– Do sada smo vam jako puno puta pisali o afričkim plemenima, koji su jako posebni na svoj način. Međutim, danas ćemo malo da promijenimo temu, i da govorimo o jednom ruskom plemenu, koje živi po jako surovim životnim uslovima…..
Desetljećima je pleme Nenci učinkovito odolijevalo pritiscima modernog života, nastojeći održati svoju izuzetnu tradiciju i kulturu. Živeći na sjevernoj obali Sibira u Rusiji, Nenci su fascinantno i jedinstveno pleme koje se uspjelo nositi s izazovima društvene modernizacije, istovremeno čuvajući svoj drevni nomadski način života. Kad se izračuna prosjek, ostaje ih nešto više od 44 milijuna, a čak ni temperature koje padaju do -50 stupnjeva Celzijusa nemaju utjecaja na njih. Njihovo svakodnevno postojanje osvaja brojne pojedince koji su zadivljeni susretom s tako izuzetnim ljudima.
Neneti se dijele u dvije velike skupine: šumske Nence i Nence tundre. Unatoč velikom području koje zauzimaju – od Bijelog mora do donjeg toka rijeke Jenisej – svi Neneti iz tundre dijele zajedničku kulturu. Nekima poznati kao Samojedi ili Juraci, ovo se pleme konačno ustalilo između poluotoka Kanin i Tajimir, s šačicom koja je živjela u manjim zajednicama kao što je Colva. Njihov primarni način preživljavanja vrti se oko lova i uzgoja sobova. Koristeći sobove kao “tegleće” životinje tijekom cijele godine, oni mogu prijeći velike udaljenosti. 18. stoljeće označilo je početak masovnog uzgoja. Osim mesa sobova, riba čini značajan dio njihove prehrane.
Neneti posjeduju sustav vjerovanja koji je i šamanistički i animistički, naglašavajući važnost poštovanja zemlje i njezinih resursa. Tijekom seoba na svete saonice stavljaju razne predmete kao što su medvjeđe kože, vjerske figure, novčiće i druge predmete. Te se saonice otvaraju samo tijekom značajnih događaja ili vjerskih obreda, uključujući žrtve. Njihova društvena organizacija je strukturirana oko klanova. Šaman plemena poznat je kao Tadibija. Nakon ruske revolucije, kultura naroda Nenen je patila zbog sovjetske politike kolektivizacije. Sovjetski je režim pokušao prisiliti samojedske nomade da uspostave trajna naselja.
Natjerani su da žive u selima, a njihova djeca su poslana u javne internate, što je rezultiralo padom njihovog kulturnog identiteta. Ona bitno oblikuje društvene uloge muškaraca unutar plemena. Prije toga, u tundri, imao je ključnu odgovornost brinuti se za sobove. Kad su Nenci bili prisiljeni odseliti se iz tundre, postalo je očito da su izgubili svoje tradicionalne uloge. Na selu su većinu obaveza koje su ih čekale svrstavali u ženske poslove. Taj gubitak muškog identiteta dodatno je učvrstila sovjetska vlada. U selima tajge bavili su se razni poslovi poput stočarstva, trgovine, vrtlarstva, medicine i uzgoja krzna. U konačnici, često su žene radije nego muškarci zauzimale poslove koje je nudila sovjetska vlada, što je dovelo do razvoja navika opijanja kod mnogih.
Posljedično, tradicionalna kultura naroda Neke doživjela je brzu eroziju. Konkretno, mnogi pojedinci u autonomnoj pokrajini Nec izgubili su svoj materinji jezik i suočili se s asimilacijom. Iako su stočari Nietsa bili znatno pogođeni, njihov način života nije suočen s neposrednom dugoročnom prijetnjom. Iako je kolektivizacija trajala dulje vrijeme u raznim dijelovima Rusije, njezin utjecaj na regiju Yamal bio je ograničen na samo deset godina. Nakon Staljinove smrti 1953. tradicionalno gospodarstvo doživjelo je preporod. Između 1950. i 1960. populacija sobova porasla je za 50%, a do 1980. gotovo se udvostručila. U narednim desetljećima, narod Necker postupno je napredovao, oporavio se i zadržao svoj tradicionalni nomadski način života. Sob služi kao kućni ljubimac i boravi u kući poput psa.
Nenetima su te životinje neophodne za preživljavanje, jer im osiguravaju sve potrebne resurse. Kako bi se zaštitili od hladnoće, svoje domove ogrnu kožama i izrađuju odjeću poput kaputa i čizama od krzna. Kosti se koriste u kuhanju, dok se meso može konzumirati u različitim oblicima: sirovo, kuhano ili smrznuto. Krv ima poseban značaj jer je bogat izvor vitamina. Uz sobove, Neneti također konzumiraju ribu, koja se obično jede smrznuta. Plemenske kuće, poznate kao Bone Tent Houses, sastoje se od šatora izgrađenih od kostiju i kože, dizajniranih da se sastavljaju i rastavljaju za manje od dva sata. Izrađeni od kože sobova, ovi šatori nude izvanrednu toplinsku izolaciju, osiguravajući toplinu i udobnost čak i kada temperature padnu duboko ispod nule. Kada je potrebna voda, žene iz plemena izlaze iz svojih šatora opremljene malim sanjkama i lopatama.
Uz topljenje arktičkog snijega neviđenom brzinom, Nenci su prisiljeni promijeniti svoje staze kao odgovor na klimatske promjene, osiguravajući svojim sobovima pristup hrani. Prvenstveno se ove životinje oslanjaju na lišajeve koji rastu ispod dubokih slojeva snijega, a njihov izoštren njuh pomaže im u lociranju hrane. Zadivljujući prizor u snijegu stvara mali otvor koji za sobom ostavlja krdo sobova. Pleme podnosi produljene dijelove potpunog mraka, budući da sunce ne izlazi u najsjevernijim regijama od studenog do siječnja, što komplicira preživljavanje i za ljude i za životinje. Prisutnost debljeg snijega dodatno otežava potragu za hranom, iako je postojanje plemena donekle olakšano korištenjem svjetiljki.
Dok temeljne komponente tradicionalne ceremonije vjenčanja ostaju dosljedne među svim Nenetima, varijacije se javljaju ovisno o regionalnim čimbenicima, obiteljskom bogatstvu i običajima određenih klanova. U određenim slučajevima, mladoženjina majka može preuzeti ulogu provodadžije. Na određeni dan, provodadžija i mladoženja posjećuju tabor mladenkine obitelji. Ako otac odobri mladoženju, on započinje razgovore s bračnim posrednikom o cijeni mladenke. Nakon što je dogovor postignut, bračni posrednik ostavlja štap koji mladenkin otac potom stavlja u svete sanjke. Broj ovih službenika odgovara broju udatih kćeri.
- Brak se smatra sklopljenim kada obitelj primi određeni broj jelena kao početnu uplatu. Vrijeme vjenčanja ovisi o plaćanju i dostupnosti miraza. Prije vjenčanja mladoženja snosi sve troškove, a na ukupan iznos ovisi njegova imovinska situacija. Primarna komponenta ovog troška je jelen, dopunjen krznom, tkaninom i drugim predmetima. Značajno bogatstvo na vjenčanju povećava status mladenke. Svadbeni agiš, koji se sastoji od povorke više zaprega sa sobovima, može se protezati i po kilometar. Da bi se mladenci razveselili, prvi dan slavlja lovi se jelen. Nakon naplate ulaznice, mladenkina majka svima poslužuje obrok sa svježe ubijenim jelenom. Smatra se da u ovoj gozbi sudjeluju i članovi obitelji i kućanstva na svetim saonicama.
Nakon toga, u šatoru se organizira svečani stol na kojem se mogu naći razne delicije poput sirovog i kuhanog mesa, ribe i juhe. Nakon što je završeno početno jelo na svadbenoj gozbi, uzvanici su izašli na otvoreno kako bi se uključili u igre i natjecanja dok je večera bila organizirana pod šatorom. Mladencima se daruje tradicionalno jelo od kuhanog jelenjeg srca i jezika, što simbolizira da sada imaju i srce i jezik. Sljedećeg jutra, mladenka posjećuje mladoženjin šator. Ritual se održava kako bi se poboljšali izgledi para za roditeljstvo – stavljanje malog djeteta na mladenkine saonice kako bi se osiguralo da njezine saonice nikada ne budu lišene putnika.
Obično se unutar kampa mladenaca odvija sličan slijed događaja: jelen se prinosi kao žrtva, gosti uživaju u zabavi ispred šatora, potom se u šatoru organizira večera, a nakon toga slijede igre i natjecanja. Prema nenetskim običajima, mladoženjina majka je odgovorna za pripremu postelje za mladence, a zavjesa služi kao pregrada između mladoženjine postelje i mladenkine haljine. Spuštanje zastora označava trenutak kada su mladenka i mladoženja službeno ujedinjeni u brak. Dan nakon vjenčanja označava njihovo prvo iskustvo intimnosti. Ovaj trenutak služi kao vrhunac ceremonije vjenčanja, budući da se mladenka konačno odvaja od očeve obitelji i preuzima ulogu udane žene u obitelji svoga muža.