovao, početi svoj raspad.