Došlo nam je ljeto i naša trpeza je bogatija za mnogo vrsta voća i povrća koje nemamo priliku konzumirati tokom čitave godine. Međutim, na žalost, ovi proizvodi su tretirani raznim hemijskim sredstvima.

Petrović ističe zabrinjavajuće pitanje nakupljanja ostataka pesticida na voću i povrću. Neke specifične biljke imaju veću sklonost zadržavanju ovih štetnih tvari. Konkretno, jagode, špinat, jabuke, kelj, nektarine i grožđe zauzimaju najviše mjesto u smislu sadržaja povišenih razina pesticida. Nadalje, ovaj popis obuhvaća breskve, trešnje, kruške, rajčice, krumpire i celer. Neko voće i povrće poznato je po niskom sadržaju pesticida.

Kako bi se ublažila izloženost pesticidima, Petrović preporučuje da se kao sigurnije alternative odlučite za avokado, kukuruz, smrznuti grašak, ananas, luk, patlidžan, šparoge, cvjetaču, kivi, kupus, dinju i brokulu. Prema Petrovićevim riječima, nesavjesna primjena pesticida može dovesti do pojave prekomjernih rezidua na hrani, što predstavlja znatnu opasnost za dobrobit ljudi.

Izloženost ovim kemikalijama može imati razne štetne učinke na zdravlje, poput probavnih problema, alergija, hormonalnih poremećaja i negativnih učinaka na živčani sustav. Kako bi se rizici povezani s izloženošću pesticidima sveli na najmanju moguću mjeru, Petrović preporuča pojedincima da uzgajaju vlastite proizvode kad god je to moguće. Za one koji traže drugačiji pristup, njegov prijedlog je da kupuju voće i povrće od pouzdanih dobavljača i daju prednost organskom izboru, posebno za usjeve koji su vrlo osjetljivi na onečišćenje pesticidima.

Nadalje, Petrović ističe važnost revnog pranja plodova jer se time može značajno smanjiti prisutnost pesticida, posebice onih koji se lijepe na vanjske površine. Znanstvenici u Švedskoj su znanstveno dokazali da djeca i odrasli mogu akumulirati insekticide, fungicide i regulatore rasta biljaka u svojim tijelima. Ipak, ako se samo dva tjedna suzdržimo od konzumacije hrane zagađene pesticidima, koncentracija tih štetnih tvari u našem tijelu potpuno se smanjuje.

  • Kako biste smanjili mogućnost zaraze raznim bolestima, savjetuje se suzdržati se od kupnje ovog voća i povrća, osim ako nije organsko ili uzgojeno u vlastitom vrtu, gdje imate kontrolu nad metodama prskanja i korištenim tvarima. 1. Ukusno crveno voće slatkog i ljutog okusa, jagode su popularan izbor za mnoge ljude. Jabuke su vrsta voća koja se često konzumira iu kojoj uživaju mnogi ljudi. Dolaze u raznim bojama i okusima, poput crvene, zelene i žute, a mogu se jesti sirove ili koristiti u kuhanju i pečenju.

Jabuke su poznate po svojoj hrskavoj teksturi i slatkom ili trpkom okusu, ovisno o sorti. Također su dobar izvor vlakana i vitamina C, što ih čini zdravim međuobrokom. Osim što su ukusne, jabuke se povezuju s brojnim zdravstvenim dobrobitima, uključujući poboljšano zdravlje srca, smanjen rizik od određenih vrsta raka i bolju probavu. Bilo da se uživaju same ili uključene u recept, jabuke su svestrano i hranjivo voće u kojem mogu uživati ​​ljudi svih dobi. Nektarine, treća stavka na listi. Breskve su divno voće koje mnogi vole.

Poznate su po mekom i sočnom mesu, kao i po slatkom i mirisnom okusu. Bilo da se jedu svježe, pečene u pitama ili umiješane u smoothieje, breskve su svestrano voće u kojem se može uživati ​​na različite načine. Također su prepune hranjivih tvari, poput vitamina A i C, kao i dijetalnih vlakana. Svojom živopisnom bojom i osvježavajućim okusom, breskve su ljetni favorit koji uveseljava one koji uživaju u njihovoj slasti. Celer, peta stavka na listi. Grožđe, šesta stavka na listi. Broj 7 na listi su trešnje.

Špinat, lisnato zeleno povrće, zauzima osmo mjesto na ovoj listi. Rajčice, voće koje pripada biljnoj vrsti Solanum lycopersicum, svestran su i široko rasprostranjen sastojak raznih kulinarskih jela. Cherry rajčice, mali i živi plodovi, divan su dodatak svakom jelu. Krastavac, 11. stavka na listi. Babura paprika 12. Provođenjem pojedinačnih testova na jagodama je otkriveno da su bile podvrgnute primjeni do 17 različitih vrsta pesticida, dok je grožđe i paprika prskano s 15 različitih vrsta pesticida.

U slučaju da nemate sreću posjedovati vrt za vlastitu hranu, koje biste alternative trebali razmotriti? Kada je riječ o pranju voća i povrća, jednostavno korištenje vode nije dovoljno za uklanjanje ostataka pesticida i mehaničkih nečistoća. Kako bi postigli temeljitije čišćenje, pojedinci se često odlučuju za blagi deterdžent za pranje posuđa i četku. Osim toga, skidanje vanjskog sloja, koji sadrži vrijedne hranjive tvari, još je jedna uobičajena praksa. Iako ova metoda poboljšava čistoću proizvoda u usporedbi sa samom vodom, još uvijek ne uspijeva potpuno ukloniti ostatke pesticida. Kroz brojne eksperimente, uvjerljivo je dokazano da niz tehnika može učinkovito eliminirati značajan dio ostataka pesticida, smanjujući ga za nevjerojatnih 75%.

Iako je i dalje neizvedivo potpuno iskorijeniti pesticide, budući da oni prodiru duboko, postizanje smanjenja od 75% je nedvojbeno pohvalno. Optimalan izbor, bez sumnje, je konzumacija organski uzgojenog voća i povrća. Ukoliko ova opcija nije izvediva, preporučljivo je potražiti i kupiti svježe, kvalitetne proizvode koji imaju eko (u Hrvatskoj) ili bio certifikat. U slučaju da ni to nije moguće, razmislite o nabavi voća i povrća od poznanika ili lokalnih prodavača koji se bave obližnjim uzgojem i nude svježe ubranu robu.

Prilikom odabira dajte prednost voću koje je prema EWG popisu prepoznato kao “čisto”. Valja istaknuti da su među najprskanijim voćem jabuke, jagode, grožđe, borovnice, breskve i nektarine, a među najprskavijim povrćem celer, špinat, salata, crvena paprika, krastavci, krumpir i cherry rajčice.