Mozak je pogođen Alzheimerovom bolešću, degenerativnom i neizlječivom bolešću koja je teška i smrtonosna. Kako napreduje, dovodi do demencije, kognitivnog pada, poremećaja mišljenja i promjena u ponašanju i osobnosti bolesnika. Početak bolesti tipično je u starijoj životnoj dobi, a različite životne navike utječu na njezino napredovanje. Iako ne postoji jedinstveni lijek za Alzheimerovu bolest, postoje metode za usporavanje njezinog napredovanja.
- Od iznimne je važnosti na vrijeme prepoznati početne znakove bolesti; međutim, nažalost, često se otkriva u kasnijim fazama. Stručnjaci su identificirali četiri rana simptoma Alzheimerove bolesti koji nisu povezani s gubitkom pamćenja, ali mogu poslužiti kao pokazatelji bolesti i trebali bi potaknuti posjet liječniku. Nije neuobičajeno da osobe s Alzheimerovom bolešću pokazuju kompulzivno češanje, ponekad do te mjere da uzrokuju krvarenje. Dok točan odnos između temeljnog stanja i ovog osjećaja svrbeža ostaje nepoznat znanstvenicima, oni svakako uzimaju u obzir ovaj simptom kada proučavaju bolest. Znanstvenici su otkrili da problemi s vidom mogu poslužiti kao rani znak upozorenja za demenciju u kasnijim godinama, kao što je otkriveno u studiji objavljenoj u American Journal of Epidemiology.
Starije osobe koje imaju oslabljen vid, unatoč korištenju korektivnih naočala kao što su naočale ili kontaktne leće, suočavaju se sa značajno većim rizikom od razvoja Alzheimerove bolesti ili drugih vrsta demencije unutar prosječnog razdoblja od 8,5 godina nakon početka pada vida. Alzheimerova bolest može se prepoznati po rukopisu, osobito kada su slova nepravilna i drhtava. Kako se mentalno stanje pogoršava, rukopis se pogoršava i postupno usporava. Slova se primjetno razlikuju jedno od drugog, pokazujući vidljive trzaje.
Slično tome, Parkinsonovu bolest karakteriziraju zgrčena i iskrivljena slova, popraćena nevoljnim pokretima. U nekim slučajevima rukopis postane toliko sićušan da se čak i autor muči da ga dešifrira. Pojedinci koji su pod utjecajem mogu iskusiti niz emocija kao što su strah, sumnja, depresija ili tjeskoba. Čak i oni koji su obično samouvjereni mogu se osjećati nesigurno i plašljivo. Njihovo emocionalno stanje može se lako poremetiti kada su izvan svoje zone udobnosti ili daleko od poznatog okruženja.
Alzheimerova bolest je nepovratno, progresivno neurološko stanje mozga koje može dovesti do smrti. Svojim napredovanjem dovodi do kognitivnog pada, oštećenja pamćenja, kognitivne disfunkcije i promjena u ponašanju i karakteru pojedinca. Alzheimerova bolest, koju je prvi identificirao psihijatar Aloysius (Alois) Alzheimer 1906. godine, četvrti je vodeći uzrok smrti u Sjedinjenim Državama. Ova iscrpljujuća bolest cilja na kratkoročno pamćenje i uzrokuje propadanje neurona i veza u cerebralnom korteksu, što rezultira značajnim smanjenjem mase mozga.
- Auguste Deter, žena koja je nažalost preminula 8. travnja 1906. u dobi od 56 godina, bila je prva poznata osoba koja je bolovala od Alzheimerove bolesti, nakon što je iskusila njezine posljedice otprilike sedam godina prije svoje smrti. U ranijim stadijima Alzheimerove bolesti dostupni su lijekovi za usporavanje i ublažavanje njezinog napredovanja. Ova bolest je češća kod žena, javlja se dvostruko češće, a najčešće se javlja kod osoba u dobi od 65 i više godina. U prosjeku, Alzheimerova bolest traje oko 7 godina, ali u nekim slučajevima može trajati i do 20 godina. Autopsije provedene na osobama s Alzheimerovom bolešću otkrile su oštećenje bazalne jezgre, regije koja se nalazi u moždanom deblu odgovornom za proizvodnju acetilkolina.
Acetilkolin je ključna tvar za prijenos impulsa između moždanih stanica, što je neophodno za učinkovito funkcioniranje pamćenja. Kada nema dovoljne količine ove tvari koja olakšava komunikaciju, pamćenje i prisjećanje postaju veliki izazovi.Suočeni s duševnom bolešću, sposobnost pamćenja postaje prolazna, nestajući za samo nekoliko minuta. Uz to, pojedinci često pokazuju razdražljivost i agresivnost. Potpuna dijagnoza Alzheimerove bolesti zahtijeva postmortalni pregled moždanog tkiva pod mikroskopom. Stoga se medicinski stručnjaci okreću alternativnim metodama za dijagnosticiranje ovog stanja. Dijagnostički proces započinje isključivanjem drugih potencijalnih uzroka oštećenja pamćenja, uključujući depresiju, alkoholizam i zlouporabu supstanci.