U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o Nikoli Karabatiću, francuskom rukometašu koji vuče porijeklo sa ovih prostora. Otac mu je srbin, majka hrvatica, ali on od djetinjstva živi u Francuskoj….
Nikola Karabatić, slavljen kao najveći rukometaš u povijesti, karijeru je zaključio na Olimpijskim igrama u Parizu, ali ne sa zlatnom medaljom kakvu je zamišljao. Tijekom cijelog prvenstva njegova je francuska reprezentacija bila loša, uspjela se “progurati” do četvrtfinala i čak imati šanse za plasman među četiri najbolja tima. No, Njemačka ih je iznenadila pogotkom u posljednjoj sekundi te je utakmica završila 35:34 u produžetku. Unatoč porazu, na Karabatićevom licu nije bilo suza. Vjerojatno je prepoznao da će ovoj generaciji ‘Trikolora’ izboriti medalju biti izazov. Vrijedi napomenuti da je već postigao zapažen uspjeh u karijeri, s tri zlatne olimpijske medalje i jednim srebrom.
Gdje su preostali trofeji? Četiri je puta osvajao naslov svjetskog prvaka te četiri puta europskog prvaka. To znači da postoji šest dodatnih medalja ‘različitog’ prestiža s ovih turnira. Jasno, definirao je cijelu jednu eru u francuskom rukometu. Porijeklom je iz Niša… Mediji navode da je Nikolin otac Branko, Hrvat, a majka Radmila, Srpkinja. Sa četiri godine seli se iz južne Srbije u Francusku. Iako se oduvijek trudio da govori srpski, poštuje srpsku tradiciju i druži se sa Novakom Đokovićem, davno je odlučio da predstavlja samo “trikolore”. Na pitanje o nacionalnosti dao je odgovor koji se ne bi svidio ni Srbima ni Hrvatima: “Ja sam i Srbin i Hrvat. Ponosim se svojim korijenima iz oba naroda.”
U jednom su ga trenutku francuski mediji prozvali najvećim rukometašem svih vremena, navodeći: “Francuska je njegova domovina, ali on uživa u svom nasljeđu iz bivše Jugoslavije,” osjećaj koji mu je vjerojatno pomogao na njegovom putu ” dom.” Zahvaljujući mom ocu, uvijek ću pamtiti finalnu utakmicu protiv Hrvatske. Igrale su dvije najbolje momčadi u pet godina, s punom Arenom od 15.000 gledatelja, svi su bili protiv nas i protiv mene. Sjećam se pjevanja himni i koliko je to bilo izazovno za mog tatu, znajući da se njegov sin natječe protiv Hrvatske u finalu Svjetskog prvenstva. Kad je počela himna, a hrvatska je himna doista lijepa, našao sam se u suzama; činilo mi se vrlo neobično.
Razmišljao sam o svom ocu u tom trenutku”, ispričao je Karabatić, napomenuvši da je prethodno imao jedinstvenu motivaciju protiv Hrvatske. Nastavio je, “Moje najdraže prvenstvo je Svjetsko prvenstvo u Hrvatskoj 2009. godine. Moji roditelji su bili na tribinama i gledali kako zabijam. gol koji ostaje vrhunac moje karijere, pred 15.000 Hrvata koji su mi se suprotstavljali. Oh, ta će uspomena zauvijek ostati sa mnom. Iako je cijeli život proveo u Francuskoj, najavio je da će ovog ljeta posjetiti Srbiju i Hrvatsku kako bi produbio svoje razumijevanje tih zemalja.
Izrazio je važnost ove veze, rekavši: “Siguran sam da ću svoju djecu naučiti govoriti hrvatski i srpski jer mi to puno znači. Ja sam s Balkana i ponosan sam na svoje korijene tamo. dom i obitelj u toj regiji i želim da moja djeca budu svjesna odakle dolaze.” Podsjetimo, Karabatić je kroz klupsku karijeru igrao za Montpellier, Kiel, Aix-en-Provence, Barcelonu i Paris Saint-Germain. Osvojio je tri naslova Lige prvaka i tri puta je proglašen najboljim igračem svijeta.