Svi smo se barem jednom susreli sa problemom u vidu pauka i mnogo je nas koji se jako plašimo ovih životinjica, a danas donosimo trik pomoću kojeg ćete se riješiti ovih problema.

Niste jedini koji je u zadnje vrijeme primijetio porast broja paukova u vašem domu ili stanu.

Iako se ova uglavnom bezopasna bića s osam nogu često pojavljuju u brojnim kućanstvima, to ne znači da morate prihvatiti njihovu prisutnost. Mi svakako ne zagovaramo trenutačno istrebljenje; pauci zapravo mogu biti korisni. Unatoč tome, svakodnevno susrećenje s njima nikome nije ugodno, zbog čega je neophodno pronaći rješenje koje ih sprječava da napadnu vaše životne prostore.

Što ih privlači?

Dva su primarna faktora u igri: hrana i sklonište. Zimi vaša kuća služi kao savršeno utočište za paukove, nudeći zaštitu od vjetra, niskih temperatura i kiše, zajedno s lako dostupnom zalihom hrane. Dakle, kako ih možete eliminirati? Postoji niz jednostavnih i isplativih rješenja.

  • Neke biljke imaju sposobnost trajnog odvraćanja paukova od ulaska u vaš dom. Prema stručnjacima američke tvrtke “Garden Buildings Direct”, postoje specifične biljke, poput metvice i lavande, koje emitiraju snažnu aromu koja odbija ove paučnjake. Pauci su posebno osjetljivi na jake mirise koji im nisu privlačni, što ove biljke čini neukusnima, kao što je primijetio Alo.

Preporučljivo je posaditi ove biljke ili ih držati u posudama uz prozore. Jednostavne su za uzgoj i zahtijevaju minimalnu njegu—dovoljno je samo povremeno zalijevanje. Ovakav pristup osigurat će vam svježe začine za vaša jela. Alternativno, možete koristiti eterična ulja dobivena iz ovih biljaka. Jednostavno nanesite nekoliko kapi eteričnog ulja mente ili lavande na vatu i stavite je u kutove sobe. Za one koji imaju vrt, preporučuje se i sadnja eukaliptusa, jer ispušta snažan miris.

BONUS TEKST

Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

  • Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.