Kao što smo pisali mnogo puta, nikada ne znamo šta nam donosi dan a šta noć, možemo ustati potpuno zdravi, a probuditi se sa nekom bolešću. Sigutno je to da smo mi kao ljudska bića jako osjetljivi i da nikada ne znamo šta nam se može dogoditi. 

Nakon što se upustila u žestoku bitku protiv po život opasne bakterijske infekcije, žena iz Colorada sada je paralizirana i bori se da preživi. Nagađanja njezinih prijatelja sugeriraju da je možda dobila infekciju konzumiranjem juhe iz konzerve. Claudia de Albuquerque Selada, 23-godišnja snowboarderica porijeklom iz Brazila, sudjelovala je u programu radne razmjene u Aspenu kada se prvi put susrela sa simptomima poput gubitka daha, vrtoglavice i dvoslike.

  • U razmaku od samo jednog dana, cijela joj je muskulatura podlegla paralizi, zbog čega su medicinski stručnjaci intervenirali uz upotrebu respiratora. Podrijetlo ovog uznemirujućeg stanja, botulizma, otkriveno je tek nakon dvotjednog marljivog istraživanja. Ova infekcija cilja na živčano tkivo unutar tijela i pogađa približno 100 pojedinaca u Sjedinjenim Državama godišnje. Vlasti u lokalnom odjelu za zdravstvo naznačile su da je konzervirana juha pod sumnjom kao potencijalni izvor ove infekcije.

Luisa Albuquerque, Claudijina sestra, oglasila se na Instagramu i otkrila da se Claudia u studenom preselila u Colorado kako bi radila svoj “posao iz snova”, iako ostaje neizvjesno u kojoj se industriji bavila.

Otprilike dva tjedna nakon što je kupila juhu, Luisa je spomenula da je njezina sestra morala ranije napustiti posao zbog bolesti.

Nakon što je završila svoju večernju rutinu tuširanja, večere i povlačenja u krevet, osjetila je simptome nedostatka zraka, zamagljenog vida i vrtoglavice. Zabrinuta za svoju dobrobit, obratila se svojim prijateljima, pozivajući ih da dođu u njezin stan, no oni su odlučili odgoditi posjet za sljedeće jutro. Nažalost, do njihovog dolaska stanje joj se znatno pogoršalo. Borila se da samostalno diše i razvila je paralizu lica, kako je Luisa ispričala u intervjuu za portugalski časopis UOL.

Prema riječima Luise, nakon odlaska u bolnicu vrlo brzo je ostala potpuno paralizirana, izgubivši 100 posto pokretljivosti.

U roku od samo sedam dana Klaudijina obitelj došla je do nevjerojatne spoznaje da je uspjela otputovati u Colorado. Dijagnozu je dobila 1. ožujka. Doralis Goes, Klaudijina bliska prijateljica iz Brazila, koja je i sama preboljela botulizam, potvrdila je da je upoznata sa situacijom. Klaudija se, kaže Doralis, zarazila botulizmom od konzerve juhe koju je nabavila od lokalnog prodavača.

Na svojoj objavi na Instagramu jasno je dala do znanja da je u pitanju juha industrijski proizvedena i konzervirana.

  • Iako njezina obitelj ne otkriva konkretne detalje o vrsti hrane, potvrdili su da je Klaudija dobila infekciju koja se prenosi hranom. Bila je hospitalizirana otprilike 50 dana, a predviđa se da će njezin oporavak trajati od šest mjeseci do godinu dana. Kako bi je prevezli natrag u njezin rodni grad Sao Paulo, obitelj je prikupila 200.000 dolara. Međutim, njihovo putno osiguranje je potrošeno i trenutno prikupljaju sredstva za njezino daljnje liječenje. Botulizam je stanje koje nastaje konzumiranjem hrane kontaminirane bakterijom C botulinum. Ovi toksini imaju štetan učinak na živčani sustav i mogu dovesti do paralize.

Nepravilno čuvanje tijekom procesa kućnog konzerviranja primarni je uzrok botulizma, stanja koje se povijesno povezivalo s raznim namirnicama uključujući sardine, pesto, rajčice i kisele krastavce. Važno je napomenuti da botulizam nije zarazan i ne predstavlja opasnost za širu populaciju.

Sindrom trovanja cijanidom predstavlja niz simptoma uključujući glavobolje, vrtoglavicu, brzu iscrpljenost, slabost i groznicu. Ovi se znakovi često opažaju kod osoba koje su bile izložene cijanidu. Oni koji su se otrovali cijanidom također mogu osjetiti nelagodu u trbuhu, mučninu, povraćanje i proljev. Ovi gastrointestinalni simptomi mogu poslužiti kao upozorenje na trovanje cijanidom i zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju.

Unutar prvog dana od obolijevanja, postaju očiti znakovi neurološkog sindroma povezanog s trovanjem cijanidom. Ovaj se sindrom manifestira nizom simptoma, uključujući diplopiju (zamagljen i dvostruki vid), strabizam, drhtanje očne jabučice, spuštene kapke, proširene zjenice, nejednaku veličinu zjenica, oštećenu akomodaciju i osjetljivost na svjetlo. Obično se nazivaju oftalmoplegijskim sindromom, ovi se neurološki simptomi mogu podudarati s dodatnim pokazateljima poput suhe oralne sluznice, zatvora, nadimanja i respiratornih poteškoća.