Početak dentalne gangrene je spor proces, što rezultira blagim simptomima koji često prolaze nezapaženo. Tijekom vremena pojedinci mogu primijetiti promjenu boje zuba ili neugodan miris iz usta, ali samo ako je zub izložen. Stethoscope objašnjava da se dijagnoza postavlja procjenom nevitaliteta zuba i otkrivanjem jakog, neugodnog mirisa kada se instrument umetne u prostor korijenskog kanala.

Zubna gangrena prvenstveno proizlazi iz traume i neliječenog karijesa, koji lako širi infekciju na tkivo zubne pulpe. U nedostatku tjelesne reakcije, bakterije se infiltriraju u kanal i šupljinu zuba. Kako bi se to spriječilo, ključno je održavati pravilnu oralnu higijenu, sanirati karijesne zube i redovito odlaziti na stomatološke preglede.

Za učinkovito liječenje dentalne gangrene ključno je temeljito očistiti i šupljinu i korijen zahvaćenog zuba, ukloniti sva nekrotična tkiva odgovarajućim instrumentima i antiseptičkim otopinama. Nakon toga se daju lijekovi, a zub se pečati na određeno vrijeme, ovisno o vrsti lijeka koji se koristi. Lijekovi se mijenjaju sve dok se u potpunosti ne iskorijene neugodni mirisi, gnojenje periapeksnog tkiva ili bolovi uzrokovani komplikacijama invazije bakterija u periapeksnom prostoru. Nakon što se steknu svi povoljni uvjeti, korijenski kanal se puni prikladnim materijalom za trajno zatvaranje, a oštećena kruna zuba obnavlja se sukladno stupnju oštećenja.

Međutim, postoje potencijalne komplikacije povezane s ovim problemom. Razvoj gangrene proizlazi iz proliferacije bakterija i njihovih nusproizvoda izvan granica šupljine zuba i njegovog korijena. Kada postoji akutna infekcija u periapeksnom tkivu, dolazi do boli i otekline koja se najizravnijim putem širi kroz kost i meka tkiva. U takvim slučajevima postaje neophodno otvoriti zahvaćeni zub kako bi se stvorio put od zubne šupljine do periapeksnog tkiva. To ublažava pritisak uzrokovan stvaranjem bakterijskog plina i pruža trenutačno olakšanje pacijentu. Propisuju se antibiotici, a pacijent dobiva upute o održavanju oralne higijene do prestanka akutne faze. Nakon toga kreće proces mehaničke obrade, dezinfekcije i medikacije zuba kako bi se osiguralo potpuno ozdravljenje.

Slično širenju zarazne bolesti, gangrena je idealno okruženje za proliferaciju bakterija, koje pod određenim uvjetima mogu putovati do susjednih i udaljenih tkiva i organa, što dovodi do komplikacija. Pojedinci često postanu svjesni neugodnog mirisa iz usta koji ostaje čak i nakon temeljite dentalne higijene.

Ključ za zdrave zube i desni leži u prevenciji. Pacijenti se educiraju o važnosti održavanja oralne higijene, odabira odgovarajuće četkice za zube, pravilnog načina pranja zubi te korištenja osnovnih pomagala kao što su zubna pasta, konac, interdentalne četkice, oralni irigatori i vodice za ispiranje usta.

Uvođenje inovativnih uređaja značajno je pojednostavilo zadaće stomatologa. Proces mehaničke obrade korijenskog kanala zuba je revolucioniran, omogućavajući brže i učinkovitije uklanjanje nekrotične pulpe i inficiranog tvrdog tkiva. Korištenje ultrazvučne tehnologije povećava učinkovitost antiseptičkih sredstava i eliminira bolesno tkivo s područja zuba kojima je obično teško pristupiti konvencionalnim instrumentima za liječenje korijenskih kanala. Dodatno, RTG snimanje omogućuje precizniju procjenu stanja zuba, otkrivajući detalje koji se ne mogu uočiti samo vizualnim pregledom.

Ako dođe do komplikacija, poput širenja infekcije na okolna tkiva, postoji potencijalna prijetnja životu bolesnika. Infekcija ima sposobnost proširivanja kroz različite strukture uključujući mišiće, fascije, krvne žile, limfne žile, pa čak i doći do središnjeg živčanog sustava i medijastinuma. Kao rezultat toga, cjelokupno stanje pacijenta prolazi kroz promjene, što dovodi ne samo do oteklina i boli, već i do povećanja tjelesne temperature, umora i slabosti. Iako ti slučajevi nisu česti, pruža se hitna prva pomoć nakon čega slijedi upućivanje specijaliziranim maksilofacijalnim kirurzima koji mogu riješiti specifično stanje.