– Za danas imamo jednu jako zanimljivu temu, koja je povezana sa higijenom samog kupatila. Govorimo o pločicama, koje uslijed konstantnog korištenja vode konstantno na sebi ima fleke, kao i same nečistoće od kamenca….

Ako se suočite sa zastrašujućim izazovom uklanjanja mrlja od žbuke u svojoj kupaonici, osobito kada se čini da tvrdokorna plijesan nije otporna na konvencionalne pristupe čišćenju, nemojte očajavati.

Srećom, postoje dokazane i odobrene metode i taktike koje vam mogu pomoći. Razmislite o isprobavanju sljedećih tehnika: Započnite postupak izbjeljivanja presavijanjem papirnatog ručnika kako biste ga poravnali sa spojevima. Nakon što je presavijen, pedantno postavite ručnik na zahvaćena područja i nastavite s nanošenjem izbjeljivača.

Ostavite izbjeljivač da odstoji otprilike 60 minuta, dajući mu dovoljno vremena da djeluje. Plijesan će nestati kada uklonite ručnik, ostavljajući za sobom željeni rezultat. Iako je izbjeljivač poznat po svojoj sposobnosti da umanji boju plijesni, neki se brinu o njegovom privremenom rješenju, jer samo prikriva problem umjesto da u potpunosti iskorijeni plijesan. Za one koji traže alternativni pristup, alkohol se može izravno nanijeti na zahvaćena područja ili pomiješati sa sodom bikarbonom kako bi se stvorila pasta.

Kako biste riješili problem u njegovoj srži, a ne samo ga prikrili, preporučuje se da otopina ostane na zglobovima dulje vrijeme, primjerice nekoliko sati ili preko noći. Započnite postupak temeljitim čišćenjem spojeva vodom kako biste postigli najbolji mogući rezultat. Ocat, poznat po svojim antifungalnim svojstvima, djeluje kao neusporediv iskorenjivač plijesni tako što izravno napada glavni uzrok. Za iznimno učinkovitu metodu, pomiješajte sodu bikarbonu i izbjeljivač kako biste stvorili gustu pastu.

  • Za učinkovito uklanjanje uporne plijesni i ružnih mrlja sa fuga, vrlo učinkovita metoda uključuje stvaranje paste kombiniranjem male količine izbjeljivača sa sodom bikarbonom. Nakon što ste pripremili pastu, obilno je nanesite na zglobove i ostavite da odstoji otprilike 30 minuta. Kako bi se osigurao temeljit proces čišćenja, fuge je nužno temeljito isprati vodom. Ipak, od iznimne je važnosti dati prioritet očuvanju cjelovitosti i izgleda zglobova. Kako bi se to postiglo, neophodno je provesti test čistača na neupadljivom mjestu. Bilo da se odlučite za izbjeljivač ili druge jake kemikalije, zaštita vašeg dišnog sustava i ruku je apsolutno ključna, zahtijevajući upotrebu rukavica i maske. Kako bi se postigla najviša razina čistoće, dvije su ključne komponente koje su nezamjenjive: četka za fugiranje i sredstvo za čišćenje prilagođeno specifičnim zahtjevima čišćenja.

Za uspješno čišćenje fugirne mase, bez obzira na to je li zaprljana masnoćom, ostacima sapuna, plijesni ili prljavštine, nužno je posjedovati dva osnovna alata: četku za fugiranje i odgovarajuću otopinu za čišćenje. Za optimalne rezultate, preporučljivo je četkicu za fugiranje zamijeniti četkicom za zube. Vrijedno je spomenuti da vlakna četkice za zube možda nemaju dovoljno snage za postizanje željenih rezultata.

Dostupan je raznolik izbor rješenja za čišćenje, pa je preporučljivo eksperimentirati s različitim opcijama kako biste pronašli najučinkovitiju za svoje pločice. Stvaranje vlastitog sredstva za čišćenje fuge jednako je jednostavno kao i kupnja komercijalnog proizvoda, zahvaljujući dostupnosti potrebnih sastojaka. Od ključne je važnosti očistiti fugirnu masu kad god postane vidljivo zaprljana ili zamrljana kao rezultat razvoja plijesni. Učestalost čišćenja ovog zadatka razlikovat će se ovisno o tome gdje se pločice nalaze i koliko se često površina koristi.

Na primjer, zidovi obloženi pločicama mogu zahtijevati samo povremeno čišćenje, dok će se zidovi tuševa koji se redovito koriste i koji su izloženi vlazi morati čistiti jednom tjedno. Kako bi se osigurali optimalni rezultati, preporuča se procijeniti sredstva za čišćenje fuge u određenom slijedu prema njihovoj učinkovitosti. Započnite s alkalnim sredstvom za čišćenje, prijeđite na izbjeljivač s kisikom i razmislite o korištenju izbjeljivača s klorom samo ako nema drugih dostupnih opcija. Kisikov izbjeljivač, za razliku od svog pandana na bazi klora, nudi sigurnu i ekološki prihvatljivu alternativu koja učinkovito uklanja neugodan miris koji se obično povezuje s jakim kemikalijama.

Osim toga, ne ostavlja ružne mrlje na linijama fugiranja u boji. Važno je napomenuti da se vodikov peroksid, oblik kisikovog izbjeljivača, obično prodaje u razrijeđenom obliku, što smanjuje njegovu učinkovitost kao sredstva za čišćenje žbuke. Da biste dobili pastu nalik pasti za zube, pomiješajte vodu s praškom za izbjeljivanje s kisikom, koristeći preporučeni omjer dva dijela praha i jedan dio vode. Nanesite ovu pastu na spoj za optimalne rezultate.

Za liječenje zglobova, spužvom obilno nanesite sloj paste za izbjeljivanje s kisikom. Ostavite pastu da neometano odstoji pet do deset minuta. Važno je nositi zaštitne gumene rukavice dok rukujete ovom smjesom. Upotrijebite snažno četkanje kako biste temeljito očistili fuge i svjedočili brzom vraćanju izvorne boje dok promatrate postupni nestanak čestica plijesni. Kako biste u potpunosti uklonili pastu, temeljito isperite.