/ U nastavku na[eg današnjega članka govorićemo o tjelesnoj težini, koja postaje sve veći i veći problem u današnje vrijeme. Više i ne čudi kada vidimo djecu od 6 ili 7 godina koja su pretila, a sve je to uzrokovano sa nedovoljno kretanja, kao i nekvalitetnom ishranom….
“Dnevnik.hr” naglašava da, iako postoji nekoliko alata za procjenu umjerenog raspona težine pojedinca, bitno je prepoznati da ti alati uzimaju u obzir čimbenike poput dobi, visine i spola, koji možda ne obuhvaćaju potpunu idealnu težinu osobe. Ključno je shvatiti da niti jedna precizna formula ne može odrediti idealnu težinu pojedinca. U članku se naglašava važnost prehrane, tjelovježbe i životnih navika u promicanju cjelokupnog zdravlja, bez obzira na težinu.
- BMI, poznat i kao indeks tjelesne mase, često je korištena metoda za procjenu tjelesne težine. Uzimajući u obzir visinu i težinu, BMI svrstava pojedince u određene kategorije, uključujući pothranjenost, zdravu težinu, prekomjernu težinu i pretilo. Izračun BMI može se izraziti na sljedeći način: Indeks tjelesne mase (BMI) može se izračunati dijeljenjem težine pojedinca s njegovom visinom. Iako BMI služi kao vrijedan alat za opću populaciju, on ne uzima u obzir jedinstvene varijacije u sastavu tijela, cjelokupnom zdravlju i potencijalnim zdravstvenim opasnostima koje pojedinci mogu imati. Uzmimo, na primjer, elitne sportaše koji su prošli opsežan trening i imaju značajnu mišićnu masu.
Ove osobe mogu pokazivati viši BMI, ali to ne znači automatski nezdravu težinu. Nadalje, BMI možda neće adekvatno riješiti razlike koje postoje među različitim rasnim ili etničkim skupinama, što može dovesti do potencijalnih pogrešnih predodžbi o zdravstvenim rizicima. Postoje dodatne metode za procjenu zdravstvenih rizika povezanih s veličinom tijela, kao što su mjerenje struka i bokova (WHR) i mjerenje visine struka (WtHR). WHR uključuje usporedbu veličine struka s veličinom bokova, što može pružiti uvid u razine visceralne masnoće i rizik od srčanog udara. Kako biste odredili svoj omjer struka i bokova (WHR), potrebno je izmjeriti opseg struka na njegovoj najširoj točki, koja se obično nalazi odmah iznad pupka. Nakon toga, ovu mjeru treba podijeliti sa širinom bokova na njihovoj najširoj točki.
Na primjer, ako nečiji struk iznosi 71 cm, a bokovi 96 cm, rezultirajući izračun uključivao bi dijeljenje 71 s 96, što bi dalo WHR od 0,74. Prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 2008., abdominalnu pretilost karakterizira omjer struka i bokova (WHR) veći od 0,9 za muškarce i 0,85 za žene. Mjerenje struka i visine (WtHR) je metoda koja procjenjuje odnos između opsega struka i visine i ima korelaciju s razinama kolesterola i krvnog tlaka. Da biste odredili svoj WtHR, podijelite širinu struka s visinom. Rezultat od 0,5 ili niži je kategoriziran kao umjeren. Tjelesni sastav točnije se procjenjuje mjerenjem postotka tjelesne masti, koji uzima u obzir različite vrste masti u tijelu.
Za razliku od BMI, WHR ili WtHR, postotak tjelesne masti pruža sveobuhvatnije razumijevanje sastava tijela i ključan je za razne fiziološke procese. Postoji nekoliko dostupnih metoda za mjerenje postotka tjelesne masti, kao što su kaliperi, bioelektrična impedancija i DEXA skeniranje. Ključno je priznati da samo procjenjivanje veličine tijela nije dovoljno za razumijevanje cjelokupnog zdravlja pojedinca.
Bitan čimbenik leži u usvajanju holističkog pristupa, koji uključuje procjenu vlastitog zdravstvenog stanja, odabir načina života, prehrambene navike, razinu tjelesne aktivnosti i dodatne varijable. Ako ste zabrinuti u vezi sa svojom težinom ili sastavom tijela, preporuča se potražiti smjernice od zdravstvenog radnika za prilagođeni savjet i daljnju procjenu. Uzimajući u obzir sve ove alate i pristupe, možemo dobiti sveobuhvatniju perspektivu o tjelesnoj težini i općem blagostanju, osnažujući pojedince da donose informirane odluke u vezi sa svojim zdravstvenim strategijama.