– Jedna od omiljenijih biljaka i cvjetova uopšte jeste lavanda, koja ima prelijepi miris. Njeno ulje, kao i cvjetovi znaju da mirišu po nekoliko mjeseci, te je ulje napravljeno od nje jako skupo, ali ipak, sve ima svoju cijenu.
Za one sa zrelim biljkama lavande koje nisu bile obrezane dulje vrijeme, dolazak proljeća predstavlja savršenu priliku za pomlađivanje. Primjenom pravilne tehnike rezidbe može se potaknuti svježi rast i poboljšati cjelokupna vitalnost biljke. Evo nekoliko bitnih koraka za učinkovito obrezivanje starijih primjeraka lavande: 1. Prikupite potrebnu opremu Prije početka, neophodno je osigurati da su vaši alati netaknuti i izbrušeni do savršenstva. To uključuje škare ili vrtni nož. Korištenje oštrih pomagala olakšava precizne rezove koji ubrzavaju proces zacjeljivanja.
2. Ocijenite biljku Pregledajte svoju biljku lavande i pronađite dijelove koji su umrli ili su oštećeni. Osim toga, budite oprezni zbog znakova bolesti ili zaraze štetočinama. 3. Drastično podrezivanje U slučajevima kada su starije biljke zanemarene i ostavljene neobrezane dulje vrijeme, može biti potreban drastičan pristup rezidbi. To uključuje obrezivanje do 75% duljine grana, uz oprez kako bi se izbjeglo rezanje ostarjelog, drvenastog tkiva koje se možda neće obnoviti. Preporučljivo je orezivanje usmjeriti na područje gdje još uvijek postoje mladi, živi izdanci.
Oblikovanje biljaka:
transformacija rasta Kako biste pospješili željeni rast, odrežite većinu ostarjelog i oštećenog lišća prije oblikovanja preostale biljke. U regijama s hladnijom klimom preporučljivo je oblikovati lavandu u kupolasti ili polukuglasti oblik jer ta struktura pomaže u sprječavanju lomljenja grana zbog težine snijega. Njega nakon šišanja neophodna je za postizanje najboljih rezultata. Nakon završetka procesa rezidbe, ključno je osigurati da biljka dobije odgovarajuću količinu vode. Međutim, ključno je biti oprezan i izbjegavati pretjerano zalijevanje, jer lavanda uspijeva u uvjetima suhog tla. Za zadržavanje vlage i sprječavanje rasta korova, korisno je nanijeti sloj malča.
6. Redovito obrezivanje Kako bi se pospješio snažan rast i obilje cvjetova, preporučuje se rezanje lavande jednom godišnje u rano proljeće nakon početne drastične rezidbe. To podrazumijeva uklanjanje uvelih cvjetova i nježno obrezivanje gornjih dijelova kako bi se očuvao njegov oblik i potaknuo snažan razvoj. Iako se obrezivanje starije lavande može činiti zastrašujućim, dosljednim održavanjem i opreznom metodologijom možete oživjeti njezinu vitalnost i estetsku privlačnost, omogućujući joj da cvjeta tijekom nadolazećih sezona.
Hvar je primarno mjesto za proizvodnju lavande u našoj zemlji, jer se radi o vrlo traženoj ukrasnoj biljci koja se sve češće uzgaja. Uzgoj lavande je isplativ i ne zahtijeva visoke standarde tla, što je čini idealnim izborom. Osim toga, lavanda može poslužiti kao koristan izvor hrane za pčele. Izvedeno iz latinskog izraza lavare, što znači čistiti, naziv lavanda prikladno opisuje primarnu funkciju i suhog cvijeta i njegovog eteričnog ulja. Eterično ulje lavande, poznato po svojoj autentičnoj kvaliteti, ključni je sastojak u kreiranju luksuznih parfema i kolonjske vode.
S druge strane, pristupačnije hibridno eterično ulje lavande obično se koristi u proizvodnji sapuna. Terapeutske prednosti lavande leže u njezinoj sposobnosti ublažavanja živčane napetosti povezane s migrenama i neuralgijama. Osim toga, posjeduje antispazmatična svojstva i pomaže u procesu zacjeljivanja rana. Lavanda je višegodišnja biljka, ovisno o vrsti uspijeva na različitim nadmorskim visinama. Prava lavanda raste na nadmorskoj visini do 1700 m, dok širokolisna lavanda preferira nadmorske visine do 700 m. Hibridna lavanda, s druge strane, cvjeta između 700-1000 m.
Ova aromatična biljka ima oblik poluloptastog grma, a životni vijek joj je do 30 godina, bilo da se nalazi u divljini ili uzgaja. Njegov korijen odlikuje se drvenastom i jako razgranatom strukturom koja seže duboko u tlo, dok je stabljika kratka, debela i također drvenasta, grana se od baze korijena. Prava biljka lavande ima oblik kompaktnog grma koji doseže visinu od 40-60 cm i širi se u promjeru od 80-120 cm. Njegove grane, duge 20-40 cm, nose jednostavne plave cvjetove. Listovi, postavljeni jedan nasuprot drugog, uski su s glatkim rubom i imaju sivo-zelenu nijansu. S donje strane listovi su prekriveni finim dlačicama. Biljka proizvodi mahune koje sadrže četiri sjemenke ovalnog oblika.
Hibridna biljka lavande je zgusnuti grm koji doseže visinu od 80-100 cm i širi se do promjera većeg od 150 cm. Njegove cvjetne stabljike se granaju, duge su od 60 do 90 cm, dok su listovi, smješteni jedan nasuprot drugoga, zelene boje i blago zamagljeni. Slični pravoj lavandi, cvjetovi hibridne sorte dijele sličan izgled. Međutim, važno je napomenuti da se hibridna biljka lavande ne može razmnožavati i njezini plodovi nemaju praktičnu vrijednost. Najčešći način razmnožavanja prave lavande je sadnicama dobivenim iz sjemena.
No, moguće ju je razmnožavati i vegetativno zelenim presadnicama i klonovima. S druge strane, hibridna lavanda može se razmnožavati samo vegetativno jer se sjemenke ne mogu razmnožavati. Kako bi se osigurao optimalan rast, početni korak u njezi usjeva uključuje obrezivanje biljaka krajem svibnja kako bi se postigla kompaktna i grmolika forma, visine 8-10 cm. U drugoj godini provodi se još jedan krug rezidbe, ovaj put s ciljem visine od 15-18 cm.
Nakon što se to napravi, daljnje oblikovanje krošnje postaje nepotrebno. Kako bi se postigla ujednačenost usjeva, preporučljivo je uvesti jače sadnice u sklop na kraju prve godine, jer je strojno potpomognuto rezanje učinkovito samo kod stalno ravnomjernog usjeva. Redovita obrada tla neophodna je za pravilnu aeraciju, a uklanjanje korova mora biti prioritet prije početka vegetacije. S vremenom, obično nakon 6-8 godina, plantaža prave lavande počinje pokazivati znakove starenja, grmovi postaju sve rjeđi, broj izdanaka se smanjuje, a duljina cvjetnih stabljika se skraćuje.