– Mnogo je žena koje su se pojavile u istoriji, da su bile poznate a da su u toku svoga života iamle jako teške živote. Mnoge od njih su bile maltretirane, a neke od njih su čak i fizički maltretirane.
- Djetinjstvo egipatske princeze Fawzije može se u mnogim aspektima usporediti s bajkom. Nalik na legendarne ljepotice Hedy Lamarr i Vivien Leigh, odisala je aurom filmske zvijezde i odrasla je u slikovitoj palači Ras el-Tin u Aleksandriji, gdje je uživala neizmjernu ljubav i zadovoljstvo. Cecil Beighton, umjetnica koja je uhvatila njezinu bit za “Time magazine” 1942., opisala ju je kao očaravajuću ‘azijsku Veneru’ s besprijekornim licem u obliku srca i očaravajućim blijedoplavim očima. Međutim, njezin život nije bio bez napora. Osvrćući se na svoje putovanje, žalila je zbog gubitka ne samo jedne, već dvije krune, jer se financijska stabilnost njezine obitelji urušila nedugo nakon njezina ujedinjenja s iranskim šahom.
Najstarija kći sultana Fuada I. od Egipta i Sudana (kasnije kralja Fuada I.) i njegove druge supruge, Nazli Sabri, rođena je 5. studenog 1921. Imala je mješavinu egipatskog i albanskog podrijetla, vidljivo u njezinoj tamnoj kosi i plavoj boji oči. Njezino obrazovanje u Švicarskoj omogućilo joj je da tečno govori tri jezika: arapski, engleski i francuski.
Sa svojim obiljem bogatstva, brižnim mužem i zadivljujućom ljepotom, činilo se da ima sve. Međutim, prastara poslovica “Budi oprezan zbog zavisti koju gajiš” služi kao dirljiv podsjetnik da nismo svjesni tajni skrivenih u granicama prebivališta našeg najbližeg suputnika.
Poznati fotograf Cecil Beaton jednom je pomislio da bi Botticelli, ako bi se ponovno rodio i ponovno zamislio svoju kultnu Veneru, ovaj put afričkog podrijetla, nedvojbeno odabrao princezu i kraljicu Fawziu Fouad za svoju muzu. Beaton se divio njezinom srcolikom licu, zadivljujućim plavim očima, raskošnim usnama i besprijekornim kestenjastim pramenovima, zamišljajući kako će te crte majstorski biti pretočene na platno. Zapravo, Beaton je otišao toliko daleko da ju je proglasio oličenjem ljepote, dodijelivši joj titulu “najljepše žene na svijetu”.
Okružena pažnjom i raskoši tijekom svog djetinjstva i mladosti, bila je vrlo omiljena među članovima svoje obitelji.
Koncept dogovorenog braka uključuje sjedinjenje dviju osoba na način koji orkestriraju drugi, umjesto da se temelji isključivo na osobnom izboru.
Uredio ju je mladoženjin otac iz političkih razloga, a njezin brak s Mohammadom Rezom Pahlavijem, budućim nasljednikom iranskog prijestolja, imao je veliki značaj. Ova je zajednica spojila dvije različite kraljevske obitelji – dugogodišnju kuću Ali, koja je vladala Egiptom više od jednog stoljeća, i relativno novu lozu prinčeva oca, koji je preuzeo vlast vojnim udarom u Iranu prije samo nekoliko desetljeća. Naime, vjenčanje je ujedinilo sunitsku princezu i šijitskog muslimanskog princa, ističući vjersku raznolikost unutar njihove zajednice. Međutim, unatoč prvobitnim obećanjima, činilo se da je ovaj brak od samog početka predodređen na propast.
U početku je kralj Farouk, Fawzijin brat, pokazao otpor šahovim upornim nastojanjima da dobije njegovo odobrenje za njihovo ujedinjenje. Na kraju je nevoljko pristao na brak zbog utjecaja njegovih savjetnika, koji su prepoznali potencijalnu korist od osiguravanja regionalnog položaja Egipta kroz ovaj savez. Prije vjenčanja 15. ožujka 1939., par se imao priliku sresti samo jednom, i to u raskošnoj palači Abdeen u Kairu. Ovo ekstravagantno vjenčanje, u skladu s Farukovom sklonošću razmetljivom isticanju bogatstva, uključivalo je izvanrednu gozbu od 20 slijedova. Slavlje se nastavilo u Teheranu, gdje se na stadionu odvijalo veliko slavlje.
- Nakon anglo-sovjetske invazije na Iran, Fawzia je došla na položaj carice 1941. kada je njezin suprug preuzeo prijestolje umjesto svog oca u egzilu.
Mnoštvo kulturoloških i relacijskih sukoba između para neizbježno je dovelo do raspada njihova braka, što i ne čudi. Fawzia je doživjela oštar kontrast u načinu života nakon što je napustila bratov raskošni dvor u Egiptu i nastanila se u Iranu. Izrazila je nezadovoljstvo francuskom kuhinjom posluženom na njihovom vjenčanju u Teheranu, smatrajući je nedostatkom, te je ustanovila da palačama nedostaje veličanstvenosti. Osim toga, imala je buran odnos sa svojom tazbinom, trpjeći fizičko zlostavljanje od jedne od svojih teta koja joj je jednom razbila vazu o glavu. U međuvremenu se njezin suprug otvoreno upustio u izvanbračne veze.
Nakon dolaska svoje kćeri, odlučila se distancirati od odgovornosti svoje kraljevske pozicije. Uporno je komunicirala isključivo na francuskom i razvila rastući animozitet prema Iranu i njegovoj kulturi. Tražeći stručnu pomoć, potražila je savjet američkog psihijatra koji joj je naposljetku dijagnosticirao depresiju.
Nakon što su primili vijest o princezinoj nesreći, izaslanici su poslani u Egipat da procijene njezino stanje. Saznavši da je njezina mršavost postala toliko ozbiljna da su joj ramene kosti stršile poput peraja izgladnjele ribe, njezin brat je brzo djelovao. Uspješno ju je uvjerio da se vrati kući, a tri godine kasnije, 1948., njihov je razvod okončan njezinim dolaskom u Kairo. Dvor je službeno proglasio njezin povratak u Egipat sa sljedećom izjavom: “Dobrobit carice Fawzije ugrožena je klimom Perzije, što je zahtijevalo njezin razvod prema dogovoru sa sestrom egipatskog kralja.”
Kako bi njezin razvod bio odobren, primarni uvjet bio je da njezina kći, princeza Shahnaz, nastavi živjeti i sazrijevati u Iranu.
Službena objava razvoda istaknula je zabrinutost oko zdravlja kraljice Fawzije u perzijskoj klimi, što je dovelo do zajedničkog dogovora da se sestra egipatskog kralja razvede. Nadalje, naglašeno je da razvod braka neće utjecati na odnose Irana i Egipta.
- Nakon što je legalno dobila slobodu na cijelu godinu, Fawzia je konačno ušla u bračnu zajednicu vođena iskrenom privrženošću. Godine 1949. prihvatila je prijedlog Ismaila Huseina Shirina, cijenjenog člana egipatskog društva i ministra. Ova bračna veza trajala je sve do Shirinine smrti 1994. i rezultirala je rođenjem dvoje potomaka: sina i kćeri. Unatoč političkim promjenama koje su se dogodile u Egiptu, uključujući svrgavanje njezinog brata kralja Farouka 1952., ostala je odana svom voljenom kozmopolitskom Kairu sve do svoje smrti 2013. u 92. godini života u Aleksandriji.
Tijekom svog života izdržala je i prebrodila pad obiteljske dinastije, raspad obitelji Pahlavi, dvije revolucije, gubitak nesretnog partnera i odlazak jedinog čovjeka kojeg je istinski voljela.