Ispijanje šalice kave nije samo jutarnja rutina, već i svakodnevni ritual u kojem sudjeluje značajan dio populacije. Uživanje u šalici kave postala je uobičajena praksa mnogih pojedinaca, kako ujutro, tako i tijekom dana.
Konzumacija slatkiša poput kolača ili keksa uz šalicu kave uobičajena je praksa za mnoge pojedince. Međutim, dijetetičar Pavel Isanbajev upozorava na ovu kombinaciju, navodeći da je to značajna pogreška. Prema njegovim riječima, kava i slatkiši možda su najštetniji par za naše tijelo. Isanbajev dalje pojašnjava da nakon što se učinak kofeina smanji, dolazi do trenutnog pada i razine energije i fizičke izdržljivosti.
Prema Isanbajevu, kada se raspravlja o kombinaciji kave i slatkih poslastica, dolazi do značajnog porasta praćenog naglim padom razine glukoze. Ova fluktuacija može dovesti do pojave hipoglikemije, koju karakteriziraju različiti simptomi uključujući slabost, vrtoglavicu, ljepljivo znojenje i pospanost. Intenzitet ovih simptoma može varirati od osobe do osobe, ovisno o individualnim fiziološkim čimbenicima.
Prema stručnjaku, kava sadrži antinutrijente koji mogu spriječiti sposobnost tijela da apsorbira bitne elemente u tragovima i vitamine iz hrane. Stoga se preporuča konzumiranje kave između obroka.
BONUS TEKST
Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.
Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.
Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.
Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
- Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.
Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.