Ukoliko ste u nedoumici koju vrstu čaja odabrati, s obzirom na bogat izbor ljekovitog bilja na našim prostorima, poželjno je kušati razne čajeve i utvrditi koji će dati željeni učinak. Unatoč tome, treba biti oprezan jer neki čajevi možda nisu prikladni za osobe koje su trenutno na lijekovima ili imaju postojeće zdravstvene probleme, a postoje neki čajevi koje bi trebalo izbjegavati u svim okolnostima.
Da biste pokrenuli proces, postupno zamijenite sedative biljnim čajevima, osim ako su prijeko potrebni. Preporučljivo je odlučiti se za čajeve od matičnjaka ili kamilice. Kamilica ima brojna korisna svojstva. Kada nema vrućice ili infekcije, služi kao izvanredan sedativ za noć. Konzumirajte ga navečer i nastupit će mir. U slučaju upale, kašljanja ili kihanja između obroka treba piti čaj protiv upale. Za postizanje stanja smirenosti preporučuje se čaj od lavande. Savršen je izbor za večer jer i lipa i lavanda djeluju umirujuće.
- U slučaju da nam hrana izaziva nadutost, tu nelagodu možemo ublažiti konzumacijom mente koja djeluje umirujuće i pojačava sedativna svojstva jela. Prepuštamo li se ljutoj kuhinji, potencijalnu nelagodu možemo ublažiti ispiranjem usta ili popiti nekoliko gutljaja kadulje. Preporučuje se lagana konzumacija čajeva jer prekomjerna konzumacija može dovesti do crijevnih problema.
Voćni čajevi, popularan izbor za one koji traže iskustvo poput soka, predstavljaju značajan problem jer donose više štete nego koristi. Dok voćni čajevi mogu biti divni, aromatični i vizualno privlačni, njihov utjecaj na tijelo je daleko od ugodnog. Zapravo, često dovode do povišene razine kiselosti i neugodnog osjećaja u ustima.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
- Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.