– Iako se većina savjeta u današnje vrijeme može pronaći na društvenim mežama, ipak je sa vremena na vrijeme najbolje da se potraži savjet od bake, tetke ili strine. Ipak oni imaju najbolje savjete, jer najbolje stvari su one iz prošlosti. …
Pomoću ovog jedinstvenog recepta moći ćete pretvoriti otpadni materijal u izniman komad kućnog dekora. Promatrajte kako obična plastična posuda, koja bi inače bila bačena, kreativnim rukama može pronaći vrijednost u vašem domu. Potrebni materijali: Plastična kanta Karton Mali komad tkanine za testiranje Ljepilo Deblje uže Pređa Sitne kuglice Pristup: Priprema plastične kante: Odrežite vrh kante, ispod poklopca. Za ovaj zadatak preporučuje se trimer za tepihe. Priprema dna: Nanesite ljepilo na donju stranu dna kante. Izrežite okrugli komad tkanine i pričvrstite ga na dno ljepilom. Uređenje interijera: Pokrijte unutrašnjost kante krpom. Ljepilom pričvrstite duži komad tkanine uz gornji rub. Preokrenite predmet, zalijepite rubove i pričvrstite tkaninu na unutarnje površine posude.
- Dizajn dna i vanjskog dijela: Izrežite okrugli komad kartona i zalijepite ga na dno kante. Omotajte karton tkaninom za čvrstoću lijepljenja. Počet ćemo lijepljenjem užeta oko cijelog ruba kante. Nastavite tkati niti pređe zajedno kako biste postigli složeniji uzorak. Detalji dekoracije i završne obrade: Zalijepite ukrasne kuglice na pričvršćeni konop. Na kraju zalijepite ručke sa strane kante. Konačni detalji: Kada je sve suho i čvrsto na mjestu, vaš posao je gotov. Uspoređujući slike “prije” i “poslije”, lako je vidjeti kako je ova plastična kanta pretvorena iz komada otpada u tako elegantan i funkcionalan komad kućnog dekora.
Uz jednostavne materijale i nekoliko kreativnih tehnika uspjeli ste ne samo reciklirati otpad već i stvoriti jedinstveni ukrasni predmet koji će podići kvalitetu vašeg doma. Evo nečega zanimljivog što bi vas moglo iznenaditi: “zlatna pravila” prirode i arhitekture dugo su bila koncept koji se, svjesno ili podsvjesno, primjenjivao u raznim dizajnima i umjetnostima kroz povijest. Drugi naziv za ovaj pojam je “zlatni rez” ili “božanski omjer”, matematički odnos vidljiv u brojnim prirodnim pojavama kao i djelima koja je stvorio čovjek.
Zlatni rez je iracionalan broj i iznosi približno 1,618. Kaže da je za određeni omjer, omjer većeg dijela prema manjem dijelu jednak omjeru cijelog dijela prema većem dijelu. Dakle, odnos između dva segmenta izgleda lijepo i uravnoteženo. Na primjer, u pravokutniku koji je u zlatnom omjeru, dulje strane će biti 1,618 puta duže od kraćih stranica. Zbog toga se ovaj omjer najčešće primjenjuje u umjetnosti i arhitekturi jer stvara kompozicije koje su vizualno privlačne. Građa cvijeća. Raspored lišća na stablu. Oblik školjki i galaksija.
Primjeri iz prirode koji pokazuju zlatni rez. U umjetnosti, jedan od najpoznatijih primjera je Vitruvijev čovjek Leonarda da Vincija. U skladu sa zlatnim rezom u svom dizajnu. Drugi primjer je arhitektura. Uzmimo Partenon u Ateni. Dizajniran korištenjem zlatnog reza. Još je zanimljivije da su istraživanja pokazala da ljudi intuitivno percipiraju zlatni rez kao vizualno ugodan.
To je razlog zašto koncept ove matematike nalazi primjenu u dizajnu – sve od web stranica do reklamnih kampanja, nastojeći proizvesti atraktivna, ali skladna i uravnotežena vizualna iskustva. Stoga, sljedeći put kada budete cijenili umjetničko djelo ili se zaustavili kako biste se zagledali u arhitektonsku veličanstvenost, možda ćete tek shvatiti da unutar te ljepote leži matematička formula koja je pomogla u oblikovanju našeg svijeta.