– Uveliko su krenule visoke temperature u cijeloj regiji, a samim time uveliko se traže morske destinacije. Srbi kao po starom dobrom običaju biraju Grčku kao svoju glavnu destinaciju, ali sama inflacija uticala je i na cijene i u ovoj državi….

Četveročlana srpska obitelj tijekom ljetovanja u Haniotiju uspjela je u deset dana potrošiti ukupno 400 eura. Odlazak na more može imati značajan utjecaj na obiteljske financije, osobito ako su u pitanju djeca. U Haniotiju, na Halkidikiju, u Grčkoj, četveročlana obitelj, koju čine bračni par i njihova dva sina od 12 i devet godina, dokazala je da si odmor može priuštiti. Njihovo desetodnevno putovanje iznosilo je ukupno 400 eura. Krajem travnja uplatili su 800 eura za svoj smještaj u stanu. Strateški su odabrali 18. lipnja kao datum početka svog putovanja zbog povoljnijih cijena godišnjeg odmora tijekom tog mjeseca. U želji da uštede odlučili su sami pripremati obroke, ne sluteći da će tim izborom u deset dana potrošiti “samo” 400 eura.

  • Prema njihovom iskazu, tvrde da iz Srbije nisu ponijeli nikakvu hranu i da su očekivali da će morati potrošiti znatno veću svotu novca. Ivanina izjava je sljedeća: Od samog početka nam je bilo vidljivo da su cijene hrane u Grčkoj usporedive s onima u Srbiji, s tim da su neki artikli čak pristupačniji nego kod nas. Otkrio sam da je kuhanje na moru u tom trenutku postalo puno lakše. Mogućnost povratka kući s većom svotom novca od očekivane poslužila je kao velika motivacija. Kao što je već spomenuto, naša je zarada mogla biti i veća da prvi dan nismo kupili dva kišobrana. Cijena jednog kišobrana bila je deset eura, ali nama nije trebao jer smo većinu vremena provodili u vodi.

Tijekom vršnih sati sunčeve svjetlosti, potražili smo utočište u zatvorenom prostoru. Prvog dana počastili smo se obrokom u restoranu, potrošili smo otprilike 35 eura. Naša narudžba sastojala se od špageta bolognese, carbonare, junetine s krumpirom, pomfrita i boce vode. Da nismo odabrali večeru u restoranu, mogli smo se odlučiti za ekonomičniju alternativu. Treba napomenuti da smo zaista uživali u tri obroka dnevno, uključujući doručak, ručak i večeru. Kako ne bi bilo zabluda o izostanku obroka, pobrinuli smo se i za dva voćna međuobroka.

Ja sam se brinula za pripremu doručka i ručka, dok smo se za večeru u više navrata odlučili za gyros koji je koštao 2 eura i 40 centi kada se konzumirao izvan šanka. Na tržnici smo često kupovali pozamašne posude sladoleda po cijeni od 10 do 13 eura. Dodatno, u Haniotiju smo nabavili toplomjer koji smo dobili za iznos od 7 eura. Što se tiče cijena u popularnom srpskom ljetovalištu, raspon je sljedeći: Na jednoj od lokalnih pijaca kilogram krompira možete kupiti za 0,79 eura, što odgovara 92 dinara.

Ako ste raspoloženi za paradajz, izdvojite oko 1,49 evra ili oko 174 dinara za kilogram. Na grčkom tržištu crvena paprika košta 1,89 eura, što je ekvivalentno 221 dinaru. Za kupovinu kilograma luka potrebno je izdvojiti 0,87 eura, što je oko 100 dinara. Kupus po kilogramu na istoj pijaci košta 0,53 evra, odnosno 62 dinara. U međuvremenu, za putnike koji su odabrali Grčku kao svoju ljetnu destinaciju i trenutno su u Solunu, postoji skriveni dragulj restoran Babis. Smješten daleko od užurbanog središta grada, ovaj objekt nudi ukusnu i pristupačnu kuhinju. Cijene su ovdje znatno niže u odnosu na konobe i restorane u srcu grada.

Gosti se mogu prepustiti predjelima po cijeni od 3 do 5 eura, glavnim jelima koja neće premašiti 10 eura i uživati ​​u čaši vina za samo 2 eura. Intrigantan je podatak da radno vrijeme ugostiteljskog objekta prestaje u 17 sati i radi isključivo po sustavu rezervacija. Ove se rezervacije ručno bilježe i stavljaju na stolove. Prema informacijama objavljenim na web stranici Nikana.gr, restoran Babis stalno je krcat posjetiteljima, koje uglavnom posjećuju mještani. Zalazeći odmah iza srca Soluna, možete naići na šarmantne stare kafiće koji nude toplo gostoprimstvo, ukusnu kuhinju i pristupačne cijene.

Nakon što smo nekoliko dana promatrali njegovu stalnu užurbanu aktivnost, odlučili smo napokon posjetiti jednu ustanovu. Međutim, naše se iščekivanje brzo pretvorilo u čuđenje kada smo jedne večeri stigli, samo da bismo otkrili da je neobjašnjivo zatvoren. Neočekivani razvoj događaja ostavio nas je u nedoumici jer je u radnom vremenu jasno naznačeno da je trebala biti otvorena još do 17 sati. Po našem povratku sljedećeg dana, stigli smo oko 13:00 sati, samo da bismo pronašli rukom ispisane rezervacije koje krase stolove.

Unatoč tome, sreća nam se osmjehnula jer je ostao samo jedan nepreuzet stol. Na Instagram profilu Nikana.gr stoji da iako porcije možda nisu izdašne, hrana je ukusna i napravljena od svježih sastojaka. Osoblje se ne žuri i održava opuštenu i ležernu atmosferu, što je upravo ono što klijenti cijene. Restoran Babis pobrao je, kako navode, izvrsne kritike na internetu. Ova blistava svjedočanstva uglavnom potječu od grčkih pokrovitelja, koji čine većinu klijentele zbog rijetke prisutnosti turista u ovim uskim ulicama.