– Za danas jedna jako zaanimljiva tema, o kojoj će se vjerujemo raspravljati još 100 godina. Kako ubrzati metabolizam, i samim time izgledati puno bolje nego sada? Jednostavno, za te aktivnosti prije svega morate da se počnete kretati, te da prije svega itekako korigujete ishranu.
Kako ubrzati metabolizam od 50 do 60 godina: Jedite ovo da smršavite kao od šale
Menopauza povećava rizik od pretilosti – evo kako možete ubrzati metabolizam ako imate 50 do 60 godina!
Kako starite, vaš metabolizam je u opasnosti da se uspori, posebno kada žene uđu u menopauzu. Prema liječnicima, prosječna dob žena u menopauzi je 51 godina. Razine estrogena i progesterona niske su već prije menopauze, ali potpuno nestaju nakon 50. godine. To može dovesti do gubitka gustoće kostiju, gubitka mišićne mase i debljanja.
Kako ubrzati metabolizam od 50 do 60 godina? I u menopauzi možete ubrzati metabolizam, no važno je ne zanemariti tjelesnu aktivnost. U ovoj se dobi također preporučuju vježbe snage. Iako mislite da vježbanje može uzrokovati probleme sa zglobovima, istraživanje pokazuje da vježbanje može povećati gustoću kostiju i smanjiti rizik od osteoporoze, kroničnih bolesti (kao što je dijabetes tipa 2), kardiovaskularnih bolesti i artritisa.
Također možete raditi vježbe poput joge i pilatesa. Važno je ostati aktivan i redovito vježbati jer to pomaže u održavanju mišićnog tonusa, povećanju učinkovitosti i održavanju pravilnog funkcioniranja metabolizma i probave. Vježbanje, vožnja bicikla, hodanje – sve to može donijeti dobre rezultate tijekom mršavljenja, pogotovo ako ste aktivni tijekom menopauze, kada se povećava rizik od pretilosti.
Bavite li se tjelesnom aktivnošću, svom metabolizmu morate osigurati odgovarajuću hranu. Za ubrzavanje metabolizma stručnjaci preporučuju unos 100 do 200 grama proteina dnevno. To ne znači da svaki dan jedete neprobavljivo meso, hrana životinjskog podrijetla može opteretiti vaše tijelo. Jedite sve umjereno i svakako u jelovnik uvrstite proteine biljnog podrijetla: kvinoju, tofu, orašaste plodove, sjemenke, zob i rižu, povrće (avokado, brokula, cvjetača, kelj…), gljive…
Protini vas duže drže sitima, reguliraju apetit, potiču mišićnu masu, a također pozitivno utječu na metaboličke funkcije u tijelu.
Osim toga, postoji nekoliko učinkovitih načina za “pokretanje” vašeg metabolizma. Na primjer, vježbanje je učinkovit način za ubrzavanje metabolizma. Ili koristite kavu ili sredstvo za sagorijevanje masti poput jabučnog octa.
1. Abnormalno ubrzan metabolizam
Jabuku narežite na tanke ploške. Preliti sa 300 ml prokuhane i ohlađene vode. Dodajte žlicu cimeta i ostavite sve na hladnom i tamnom mjestu 2 sata. Popijte ovo prije spavanja. Ove kombinacije ubrzat će metabolizam, očistiti višak tekućine iz tijela i brzo sagorjeti masnoće.
2. Poboljšati probavni trakt
Uzmite šalicu kefira i dodajte žlicu cimeta i pola žlice mljevenog đumbira. Pijte mješavinu dva puta dnevno: ujutro i navečer.
3. Jačamo tijelo
Pripremite 300 ml zelenog čaja. Dodajte žlicu cimeta. Ostavite da se čaj i cimet malo ohlade pa dodajte žlicu meda. Pijte ovu kombinaciju pola sata prije ručka i navečer.
Inače, neki ljudi preskaču obroke misleći da će tako smršaviti. Međutim, ne samo da se to ne događa, već može imati negativan utjecaj na vaš metabolizam, pa čak i na cjelokupno zdravlje. Niskokalorična jela mogu imati isti učinak. Ako ne unosite dovoljno kalorija, vaš metabolizam može usporiti jer će vaše tijelo imati poteškoća u očuvanju energije.
Žene trebaju 1600 do 2400 kalorija dnevno, ovisno o razini tjelesne aktivnosti. Ima više muškaraca, između 2000 i 3000.
Tijelo mora imati dovoljno vode koja je neophodna za optimalno funkcioniranje organizma. Voda je neophodna za optimalan metabolizam i brzinu, a važna je i za regulaciju i skidanje viška kilograma. Jedno je istraživanje pokazalo da dodavanje 1,5 litara vode dnevnom unosu smanjuje tjelesnu težinu i indeks tjelesne mase. U ovom istraživanju praćena je skupina žena s prekomjernom tjelesnom težinom u dobi od 18 do 23 godine.
Kada ne spavamo dovoljno, naše tijelo oslobađa grelin, koji uzrokuje glad. Osim toga, smanjeno je oslobađanje leptina, hormona koji nam pomaže da se osjećamo sitima. Dovoljno kvalitetnog sna osiguravamo hormonalnu ravnotežu, što nas sprječava od prejedanja. Istraživanja pokazuju da odrasli trebaju najmanje 7-8 sati sna svake noći.