Uključivanjem ovog hranjivog voća u naše obroke, grickalice, napitke i užitke, ne samo da možemo poboljšati svoje blagostanje, već i učiniti ga praktičnijim za uživanje. Gore navedene informacije odnose se na određene datume.

Prema članku Vesti-online, osobama koje pate od anemije preporučuje se uključiti značajnu količinu datulja u svoju prehranu jer sadrže visoku koncentraciju magnezija. Datulje su izvrstan izvor kalija koji može učinkovito ublažiti simptome povezane s proljevom.

Osim toga, uključivanje datulja u rutinu prehrane pomaže u brzoj obnovi crijevne flore. Stalnim konzumiranjem datulja može se potaknuti rast korisnih bakterija u crijevima. Otkriveno je da konzumacija datulja u mjesecu koji prethodi porodu ne samo da ublažava nelagodu tijekom poroda, već i smanjuje postporođajno krvarenje.

Majke koje su uključile datulje u svoj režim prehrane imale su lakši i brži porod za razliku od onih koje su se suzdržavale od konzumacije ovog voća. Bogat niz esencijalnih nutrijenata prisutnih u datuljama igra ključnu ulogu u izazivanju osjećaja sitosti, čime se olakšava skidanje viška kilograma. Unesene na prazan želudac, datulje učinkovito reguliraju rad crijeva i opskrbljuju tijelo neophodnom opskrbom prirodnih šećera.

Ako nečijem srcu nedostaje snage, može iskoristiti nevjerojatna svojstva ovog iznimnog voća. Da biste napravili blagotvoran pripravak, uronite datulje i njihove sjemenke u vodu preko noći. Kad se probudite, izvadite sjemenke i pomiješajte namočene datulje s vodom u kojoj su bili namočeni. Konzumirajte ovaj ljekoviti napitak više puta tijekom dana kako biste ojačali srce. Osim toga, datulje posjeduju izniman kapacitet da smanje postojanje nepoželjnog kolesterola u tijelu.

BONUS TEKST

  • Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

  • Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

  • Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.