Znanstvenici su čak otkrili koliko će vam koraka dnevno dodati život. Kažu da male redovite promjene u količini tjelesne aktivnosti koju obavljamo mogu učiniti veliku razliku u našem zdravlju i duljini života. Poznato je da redovita tjelesna aktivnost uvelike smanjuje šanse za dobivanje težih bolesti poput srčanog udara, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i raka za značajan postotak.

Muškarci bi trebali preuzeti vodstvo

Istraživanje iz Ujedinjenog Kraljevstva također je pokazalo da muškarci imaju više koristi od tjelovježbe nego žene. Naime, redovito hodanje ženi može produljiti životni vijek za gotovo 11 mjeseci, a muškarcu za čak 16 mjeseci. Povećanje trajanja i intenziteta hodanja može dodatno povećati te brojke, tako da hodanje od 30 minuta dnevno može dodati dodatnih 16 mjeseci života ženama i gotovo dvije godine muškarcima.

Ova analiza uključila je podatke o više od 40.000 žena i više od 30.000 muškaraca u dobi od 60 godina i više. Sugeriralo je da prednosti hodanja nisu ograničene na one koji su već u formi. Istraživanja su pokazala da čak i ljudi koji su bili neaktivni uživaju takve pozitivne učinke.

Tom Yates, koji predaje tjelesnu aktivnost, sjedilačko ponašanje i zdravlje na Sveučilištu Leicester i također jedan od autora studije, rekao je da iako ne razumijemo zašto postoje različite dobrobiti između spolova, ovo istraživanje daje mnogo precizniji uvid u dobrobiti vježbanja nego što smo imali do sada. Dr. Francesco Zaccardi, jedan od glavnih autora studije, naglasio je kako ovi nalazi dodatno potvrđuju da je svakodnevna tjelesna aktivnost važna za dobro zdravlje i dug život.

Znanstvenici se nadaju da će ovo istraživanje potaknuti zdravstvene kampanje kako bi se istaknula vrijednost malih, svakodnevnih doprinosa tjelesnoj aktivnosti – poput brzog hodanja 10 minuta dnevno. Samo 20% starijih od 65 godina ispunjava preporuku NHS-a od 150 minuta vježbanja tjedno, ali samo povećanje broja hodanja svaki dan može učiniti toliko da uživate u životu, pa čak i produžite ga.

Markus Davies, osteopat iz Londona, kaže da trčanje nije najbolja opcija za starije od 50 godina. Tvrdi da jednostavno hodanje pomaže u borbi protiv proširenih vena i loše cirkulacije, što se preporučuje za trčanje. Također je bolje za vašu kralježnicu jer ne komprimira pretjerano vaše diskove kralježnice. Najnovija istraživanja dodatno potkopavaju standardni recept od 10 000 koraka dnevno, pokazujući da će samo 4 000 koraka pomaknuti rizik smrtnosti u pravom smjeru.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.