– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o muzici 80 godina prošloga vijeka. Tada je muzika bila jako kvalitetna, a neke pjesme iz tog perioda su slušane i dan danas. Jedna od pjevačica iz tog perioda jeste i Ofra Haza, koja ima itekako zanimljivu životnu priču.
Ofra Haza, iznimno talentirana žena koja potječe iz jemenske židovske obitelji, pojavila se kao poznata figura u području popularne glazbe, ostavivši trag ne samo u Izraelu, već i zaokupivši pozornost globalne publike.
Rođena 1957. u siromašnoj imigrantskoj obitelji, bila je najmlađe od devetero djece. Upravo su je njezin izvanredni talent i zadivljujući glas na kraju izvukli iz ruku siromaštva, ostavljajući trajan dojam na sve one koji su imali sreću da je sretnu.
Već s dvanaest godina svojim iznimnim talentom zaokuplja pozornost predstavnika renomiranog dječjeg kazališta „Bezalel Aloni“. Odatle je njezina karijera uzletjela do vrha svjetske glazbene scene, čime je stekla divljenje domaćih medija koji su je od milja prozvali “Madonnom s istoka”.
Tijekom svoje karijere, Haza je postigla brojne trijumfe, uključujući izdavanje izvanrednih singlova, produkciju najprodavanijih albuma i zadivljujuće nastupe na raznim festivalima. Osim toga, pridonijela je i svijetu filma radeći na glazbi za filmove. Međutim, vrhunac njezinih glazbenih nastojanja dogodio se 1983. kada je osigurala drugo mjesto na Eurosongu, što je dovelo do mnoštva prilika na globalnoj sceni.
- Svoju najveću međunarodnu slavu stekla je svojom kultnom pjesmom “Im Nin’Alu”, koja je osvojila publiku diljem svijeta. Osim toga, hipnotizirala je javnost svojom dirljivom izvedbom očaravajuće pjesme “Save us” iz animiranog filma “The Prince of Egypt”, koju je bez muke otpjevala na nevjerojatnih 17 jezika.
Unatoč svojoj slavi i bogatstvu, Ofra je zadržala svoju prizemljenost, ostala odana svojoj obitelji i podupirala snažne moralne i vjerske vrijednosti, što je rezultiralo time da je u svojoj domovini cijenjena kao legendarna osoba i gotovo kao božanstvo. Izrael.
Tijekom svoje karijere zadržala je besprijekornu reputaciju, lišenu bilo kakvih kompromitirajućih slika ili skandala u koje su bili upleteni muškarci. Naprotiv, Haza je bila poznata po svojoj nepokolebljivoj potrazi za pravom ljubavi, zavjetujući se da će sačuvati nevinost do svoje bračne noći.
Ženu nisu zanimali brojni udvarači koji su je proganjali, budući da je čvrsto vjerovala da će joj Bog otkriti čovjeka koji je predodređen da joj bude životni partner. U 39. godini napokon se pojavio njezin dugoočekivani “princ na bijelom konju” u liku Dorona Ashkenazija, uspješnog poslovnog čovjeka.
Intrigantno je primijetiti da je Ofra prošla nezapaženo u vlastitom obiteljskom krugu, gdje je njezina baka dosljedno potkopavala njezinu vrijednost i postignuća, naglašavajući da žena bez obitelji nema nikakav značaj. Ovaj osjećaj najbolje oslikava opaska njezina brata: “Tko je ta Ofra? Samo neudana žena bez obitelji!”
Ljubav koja je na kraju dovela do njezine smrti
Nažalost, postoje ograničeni podaci o njezinoj kratkoj zajednici, no nepobitno je da joj je njezin suprug prenio SIDU, što je u konačnici pridonijelo njezinoj preranoj smrti. Naime, Ofra je tragično završila 2000. godine zbog upale pluća izazvane virusom HIV-a.
Posljednje trenutke njezina života karakterizirala je ogromna patnja. Nažalost, njezin rajski pjevački glas tragično je prerano utihnuo zbog nesretne ljubavne veze s neprikladnim partnerom.
- Smrt njezina supruga, također kao posljedica predoziranja, događa se tek godinu dana kasnije. Pojedinosti i stvarna istinitost oko smrti para i dalje nam izmiču, obavijeni vječnom enigmom. U jesen 1999., samo šest mjeseci prije njezine smrti, Ofra Haza snimila je svoje posljednje radove, koji do danas nisu objavljeni.