Određene biljke su poznate po svojim feng shui prednostima. Clivia, sobna biljka koju karakteriziraju veliki, mesnati zeleni listovi i očaravajući cvjetovi, obično ima narančastu nijansu.

Ova biljka cvjeta jednom godišnje, obično u proljeće, a njezini cjevasti cvjetovi doprinose njezinoj jedinstvenoj egzotičnoj privlačnosti. Cvatnja ove biljke simbolično označava da su pozitivne vijesti na putu u vaš dom.

Da bi klivija mogla cvjetati, potrebna joj je odgovarajuća njega. Ova biljka preferira sjevernu stranu kuće i treba je zaštititi od intenzivne sunčeve svjetlosti. Uspijeva na sobnoj temperaturi, a tijekom zimskih mjeseci ne smije se držati na temperaturi nižoj od 10 stupnjeva.

Biljka zahtijeva minimalnu njegu i zalijeva se samo po potrebi. Tijekom zime dobiva vodu otprilike svakih 20 dana, dok je u proljeće i ljeto potrebno češće zalijevanje. Od ožujka do rujna, te ponovno u veljači kada se počnu formirati cvjetni pupovi, prihranjuje se tekućim gnojivom. Mlade klivije se prebacuju u veće posude svakog proljeća nakon što završi razdoblje cvatnje. Razmnožavanje se može postići dijeljenjem većih biljaka, što podrazumijeva odvajanje izdanaka nakon cvatnje, ili korištenjem sjemena.

U području istočnjačke filozofije poznatoj kao feng shui, Clivia ima cijenjenu poziciju. Smatra se da je njezina aura jedinstvena i vrijedna, zrači nevjerojatnom energijom. Ovom sretnom biljkom upravljaju posebni feng shui principi.

Kliviju treba držati podalje od spavaće sobe jer jarka energija njezinih cvjetova može utjecati na snove i dovesti do nesanice.

  • Odličan izbor za uljepšavanje dekora dnevnog boravka i ureda je ova biljka. Pozitivno utječe na atmosferu u tim prostorima, dok otklanja negativnost. Osim toga, stavljanje nekoliko novčića u njegovu posudu može privući blagostanje u dom i poboljšati dobrobit obitelji.

Prema Sensi, ako je cvijet prestao cvjetati ili je neočekivano uvenuo, to bi moglo označavati troškove, nepovoljne promjene i gubitke u feng shuiju.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.