Odabir boje noktiju može pružiti uvid u određene aspekte vašeg cjelokupnog zdravlja. Žutilo noktiju na nogama ponekad se može pripisati izboru prehrane ili vanjskim čimbenicima. Na primjer, prekomjerna konzumacija kurkume, izlaganje dimu, prekomjerno nanošenje ili dugotrajno korištenje laka za nokte mogu pridonijeti ovoj diskoloraciji.
Blijedi nokti, koji se često povezuju s procesom starenja, ne bi trebali biti razlog za pretjeranu zabrinutost kod osoba starijih od 60 godina. Međutim, važno je napomenuti da blijedi nokti također mogu poslužiti kao pokazatelj potencijalnih problema kao što su neadekvatan protok krvi, anemija ili pothranjenost.
Kada jetra ili srce ne rade ispravno, ili kada je prehrana loša, nokti mogu poprimiti sličan izgled. Dina Gohil, pedijatrica iz Velike Britanije, opisuje stanje poznato kao ‘Terryjevi nokti’, koje karakteriziraju nokti koji su pretežno bijeli s tankom ružičastom trakom na vrhu.
Prema njezinim riječima, to potencijalno može biti posljedica procesa starenja, ali može poslužiti i kao pokazatelj dijabetesa, bolesti bubrega, jetre ili pluća.
Nokti koji su požutjeli
Moguće indikacije uključuju gljivice noktiju, dijabetes, psorijazu ili poremećaje rada štitnjače.
Žuti nokti na nogama mogu se pojaviti kao rezultat izbora prehrane ili vanjskih čimbenika. Konzumacija prekomjernih količina kurkume, izloženost dimu, pretjerano korištenje laka za nokte ili dugotrajno nanošenje laka za nokte mogući su uzroci.
Prema riječima stručnjaka, ako slijedite prirodne tretmane, kao što su ulje čajevca i vitamin E, vaši bi nokti trebali ponovno postati čisti i učinkovito se boriti protiv bilo kakve infekcije.
U slučaju da se stanje dodatno pogorša, to može ukazivati na prisutnost gljivične infekcije noktiju, dijabetesa, psorijaze ili potencijalno poremećaja rada štitnjače, ističe.
Od ključne je važnosti odmah se pozabaviti ovim stanjem kako bi se spriječilo daljnje propadanje i lomljenje noktiju. Važno je napomenuti da ako nokti ustraju u svojoj žutoj nijansi unatoč višestrukim pokušajima liječenja, to može biti indikacija ozbiljnijeg temeljnog problema, kao što je rak kože, kao što je govornik spomenuo.
Osim toga, spomenula je manje uobičajeno medicinsko stanje poznato kao ‘Sindrom žutih noktiju’, koje karakterizira uporno žutilo noktiju i povezani respiratorni ili limfni problemi.
Objasnila je da postoje različiti uzroci, poput reumatoidnog artritisa, nakupljanja tekućine između pluća i prsne šupljine te bolesti dišnog sustava.
Nokti s plavkastom nijansom.
Određeni poslovi ili lijekovi, kao i nedostatak kisika, mogu poslužiti kao pokazatelji ovih simptoma.
Postoje različiti čimbenici koji mogu uzrokovati da nokti izgledaju plavkasto u boji, a važno je napomenuti da ta nijansa dolazi ispod nokta, a ne samog nokta.
Prema mišljenju stručnjaka, nedostatak pigmenta kože u noktu je razlog njegove plavkaste nijanse, što ukazuje na stanje poznato kao cijanoza. Ovo stanje nastaje zbog nedostatka kisika u crvenim krvnim stanicama, što rezultira plavim ili ljubičastim izgledom kože ispod noktiju, kao i drugih dijelova tijela poput stopala, usana i sluznice.
- Prema njezinu objašnjenju, postoje različiti potencijalni čimbenici koji mogu pridonijeti ovoj pojavi, uključujući izloženost niskim temperaturama, povišenu razinu hemoglobina, astmu ili KOPB te nedovoljnu dostavu kisika u zahvaćeno područje. Nadalje je spomenula da osobe s upalom pluća mogu poslužiti kao ekstremna ilustracija ove pojave.
Priroda određenih zanimanja može povremeno dovesti do razvoja plavičastih noktiju.
Prema njegovom objašnjenju, pojedinci koji rukuju oksalnom kiselinom suočeni su s većom vjerojatnošću da će razviti plave nokte u usporedbi s onima koji koriste sredstva za čišćenje metala, odstranjivače boje, pojedincima koji se bave proizvodnjom tinte i boja te pojedincima koji rade sa srebrom. Osim toga, pacijenti s HIV-om također mogu doživjeti pojavu ovih noktiju bilo kao rezultat infekcije ili zbog uzimanja specifičnih antiretrovirusnih lijekova.
Prema njezinim riječima, dodatni lijekovi koji mogu rezultirati plavičastom bojom noktiju uključuju lijekove protiv malarije, lijekove za liječenje psihoze i amiodaron, lijek koji se koristi za regulaciju otkucaja srca.
Promjena boje nokta koju karakteriziraju bijele mrlje.
Potencijalni uzroci ovih pokazatelja mogu biti nedostatak cinka ili prisutnost gljivične infekcije.
Prema Dini Gohil, pojava bijelih mrlja na noktima može se pripisati ozljedama noktiju ili mikrotraumama uzrokovanim udarcima ili savijanjem. Međutim, ova pojava ne bi trebala biti razlog za zabrinutost kod osoba dobrog zdravlja. Savjetuje se strpljivo pričekati da zahvaćeno područje izraste i zatim ga procijeniti.
- Prema njegovim zapažanjima, ove mrlje povremeno mogu biti naslijeđene, au težim slučajevima povezane su s nedostatkom cinka, gljivičnim infekcijama, kao i neadekvatnim zdravljem i prehranom.
Postoje slučajevi, iako iznimno neuobičajeni, gdje pojedinci mogu imati nokte koji su potpuno bijeli, što je stanje poznato kao potpuna leukonihija. Iako to povremeno može biti znak temeljnog zdravstvenog problema, nije uvijek indikativno za to. U tim je situacijama preporučljivo konzultirati se s medicinskim stručnjakom za smjernice i pomoć.
Nokti tamne boje
Ovi pokazatelji mogu ukazivati na različita zdravstvena stanja, poput anemije, dijabetesa, bolesti bubrega ili srca.
Prema podijatru, prisutnost crnih noktiju može ukazivati na traumu uzrokovanu pucanjem krvnih žila ispod nokta. To rezultira krvarenjem i crnom pojavom. Obično se ovo stanje riješi bez intervencije, ali ako potraje, može biti pokazatelj ozbiljnijeg problema i trebao bi biti razlog za zabrinutost.
Prisutnost crnih noktiju može ukazivati na različita zdravstvena stanja poput anemije, dijabetesa, bolesti bubrega ili srca.