Kako bi održali mentalnu koncentraciju, vrlo uspješni pojedinci razvili su specifične navike i rutine. Naši stručnjaci podijelili su vrijedne uvide o navikama visokointeligentnih ljudi koje ćemo vam sada predstaviti.

Inteligentnim pojedincima prioritet je rasprava o vlastitim iskustvima dok se u potpunosti angažiraju s osobom s kojom razgovaraju. Prepoznaju važnost aktivnog slušanja suprotnih stajališta, pokazivanja empatije i širokog razumijevanja različitih kultura.

Baš poput nas, osobe s visokim IQ-om shvaćaju vrijednost vremena kao ograničenog resursa. Prioritet im je upravljanje i učinkovito korištenje. Točnost na zakazanim sastancima način je da pokažu poštovanje prema vlastitom vremenu i vremenu drugih. Ova praksa im omogućuje da se koncentriraju na rješavanje problema i potiče klimu kreativnosti.

Pojedinci koji posjeduju visoku razinu intelekta skloni su povezati stanje svog fizičkog blagostanja sa stanjem svog mentalnog blagostanja. Obično se tijekom slobodnog vremena bave aktivnostima poput trčanja, plivanja ili vježbanja joge. Na taj način učinkovito ublažavaju stres i povećavaju sposobnost koncentracije. Autoriteti na tom području potvrđuju da bavljenje tjelesnim vježbama ne samo da podiže raspoloženje i opće zdravlje, već i poboljšava kognitivne funkcije.

Pojedinci s većim intelektualnim kapacitetom pridržavaju se prastare poslovice “tri puta mjeri, jednom reži”, budući da posjeduju sklonost pedantnoj analizi. Njihove dobro izoštrene vještine kritičkog razmišljanja omogućuju im da svakodnevno pažljivo procjenjuju svoje izbore, osiguravajući optimalne rezultate rješavanja problema.

Isprike lako padaju osobama veće inteligencije, jer ne gaje osjećaj nadmoći nad drugima. Posjeduju sposobnost ljubaznog prihvaćanja kritike i cijene kada im netko ljubazno ukaže na pogreške.

Konstantno, pojedinci više inteligencije gravitiraju prema potrazi za dodatnim znanjem. Posjeduju razumijevanje da uključivanje u aktivnosti čitanja poboljšava njihov leksikon, mijenja njihovu percepciju svijeta i otkriva nove poglede. Nadalje, doživljavaju ga kao mirnu i pomlađujuću međuigru, koja služi kao bijeg od pandemonija svakodnevnog života.

Pojedinci koji posjeduju veću razinu intelektualnog kapaciteta pronalaze utjehu u stvaranju veza s drugima. Društvenu interakciju doživljavaju kao sredstvo za poticanje rasta i na intelektualnoj i na duhovnoj razini.

Kako bi osigurali optimalnu produktivnost, pojedinci s višom inteligencijom daju prioritet održavanju dosljednog rasporeda spavanja i uključivanju kratkih intervala odmora tijekom dana. Oni razumiju štetne učinke umora na nečiju sposobnost da učinkovito dovrši svoje radne obveze.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.