– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o vremenskim prilikama u cijeloj regiji. Naime, svjedoci smo da je ovo najtoplije ljeto još od 2019 godine, a temeprature u proteklim danima išle su čak i do 40 stepeni u plusu….

Nakon razdoblja ugodnog vremena, obilježenog temperaturama od 2-3°C i povremenim snježnim padalinama, Moskva i europski dio Rusije sada doživljavaju učinke polarnog zahlađenja koje se spušta sa sjevera i polarnih područja. Večeras su temperature u Moskvi pale na -15°C, s daljnjim padom koji se očekuje tijekom noći, dosežući oštrih -22°C do jutra. U sjevernim regijama Rusije temperature su pale ispod -30°C. Meteorolozi iu narednim danima predviđaju trajni pad temperature zraka. Očekuje se da će se sredinom tjedna Moskva suočiti s najnižim temperaturama, koje će pasti na nevjerojatnih -33°C danju i samo -25°C noću.

Ove brojke su drastično niže od tipičnih siječanjskih prosjeka, gdje se jutarnje najniže temperature obično kreću oko -8°C, a dnevne najviše dosežu približno -4°C. Dapače, nadolazeće temperature bit će 20-25 stupnjeva niže od uobičajenih. Još hladniji uvjeti očekuju se u područjima sjeverno od Moskve, gdje bi jutarnja očitanja mogla pasti do -40°C, a najviša dnevna vjerojatno neće prijeći -30°C. Europski segment Rusije doživjet će jedan od najzapaženijih polarnih šokova dosad, dok Sibir i azijske regije Rusije rutinski doživljavaju zimske temperature u rasponu od -30 do -40°C; u Jakutsku temperature mogu naglo pasti između -50 i -60°C.

Stanovnicima ovih područja savjetuje se oprez. Nadolazeći ledeni val predstavlja ozbiljnu opasnost za ljudske živote, naglašavajući važnost opreza. Intrigantan element su značajne temperaturne varijacije koje se očekuju sljedećih dana diljem istočne Europe. Za razliku od sjevernih i zapadnih područja Rusije, gdje temperature mogu pasti ispod -35°C, u Ukrajini i južnim regijama Rusije očekuje se porast temperatura iznad 0°C.

Dok se Rusija suočava s hladnim uvjetima koji padaju ispod -35°C, polarne regije smještene sjeverno od Islanda i Skandinavije uživaju znatno blažu klimu, s temperaturama koje se kreću oko 0°C i potencijalno dosežu pet stupnjeva više, što se pripisuje utjecaju Golfske struje. Europu i Srbiju u subotu očekuje poboljšanje vremena, jer će dominirati umjerena zračna masa s Atlantika i Sredozemlja. Ipak, očekuje se povećanje količine oborine zbog učestalog dolaska ciklona. U Srbiji se predviđaju maksimalne temperature između 16 i 17°C, što je znatno iznad prosjeka za 10-15 stupnjeva.

Tijekom nadolazećeg vikenda očekuje se da će jedna zračna masa porijeklom iz Rusije proširiti svoj utjecaj na Ukrajinu i baltičke zemlje, postupno se u blažem obliku krećući prema Poljskoj. Nakon neobično toplog razdoblja u prvom tjednu siječnja, diljem Europe i Srbije predviđa se postupni pad temperatura. Temperature će se vjerojatno više uskladiti sa sezonskim prosjekom, au nekim će područjima padati snijeg, osobito u nižim predjelima.