Vjerujemo da ste do sada vidjeli da je poznati pjeva Nikola Rokvić odlučio krenuti pješice prema Grčkoj. OVaj potez od prvog dana prate mediji, a ostaje nam da vidimo da li će uspjeti u svojoj misiji 

Zaklada “Obitelj”, koju su osnovali Nikola Rokvić i njegova supruga Bojana, posvećena je potpori dječjoj onkologiji. Kako bi započeli svoju misiju, Nikola je krenuo na 1060 kilometara dugo putovanje do samostana Svetog Nektarija Eginskog. Na svom putu prikupljat će sredstva za nabavu opreme za dijagnostiku raka mozga kod djece i obnovu odjela pedijatrijske onkologije.

Za samo dva dana talentirani pjevač krenuo je na put u Grčku, a skupio je već impozantnu sumu od dva milijuna dinara. Četvrtog dana hodočašća Nikola se oglasio i otkrio da je prikupljeno još dodatnih milijun dinara, čime se ukupan iznos od početka ekspedicije popeo na 3 milijuna.

Sveti Nektarije Eginski, cijenjena ličnost u pravoslavnoj vjeri, bio je poznat po svom teološkom umijeću i štovan kao svetac. Njegova reputacija izvanrednog iscjelitelja i djelitelja čuda ostaje bez premca.

Nakon nekoliko godina, uspinje se na mjesto svećenika, a kasnije postiže cijenjeni čin arhimandrita. Njegov talent i predanost doveli su ga do toga da postane tajnik Aleksandrijske patrijaršije, a na kraju je izabran za mitropolita Pentapolisa. Od 1894. do 1908. služio je kao voditelj teološke škole u Ateni prije nego što je otišao u mirovinu. Za vrijeme umirovljenja boravio je u samostanu Trojstva koji se nalazi u Egini, po čemu je i dobio ime Egina. Prema predaji, Nektarije je otputovao na Eginu u potrazi za prikladnim mjestom za samostan. Priča se da su mu se ukazali sveti Mina i sveti Dionizije Zakitonski i otkrili točno mjesto na kojem se nekada nalazio samostan, što ga je navelo da ga sagradi upravo na tom mjestu.

Godine 1920. Sveti Nektarije Eginski preminuo je u atenskoj bolnici, vjerojatno od raka prostate. Grčka pravoslavna crkva ga je kanonizirala 1961., čime je postao posljednji svetac kojeg je kanonizirao Carigradski patrijarhat.

Bezbrojna su svjedočanstva o čudesnim pojavama oko njegovih relikvija, za koje se vjeruje da imaju ljekovita svojstva i da pružaju utjehu onima koji pate od teških bolesti.

Česte su tvrdnje poklonika koji dolaze s Egine da im se Sveti Nektarije ukazao u snovima, nudeći smjernice za ubrzanje procesa ozdravljenja. Ovi vjerni pojedinci hodočaste u manastir kako bi odali počast svetom Nektariju i iskazali štovanje njegovim svetim ostacima, često donoseći sa sobom jastučnicu, ručnik ili šal koji bolesnici mogu nositi.

Smješten na vrhu jedne od najuzvišenijih točaka otoka, pronaći ćete samostanski kompleks. Ova izvanredna ustanova uključuje samostan Presvetog Trojstva, modernu crkvu, stan u kojem je boravio Sveti Nektarije Eginski, šarmantnu kapelu i primamljivu gostionicu. Unutar velebne nove crkve nalaze se sveti ostaci Svetog Nektarija, smješteni unutar blještavog srebrnog sarkofaga. Izgrađena na legendarni bizantski način, crkva se može pohvaliti velikom polukružnom kupolom i dva veličanstvena zvonika.

Na ovom svetom mjestu okupljaju se pobožni pojedinci kako bi odali počast i posvetili svoje osobne stvari pažljivo ih postavljajući na vrh sarkofaga. Unutrašnjost krasi mnoštvo vjerskih ikona, ali pažnju plijeni raskošni prikaz svetog Nektarija, ukrašen pozlaćenim i posrebrenim pločama. Ova posebna ikona ima veliki značaj za grčku zajednicu, koja je predstavlja kao molbu za iscjeljenje. U samostanu Presvetog Trojstva nalazi se glava štovanog sveca i djelić njegovih moštiju. Godine 2017., milostivim odobrenjem i naklonošću episkopa Georgija iz Slovačke, djelić ovih svetih relikvija darovan je manastiru Tumane.

  • Posebnu radost naš manastir doživljava u posjedu moštiju Svetog Nektarija Eginskog, koje nam je neočekivano darovao Episkop Georgije iz Slovačke. Sveti Nektarije ima cijenjeno mjesto u našem bratstvu kao svetac i izvanredan čudotvorac, koji je živio u neposrednoj blizini našeg vremena. Od 2017. godine manastir Tumane čuva česticu ovih svetinja. Sveti Nektarije, lik nama gotovo suvremen, pojavio se kao svijetli primjer kreposnog življenja tijekom 20. stoljeća. Život mu je bio obilježen neizmjernom patnjom, koja mu je još za ovozemaljskog postojanja priskrbila priznanje svetoga čovjeka. Osobito cijenjen zbog svog zagovora za oboljele od teških bolesti poput raka i leukemije, štovan je u cijeloj Pravoslavnoj Crkvi. Nadaleko se pročula uspomena na njega i svi koji to žele, dobrodošli su da se poklone ovom cenjenom sluzi Božjem“, rekao je arhimandrit Dimitrije, iguman manastira Tumane.