Kada je riječ o niskom krvnom tlaku, poznatom i kao hipotenzija, stručnjaci upozoravaju na važnost poduzimanja preventivnih mjera. Međutim, također moramo razmotriti koje radnje možemo poduzeti u slučaju da se ovo stanje dogodi. Hipotenziju karakteriziraju razine krvnog tlaka koje padaju ispod 90 mmHg/60 mmHg.

Prema riječima profesora Stefana Šnajdera, nizak krvni tlak nije stanje opasno po život, ali često ukazuje na prikriveni zdravstveni problem. Iako se smatra manje zabrinjavajućim od visokog krvnog tlaka, ipak ga treba shvatiti ozbiljno. Osobe s niskim krvnim tlakom mogu patiti od simptoma poput vrtoglavice, glavobolje, zamagljenog vida, slabosti, umora, mučnine ili čak nesvjestice. Koje mjere se mogu poduzeti za ublažavanje ovih simptoma?

Konzumacija slane hrane potencijalno može povisiti razinu krvnog tlaka.

Na regulaciju krvnog tlaka utječu prehrana i hidratacija. Osobama s visokim krvnim tlakom obično se savjetuje da ograniče unos soli, dok se onima s niskim krvnim tlakom preporučuje konzumiranje slane hrane. Natrij, primarna komponenta soli, ima sposobnost zadržavanja vode, što potencijalno dovodi do povišenja krvnog tlaka.

Prof. Schneider daje objašnjenje da umjerena količina soli u prehrani dovodi do povećanja krvnog tlaka. On savjetuje da ne uživate u masnim, slanim i prerađenim grickalicama poput čipsa ili keksa kao predjela. Umjesto toga, preporučuje se uključiti sol u glavne obroke ili se odlučiti za prirodno slanu hranu poput sira, maslina, kiselih krastavaca i dr.

Ugljikohidrati također imaju veliku važnost u našoj prehrani.

Pokrećući lučenje inzulina, hrana bogata ugljikohidratima ima potencijal povisiti krvni tlak jer potiče tijelo da zadržava natrij i vodu. Preporučljivo je odabrati složene izvore ugljikohidrata poput cjelovitih žitarica, krumpira, slatkog krumpira i mahunarki. Nasuprot tome, najbolje je kloniti se jednostavnih ugljikohidrata kao što je rafinirani šećer, jer oni mogu dovesti do naglih varijacija u razini šećera u krvi i pogoršati simptome hipotenzije.

Može li kava pomoći?

Živčani sustav može biti stimuliran kofeinom koji se nalazi u kavi, čaju i određenim energetskim pićima, što rezultira privremenim povećanjem krvnog tlaka. Za osobe s niskim krvnim tlakom, jutarnja šalica kave može povećati budnost i blago povisiti krvni tlak. Ključno je, međutim, izbjegavati pretjeranu konzumaciju kofeina, jer može dovesti do neželjenih ishoda poput tjeskobe i nesanice.

Kada doživite neočekivani pad krvnog tlaka, optimalan izbor međuobroka je presudan.

Uključivanje grickalica u vašu prehranu koje potiču stabilnu razinu šećera u krvi, poput orašastih plodova, sjemenki, svježeg voća i nemasnih mliječnih proizvoda poput jogurta i mozzarelle, može doprinijeti smanjenju krvnog tlaka.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.