Zdravstvene dobrobiti meda dobro su poznate, kao i razne dostupne vrste. Međutim, određivanje koja je vrsta najprikladnija za određene svrhe ostaje neizvjesna. Nadalje, razlikovanje pravog, nepatvorenog meda od krivotvorenih proizvoda vještina je koja nam izmiče.
U nedavnom intervjuu u Jutarnjem programu TV Prve Žarko Stepanović, ugledni pčelar i apiterapeut, dao je opširan pregled različitih blagodati meda. Poznat po svojim izvanrednim ljekovitim svojstvima, Stepanović se pozabavio specifičnim vrstama meda koji mogu učinkovito liječiti određene bolesti, rasvjetljavajući njegov potencijal u liječenju bolesti.
Prema njegovim riječima, med ima sposobnost ublažavanja kroničnih bolesti dišnog sustava, probavnih smetnji i niza drugih bolesti. Njegove dobrobiti proširuju se na zdravlje kardiovaskularnog sustava, cirkulaciju krvi, poboljšanje pamćenja i dobrobit probavnog sustava. Nadalje, med se može koristiti izvana za liječenje opeklina, ali je ključno osigurati da se med nanosi u mokrom obliku, jer se ljekovita svojstva ne aktiviraju ako nije vlažan. Osim toga, razjasnio je sve nesporazume u vezi s percepcijom da je med ultimativna superhrana.
Prema njegovoj izjavi, postoji mala varijacija u sastavu perge i pčelinjeg polena. Perga je vrlo cijenjena zbog svoje ekskluzivne prerade unutar pčelinje košnice gdje se ugrađuju dodatne komponente koje je čine bogatijom. Međutim, nakon analize sastava oba proizvoda, razlika je minimalna. Na primjer, i pčelinji pelud i pelud obuhvaćaju penicilin, gljivice i kvasce, iako pčelinji pelud sadrži manju količinu ovih elemenata u odnosu na pergu.
Iako je nemoguće utvrditi jedan vrhunski med, šumski med može se opisati kao iznimno ljekovit. Osim toga, autor je identificirao specifične sorte meda koje učinkovito liječe različite zdravstvene tegobe.
Prema riječima pčelara Stepanovića, svaki prirodni med ima ljekovita svojstva, pa je nemoguće odrediti jedan “najbolji” med. Razlika leži u sastavu i specifičnim namjenama za koje se svaki med koristi. Bagremov med je, primjerice, lagan i blagotvoran za probavni sustav. Također služi kao sedativ i iznenađujuće pomaže u mršavljenju – mnogima nepoznata činjenica. Konzumacijom žlice svaki drugi dan ili otapanjem u dva-tri decilitra vode mogu se svjedočiti izvanrednim učincima mršavljenja. Livadski med, s druge strane, poznat je po ljekovitosti kod kardiovaskularnih bolesti i zdravlja prostate. Štoviše, med je sam po sebi vrlo ljekovit zbog svog opsežnog nutritivnog sadržaja. Šumski ili crni med, koji ima 30 puta više minerala od ostalih vrsta, posebno je povoljan i može se smatrati najljekovitijom opcijom.
Razlikovanje između pravog, nepatvorenog meda i lažnih alternativa predstavlja značajan izazov. Unatoč tome, apiterapeut Žarko Stepanović tvrdi da je doista moguće razlučiti što je to dvoje i daje vrijedne smjernice kako to učiniti.
Pitanje o kojem se radi proteže se dalje od pukog postojanja krivotvorenog meda; izazov leži u određivanju njegove autentičnosti. Vrlo pouzdana kemijska metoda uključuje miješanje jedne trećine meda s dvije trećine metanola i alkohola u staklenci te temeljito miješanje sadržaja. Ako se na površini staklenke ne vide nikakve mrlje ili nečistoće, med se smatra čistim. Međutim, prisutnost bilo kakvih sumnjivih tvari ukazuje da se doista radi o krivotvorini. Stvar dodatno komplicira nepravilno tretiranje pčela nedopuštenim lijekovima. Iako postoje legitimni lijekovi dostupni za liječenje bolesti pčela, nažalost, neki pojedinci pribjegavaju ilegalnim tvarima, što rezultira proizvodnjom toksičnog meda.
Osim toga, dao je upute o pravilnoj uporabi pčelinjeg otrova, koji je jedan od brojnih vrijednih i terapeutskih proizvoda dobivenih od pčela.
Prema njegovim riječima, primjena pčelinjeg otrova podrazumijeva utrljavanje na oboljelo područje. Kod bolova u donjem dijelu tijela nanosi se na lumbalni dio kralježnice kao i na specifična zahvaćena područja. Nasuprot tome, za bol u gornjem dijelu tijela, primjenjuje se na gornji dio kralježnice i ramena, ciljajući na granaste živce.