– Kada se pogledaju neki video snimci kamiondžija širom svijeta, u većini situacija se tu radi o muškarcima. Međutim, imamo i žene za volanom, ali ih se može izbrojati na prste jedne ruke. Slijedi i jedna priča o ženi vozaču kamiona iz Srbije…

Tanja Glogonjac, 49-godišnjakinja iz Bavaništa, više od sedam godina radi kao profesionalna vozačica kamiona. Nedavno je podijelila svoja iskustva u intervjuu s lokalnim medijima, ističući svoje putovanje žene u industriji kojom dominiraju muškarci. Njezina životna priča služi kao dokaz nepredvidivosti života i načina na koji nas može odvesti na nepredviđene puteve. Tanja je odlučna osoba koja ostaje postojana u svojoj potrazi za boljim životom. Ova upornost može objasniti njezina značajna postignuća u karijeri koja predstavlja različite izazove koje žene često zanemaruju. Uloga vozača kamiona zahtijeva nemilosrdnu usredotočenost, ogromnu mentalnu snagu i produžene sate na putu, što često rezultira odsustvom od obitelji.

  • Unatoč tim mogućim izazovima, Tanja je ustrajala u svojoj borbi, prihvaćajući svoje obveze za volanom. Tvrdi da je u ovo zanimanje ušla iz prkosa. Potreba za zaradom za život potaknula ju je da promijeni karijeru, a srećom su ubrzo uslijedile poteškoće. Ubrzo nakon toga pojavili su se osobni problemi koji su zahtijevali brzo rješavanje, što ju je navelo da pronađe prijevoz kamionom kao održivo rješenje. Provela sam dosta vremena kao domaćica, a istovremeno sam radila razne poslove. Dolazim sa sela, bavio sam se stočarstvom, ali mali potrošači u tom pothvatu nisu nalazili nikakvu zaradu. Poslije sam otvorio trgovinu, ali ni ona nije donosila nikakvu zaradu.

Otprilike dvije godine radio sam u klaonici na rukovanju pilićima, ali sam zbog zdravstvenih problema i neprijavljenosti morao dati otkaz na to mjesto. “Na mojoj je platnoj listi stajalo da ne zarađujem minimalnu plaću, ali mi je država osiguravala sredstva da dosegnem taj prag. S obzirom na to, nastavio sam raditi na tom poslu još šest mjeseci dok si nisam mogao priuštiti kamion. Nakon izazovnog razvodom, našla sam se kao samostalna skrbnica u potrazi za prikladnijim mjestom, tada sam imala dvoje male djece, dok je moj sin već bio punoljetan”, ispričala je na početku intervjua.

“BONUS TEKST

Za mnoge pojedince kava služi kao uspostavljeni katalizator za jutarnje pražnjenje crijeva. Međutim, ako ne osjetite ovaj učinak, razmislite o dodavanju prstohvata cimeta, kurkume ili čak oba začina istovremeno. Dok je cimet poznat po svom slatkom okusu, on također ima potencijalne prednosti za mršavljenje. Istraživanja pokazuju da cimet može utjecati na inzulin i pomoći tijelu u učinkovitijem upravljanju razinama šećera u krvi.

Prema Lisi Richards, nutricionistici i autorici Digestive Health Programa, cimet pomaže u smanjenju skladištenja masnoće dok povećava korištenje glukoze za energiju. Dodatno, posjeduje termogeni učinak, koji ubrzava metaboličku aktivnost poticanjem proizvodnje topline u tijelu. Iako kurkuma nije osobito slatka i ima zemljani okus, lijepo se slaže s kavom. Aktivni sastojak, kurkumin, u fokusu je brojnih istraživanja utjecaja na tjelesnu težinu, ali i cjelokupno zdravlje, zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima, prenosi 24.sata hr.