Za naš današnji članak spremili smo vam jednu jako zanimljivu priču, a povezana je sa pronicljivošću. Kada unesete u google pojam “Pametan čovjek”, u većini pretraga će da vam u pojmu slika izlazi Sigmund Frojd, jako pametan čovjek….

U početku se njegovo istraživanje koncentriralo na hipnozu, ali je kasnije prešao na korištenje razgovora kao terapeutskog pristupa, postavljajući temelje za ono što danas nazivamo psihoanalizom. Njegova revolucionarna tehnika za razumijevanje ljudskog uma dovela je do važnih otkrića koja su imala dubok utjecaj na različite društvene znanosti. Ideje koje je predložio Freud ne samo da su transformirale psihologiju, već su odjeknule i u književnosti, filozofiji i drugim područjima ljudskog istraživanja.

Pristup koji je primijenio bio je usmjeren na otkrivanje nesvjesnih nagona koji utječu na postupke pojedinca. Sljedeće dvije ideje koje predstavlja ključne su za svačije postojanje, zbog čega je važno pažljivo ih razmotriti i razmisliti o njihovim implikacijama. Oni služe kao upozoravajući pokazatelji, štiteći nas od onih koji možda gaje ljubomoru. Freud je predložio: “Ako želite potkopati vlastite ciljeve, podijelite ih sa svima.” Tvrdio je da problem ne proizlazi iz vanjskih sila, već iz nas samih:

“Kada počnete raspravljati o svojim namjerama, dobivate potvrdu sličnu onoj za njihova postignuća.” To može dovesti do pada motivacije, entuzijazma i angažmana. Razgovor o planovima može umanjiti motivaciju i dovesti do smanjenja entuzijazma za njihovu provedbu, budući da bi naš mozak te rasprave mogao percipirati kao da su zadaci već obavljeni. Može biti korisno zadržati mnoge svoje planove za sebe. Kada ljudi procjenjuju svoje uspjehe u odnosu na vaše, mogu doživjeti osjećaj neprikladnosti ako vaša postignuća vide kao superiornija od svojih. Kako biste izazvali osjećaje ljubomore i ljutnje kod onih oko vas, počnite s raspravom o svojim postignućima.

Iako je važno biti ponosan na svoje uspjehe i ne osjećati potrebu skrivati ​​ih, budite oprezni kada dijelite ta postignuća. Ako se činite pretjerano hvalisavim, to može dovesti do zavisti i ogorčenosti kod drugih. Uzmite u obzir svoju publiku kako biste održali svoje odnose. Ovaj se koncept također odnosi na izazove i poteškoće s kojima se susrećemo u životu. Često izražavanje negativnih misli o svojim iskustvima i sebi može privući energetske vampire koji napreduju na nesreći drugih. Ovo je vodič za prepoznavanje pravog prijatelja u odnosu na lažnog.

Vladeta Jerotić (1924.-2018.) bio je istaknuti srpski psihijatar, filozof, teolog i književnik koji je svojim znanjem i spoznajama značajno utjecao na različite discipline. Nakon stjecanja diplome liječnika specijalizirao je psihijatriju. Njegova predanost pacijentima i stručnost u njegovom području priskrbili su mu poštovanje i kao liječnika i kao pedagoga. Jerotićevi interesi nadilaze područje medicine, jer se posvetio istraživanju religije i filozofije. Njegovi spisi obrađuju teme poput razvoja, morala, slobode i prirode života.

Čitatelji diljem svijeta bili su očarani njegovim refleksivnim stilom i dubokim uvidima. Istakao se kao predavač, a mnogi i sada u njegovim propovijedima nalaze nadahnuće i poticaj. Potaknuo je rasprave o izazovima života i potaknuo pojedince da krenu na vlastita putovanja samoistraživanja. Njegovi govori i pisani radovi često su se bavili temama poput prijateljstva, braka, roditeljstva i veza. Obično, kada tražimo prijateljstva, ovisimo o zajedničkim interesima, čvrstom karakteru, zajedničkim vrijednostima i međusobnom povjerenju. Međutim, kako ćemo reagirati kada nam prijatelj istakne pogrešku koju smo napravili? Kakva je naša reakcija u takvim situacijama?