Briga o zdravlju srca može se započeti od prvih trenutaka jutarnjeg buđenja; a pića, među njima odabrana za jutro, igraju u ovom slučaju prilično značajnu ulogu. Što se tiče jutarnjih sati, dr. Merijel Džesap – direktorica Američke udruge za srce preporučuje nekoliko napitaka koji bi trebali postati vaša svakodnevna jutarnja navika kako bi pomogli pravilnom radu srca i suzbili kardiovaskularne bolesti.
Sokovi od voća i povrća dobar su izvor raznih hranjivih tvari. U tijelu, vitamini rade zajedno kako bi regulirali nekoliko funkcija. Naranča ima vitamin C i nešto vitamina B; oni pomažu u obrani od infekcija i pomažu u proizvodnji energije.
Jutra bi, kaže kardiolog, trebala započeti sokovima od malina, borovnica, grožđa i brusnica, ali ne samo od kupina i naranči. Također je izuzetno korisno za zdravlje srca, ali i cijelog organizma piti sokove od povrća od mrkve, celera i kelja.
Kava ima brojne zdravstvene dobrobiti baš kao i zeleni čaj. U onim zemljama jugoistočne Azije gdje je konzumacija zelenog čaja visoka, dokumentirane su niske razine kardiovaskularnih bolesti. Pomaganje u smanjenju lošeg kolesterola (LDL) i poboljšanje kognitivnih funkcija su među vrlinama zelenog čaja. Također pomaže odgoditi proces starenja i učinkovit je u liječenju demencije.
Umjerena konzumacija kave, ne više od dvije šalice dnevno, smanjuje rizik od zatajenja srca. Ali pazite da ne zlorabite preporučene porcije jer predoziranje kofeinom uzrokuje glavobolju, nesanicu, aritmiju i drhtanje mišića.
Započnite dan ovim eliksirima i kombinirajte ih s pravilnom prehranom kako biste napravili stvarnu razliku – ne samo za svoje srce nego i za svoje opće zdravstveno stanje.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.