Ovu su pojavu sigurno doživjeli svi pojedinci. Dok se češemo po vratu ili dodirujemo kožu rukama, neočekivano nailazimo na čudne, duguljaste i tanke bijele dlake koje izgledaju kao da su iznikle preko noći. Ako se i vama dogodio ovaj fenomen i ako ste vjerovali da ste jedini stanovnik ove planete koji ima takvu dlakavost, budite uvjereni da niste usamljeni u ovom iskustvu.

Pojava otkrivanja nasumičnih, izduženih dlačica na našim tijelima je uobičajeno iskustvo koje dijele mnogi, ali ne postoji posebna terminologija koja bi opisala ovaj fenomen. Međutim, dermatolozi su iznijeli teorije kako bi razjasnili temeljne uzroke. Prema tim stručnjacima, hormonalni i genetski čimbenici pridonose abnormalnom rastu pojedinih pojedinačnih dlačica, što rezultira njihovom neproporcionalnom duljinom u usporedbi s drugima.

Određeni folikuli dlake mogu dulje ostati u anagenoj fazi, što je faza aktivnog rasta kose, zbog nasumičnih mutacija. To omogućuje tim specifičnim folikulima da izrastu dužu kosu. Osim toga, hormonalne promjene na različitim dijelovima tijela, poput brade ili T-zone, također mogu pridonijeti ovim nepravilnostima u rastu dlaka. Ako smatrate da te dlačice smetaju, dermatolozi preporučuju da ih čupate pincetom kao što biste čupali bilo koje druge neželjene dlačice.

Za neke pojedince otkriće neočekivano dugih dlaka na tijelu može ostaviti dojam da su nekim čudom niknule preko noći. Međutim, ova percepcija je samo subjektivna. Ove dlake su nevjerojatno fine i stapaju se s bojom naše kože, čineći ih jedva primjetljivima u usporedbi s našom “običnom” kosom. Posljedično, često je potrebno dosta vremena da se te dlačice lociraju jer prolaze nezapaženo.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.