Iako se mogu činiti zabrinjavajućim zbog svoje jedinstvene boje i oblika, hemangiomi su zapravo benigni tumori kože koji su prilično česti. U većini slučajeva ti su tumori potpuno bezopasni. Međutim, važno je razumjeti različite vrste hemangioma i kada je potrebna liječnička pomoć. Najčešći oblik hemangioma je hemangiom nevus, poznat i kao hemangiom trešnje. Njegova posebnost je crvena nijansa, iako se može manifestirati i kao plava, crna ili čak višebojna.

Hemangiomi se uglavnom manifestiraju na trupu, iako se mogu pojaviti iu drugim dijelovima tijela. Kako pojedinci stare, osobito nakon što navrše 40 godina, količina hemangioma obično raste. Obično su ti slučajevi bezopasni i ne zahtijevaju liječenje osim ako nema primjetnih promjena veličine, boje ili početka krvarenja.

Paučasti hemangiomi, također poznati kao paučasti angiomi, pokazuju jasan uzorak nalik onom pauka, s crvenim izraslinama koje izviru iz središnjeg, tamnijeg područja. Ključno je biti svjestan sljedećih informacija:

Paučasti hemangiomi, iako nisu ograničeni na bilo koju određenu dobnu skupinu, češće prevladavaju kod žena u vrijeme kada su razine estrogena povišene, kao što je trudnoća. Važno je napomenuti da ovi hemangiomi povremeno mogu biti znak problema s jetrom, stoga se preporučuje potražiti savjet liječnika ako se pojave višestruki ili iznenadni paučasti hemangiomi. Iako su općenito benigni, neki ih pojedinci odlučuju ukloniti u estetske svrhe. Tehnike koje se koriste za uklanjanje ovih izraslina vrlo su slične onima koje se koriste za konvencionalne madeže, kao što su laser, radiovalovi i kirurški zahvati.

Obično su hemangiomi samo kozmetička neugodnost i rijetko predstavljaju opasnost po zdravlje. Ipak, ako primijetite bilo kakve promjene na svojim hemangiomima ili ako ih imate u izobilju, savjetovanje s liječnikom može pomoći u procjeni potrebe za dodatnim postupcima ili tretmanima.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.