Kada je u pitanju vjera i vjerske ličnosti u Srbiji mnogi se mogu složiti da je otac Pedrag jedan od najpoznatijih lica, a njegova mišljenja su itekako prihvaćena u javnosti. Poznat je po tome da ima odlične savjete, a današnji članak je vezan za njega.

Uz dozu humora i dozu ironije, svećenik Predrag Popović, koji je postao vrlo popularan na društvenim mrežama, zabavio je svoje pratitelje na Veliku subotu podijelivši poučan video koji je istaknuo dobrobiti života na selu i iznio vrijednu pouku.

Fr. Predrag Popović nastavlja aktivno sudjelovati na društvenim mrežama i uoči Uskrsa, najznačajnijeg kršćanskog blagdana. On dosljedno prenosi prosvjetljujuća učenja o kršćanskoj vjeri i nudi neprocjenjive smjernice za život svojim odanim sljedbenicima.

U videu se vidi kako pater Predrag Popović vješto reže domaće suhomesnate proizvode koji će sutradan krasiti uskršnji stol, dok dijeli svečane planove svoje obitelji za slavlje.

  • Najteži aspekt ove prigode nedvojbeno je razdoblje posta do Velike subote. U iščekivanju večerašnjeg slavlja nekoliko sam se dana suzdržavao od bilo kakve hrane. Naš večernji raspored uključuje ponoćnu večernju za proslavu uskršnjeg jutra, nakon čega slijedi značajna liturgija. Nakon što liturgija završi, vraćamo se kući kako bismo uživali u divnom uskršnjem doručku. Unatoč obilju slatkih poslastica koje nas čekaju, u zraku još uvijek postoji osjećaj nedovršenosti. Naš namaz za doručak može se pohvaliti nizom ukusnih jela, poput jaja, šunke i pršuta. Zaista je prizor za vidjeti jer otac Predrag ponosno izlaže asortiman domaćih suhomesnatih proizvoda koje je sam pomno izradio.

Tijekom cijele godine mi mještani kontinuirano radimo. Možete sami preuzeti odgovornost za hranjenje svinje ili taj zadatak dodijeliti nekom drugom. Nakon što je svinja othranjena, imate priliku mijenjati se s pojedincem koji je dao hranu u zamjenu za njezino meso. Odatle se može pristupiti pripremi praseta, odvajanju slanine, šunke i ostalih dimljenih i sušenih proizvoda. Na taj način, kada se pojave ovakve prilike, nećete morati kupovati u trgovini jer ćete imati sve potrebne namirnice. Neki pojedinci mi nude jaja, dok ja kupujem od drugih. To je sustav koji se temelji na razmjeni dobara i trampi. Zauzvrat nudim borovnice, med i razne druge stvari. Svećenik zaključuje svoju izjavu, ubrizgavajući tračak ironije za one koji žive u užurbanim gradovima koji žele pobjeći od ruralnog života.

Ako vam je pala na pamet ideja o preseljenju u ruralna područja, moram vam to savjetovati. Na selu nedostaju zadivljujuće znamenitosti ili značajni objekti. Samo selo je u zapuštenom stanju, bez ikakvih značajnih znamenitosti ili restorana. Ne nudi ništa značajno. Predlažem da se umjesto toga odlučite za grad u kojem možete pronaći velik broj trgovina koje će zadovoljiti vaše potrebe. Zašto se mučiti s održavanjem osobne smočnice kada je trgovina mješovitom robom dostupna? U završnom obraćanju, otac Predrag Popović je svima čestitao Uskrs i napomenuo da se do sutra drži strogog posta.

Otac Predrag Popović u svojoj posljednjoj objavi na Instagramu dijeli dragocjena saznanja o tome kako postupati s preostalim jajima iz prethodne godine, koja se obično nazivaju staračkim jajima.

Otac Predrag je na početku iznio svoje uvjerenje da oko farbanja jaja, uz mnoštvo drugih tema, postoji prevelika količina bespotrebnih sporova.

Ne mogu se žaliti oni koji istinski razumiju pravu bit i važnost blagdana poput Božića, Uskrsa i krštenja. Umjesto toga, trebali bi se nadahnjivati ​​od djece koja svim srcem prihvaćaju te prilike i iz njih izvlače čistu radost, dok oni koji se smatraju “mudrima” samo pažljivo proučavaju biblijske reference. Značajnu ulogu u tom shvaćanju imaju običaji i način života naroda, kao i njegovo poistovjećivanje sa svecima u Crkvi. Kroz stoljeća Crkva je marljivo vrednovala te običaje, osuđujući one negativne i promičući štovanje onih pozitivnih. Nadalje, Crkva je nekim poganskim običajima čak dala novo kršćansko značenje.

  • Kroz povijest, naš fokus kao zajednice uvijek je bio na temeljnim aspektima postojanja i umijeću preživljavanja, a ne na teološkim pitanjima. Ova jedinstvena borba stavlja nas pred brojne izazove, posebice u pogledu jezičnog, kulturnog i duhovnog znanja koje ostaje nepotpuno. Ostvarenje našeg punog potencijala može zahtijevati značajno vrijeme, ako je uopće moguće. Međutim, u sadašnjem trenutku moramo raditi s onim što imamo, uključujući okolnosti i pojedince koji nas okružuju. Kao što mi utječemo na vas, tako i vi utječete na nas. Sva preostala pitanja bit će riješena u konačnom općem uskrsnuću. Važno je napomenuti da nema ničeg inherentno lošeg u činu bojanja jaja, sve dok shvaćamo njegovo pravo značenje. Shvaćajući Kristov identitet, njegovo utjelovljenje, muku i uskrsnuće, bojanje jaja ne bi trebalo smatrati grešnim činom.

Umjesto da služi praktičnoj svrsi, funkcionirat će kao prikaz znanja i načina života. Otac Predrag istaknuo je kako simboli imaju različita značenja ovisno o kontekstu. Kao što golubica označava prisutnost Duha Svetoga, duga i maslinova grančica simboliziraju mir, srce predstavlja ljubav, a križ predstavlja patnju. Na sličan način, slavljenički kolač i božićno drvce simboliziraju Gospodinova djela rezanja, lomljenja i dijeljenja za čovječanstvo. Ipak, o. Predrag je istaknuo važnost razumijevanja simbolike ovih običaja. Samo slijeđenje tradicija bez shvaćanja njihova značaja svodi ih na puko praznovjerje, a ne na istinske izraze vjere.