Prema riječima stručnjaka, postoji određena boja cvijeta koja ih može učinkovito odvratiti, jer je usko povezana s opasnošću.
- Kada razmišljaju o bojama koje izazivaju osjećaj opasnosti, ljudi često misle na crvenu boju. Obično se koristi za znakove upozorenja, prometne signale i točke zaustavljanja. Međutim, golubovi imaju drugačiju perspektivu. Sefton Meadows, stručnjak iz Garden Centera, sugerira da je bijela boja presudna za tjeranje štetočina zbog svoje važnosti i rasprostranjenosti u prirodi. Prema izvješćima Mirora, stručnjaci objašnjavaju da se bijela boja smatra “opasnom” bojom za ptice, slično kao što crvena boja služi kao boja upozorenja za ljude.
Kako bi poručili prisutnost opasnosti, brojne vrste ptica u svoje perje ugrađuju bijele nijanse. Kao rezultat toga, strateška sadnja raznolikog niza bijelog cvijeća na određenom području može poslužiti kao učinkovito sredstvo odvraćanja od slijetanja ptica.
Nakon prvog pregleda, golubovi se mogu činiti bezopasnima. Opušteno šetaju, kljucaju ostatke na terasi ili se bave skupljanjem granja za izgradnju gnijezda koja u estetskom smislu ostavljaju mnogo za poželjeti. Prema Kraljevskom hortikulturnom društvu, vrtne biljke i povrtnjake često uništavaju ova stvorenja, a jorgovani, grašak i kupusnjače su među njihovim omiljenim metama.
Kako biste ih trajno odvratili, idealno cvijeće za uzgoj su bijele ruže, petunije i hortenzije, kao i lobelije, božuri i šasta tratinčice. Osim toga, prisutnost reflektirajućih površina poput zrcala i CD-a može dodatno pojačati željeni rezultat.
Prema određenim teorijama, golubovi pokazuju određeni stupanj straha od vlastitih odraza, zbog čega se korištenje ove metode smatra zgodnim, posebno u područjima kao što su parcele i vrtovi puni povrća i cvijeća. Iako možda nije estetski najugodnije rješenje, stručnjaci sugeriraju da je vrlo praktično.
Za one koji traže sličan ishod, ‘traka straha’ je dostupna za kupnju. Potreban je oprez pri radu sa ogledalima, osobito za sunčanih dana, jer fokusirana sunčeva svjetlost u isušenom vrtu potencijalno može predstavljati opasnost od požara. Suprotno tome, učinkovitost ptičjih šiljaka može varirati, budući da su ih neke lukave ptice uspjele ukrasti i prenamijeniti za izgradnju gnijezda.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.