Zbog svog posebnog okusa, luk je svestran sastojak koji se može uklopiti u razna jela. Mogu se kuhati kako bi se napravilo ukusno varivo ili uživati u sirovom. Ako se pravilno skladišti, luk ima dug rok trajanja, koji traje mjesecima. Međutim, istraživači upozoravaju da postoji jedan scenarij u kojem mogu predstavljati zdravstveni rizik.
Unatoč otpornosti i izdržljivosti koja se obično povezuje s lukom, važno je napomenuti da nije otporan na ozljede. Čak i uz brižljivo skladištenje, neizbježno je da će luk na kraju proklijati, piše Večernji. Klijanje je prirodna pojava u životnom ciklusu ne samo luka, već i drugog povrća poput češnjaka i krumpira. Taj se proces odvija kada su prisutni potrebni uvjeti za rast biljke, a što je intrigantno, klijanje se može dogoditi i bez sadnje u tlo.
Postavljanje luka u dobro osvijetljeno, ugodno i vlažno okruženje ubrzava proces nicanja. Ova pojava služi kao jasan znak biljkama da je dolazak proljeća blizu.
Možda je malo iznenađenje, ali konzumiranje proklijalog luka zapravo je bezopasno, sve dok nije u stanju raspadanja ili gnječenja. Svi dijelovi proklijalog luka savršeno su sigurni za konzumaciju; jedini nedostatak je što proklijalom luku nedostaje slatkoće i umjesto toga ima blago gorak okus.
Važno je poslušati upozorenja znanstvenika i izbjegavati konzumaciju luka koji je mekan, pokvaren ili pljesniv. Luk koji se pokvario ima potencijal biti štetan i predstavlja ozbiljan rizik za nečiju dobrobit.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
- Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.