Prema kardiologu Torstenu Dilu, svatko je u dometu da sačuva zdravlje svog srca i zaštiti se od kardiovaskularnih bolesti.
1. Uključivanje u dosljednu vježbu
Za održavanje jakog i izdržljivog srca ključno je redovito šetati tri puta tjedno, bez obzira na vremenske prilike. Liječnik savjetuje da se kao uobičajeni izbor odlučite za stepenice umjesto lifta. Američki znanstvenici proveli su istraživanje koje otkriva da su badminton i tenis najkorisniji sportovi za zdravlje srca. Iznenađujuće, igrači badmintona uživaju u životnom vijeku koji premašuje druge za devet godina, dok tenisači dobivaju dodatnih šest godina. Nogomet osigurava drugo mjesto, pridonoseći pet godina nečijem životu. Za one koji traže produljenje dugovječnosti, vožnja bicikla, plivanje i lagano trčanje nude produljenje od tri godine.
2. Uključite raznovrsno voće i povrće u svoju prehranu.
Preporuča se prehrana koja se usredotočuje na konzumaciju voća, povrća i ribe. Uključivanjem redovite tjelesne aktivnosti u svoju rutinu, uz hranjivu prehranu, možete učinkovito kontrolirati svoju težinu i smanjiti vjerojatnost razvoja pretilosti i dijabetesa.
3. Klonite se alkoholnih pića.
Kardiolog ističe važnost napuštanja nezdravih navika, uključujući konzumaciju alkohola, droga i pušenje.
4. Smanjite unos slatkih poslastica
Prema riječima kardiologa, smanjenje konzumacije slatkiša je ključno jer šećer predstavlja značajnu prijetnju zdravlju srca.
5. Preuzmite brigu o svom blagostanju
Nadalje, važno je redovito kontrolirati krvni tlak i pažljivo pratiti razinu kolesterola u krvi.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.