– U današnje vrijeme, kada je osoba mlada, uopšte ne razmišlja o tome, šta naslijeđuje od svojih roditelja. Međutim, kako vrijeme prolazi, osoba se sve više profilira, i počinje sve više da liči na jednog od roditelja….

Na cjelokupno zdravlje osobe može uvelike utjecati nasljeđe bolesti po majčinoj liniji. Evo nekoliko primjera ovih stanja i bolesti, zajedno s nekim preventivnim strategijama koje treba imati na umu: Na stanje osteoporoze, koja uzrokuje da kosti postanu lomljive i podložne lomovima, utječu genetski čimbenici, osobito kod žena nakon menopauze kada dolazi do gubitka kalcija u kostima. Za održavanje čvrstih i dobro funkcionirajućih kostiju ključno je uključiti kalcij i vitamin D u prehranu, kloniti se gaziranih pića, sudjelovati u vježbama s utezima i baviti se dosljednim fizičkim aktivnostima poput hodanja. Drugi na listi je reumatoidni artritis, stanje koje uzrokuje upalu i bol u zglobovima.

  • Ova autoimuna bolest ne samo da ometa funkciju zglobova, već također može dovesti do invaliditeta. Za održavanje zdravog načina života važno je baviti se tjelesnom aktivnošću, brinuti o zubima te izbjegavati pušenje i prekomjernu konzumaciju alkohola. Prerano starenje predstavlja značajan problem jer na brzinu kojom starimo može utjecati naš genetski sastav. Točnije, ti se geni prenose kroz majčinu lozu. Kako bi vaša koža bila zdrava, preporučljivo je koristiti kreme koje nude znatnu razinu zaštite, dati prednost hidrataciji i minimizirati intenzivno izlaganje suncu. Četvrta tema koja se razmatra je depresija, prevladavajuće stanje koje pogađa brojne pojedince. Točnije, postporođajna depresija nesrazmjerno pogađa žene. Vjerojatno je da prisutnost gena Slc6a15 može pridonijeti pojavi depresije.

Za učinkovitu prevenciju i rješavanje problema preporučljivo je potražiti stručnu pomoć kroz terapiju i, ako je potrebno, lijekove, uz podršku bližnjih i održavanje uravnoteženog načina života. Obratimo sada pozornost na glaukom, stanje koje ima značajan utjecaj na oči. Važno je napomenuti da žene češće pogađaju glaukom nego muškarci. Nadalje, nasljedni aspekt ove bolesti može se povezati sa specifičnim genetskim mutacijama. Za održavanje optimalnog zdravlja očiju ključno je redovito posjećivati ​​oftalmologa, pomno pratiti razinu krvnog tlaka i poduzeti potrebne mjere za zaštitu očiju od mogućih ozljeda.

Prevalencija kardiovaskularnih bolesti predstavlja značajan izazov u tom pogledu. Genetski čimbenici koji utječu na skladištenje masti mogu povećati rizik od srčanih bolesti kod žena. Kako bi se spriječili zdravstveni problemi, neophodno je voditi zdrav način života koji uključuje redovitu tjelesnu aktivnost i uravnoteženu prehranu koja uključuje smanjenje unosa zasićenih masnoća i soli. Sedma stavka na popisu odnosi se na migrene, stanje koje je pod utjecajem genetske predispozicije i uzrokuje da ih žene doživljavaju tri puta češće od muškaraca.

Za promicanje općeg zdravlja, ključno je ograničiti unos kofeina, alkohola i šećera, dati prioritet pravilnoj hidrataciji, održavati dosljedan raspored spavanja i smanjiti razinu stresa. Nesanicu, stanje koje muči brojne pojedince, karakterizira nemogućnost postizanja mirnog sna. Kronični poremećaji spavanja mogu se pripisati nizu čimbenika, uključujući genetsku predispoziciju, kao i povećanu razinu stresa i tjeskobe. Za uspostavljanje zdravog bioritma preporuča se suzdržati se od večernjeg konzumiranja teške hrane i kofeina, baviti se tjelesnom aktivnošću prije spavanja te uključiti tehnike opuštanja poput meditacije.

Na devetom mjestu liste nalazi se Alzheimerova bolest, oblik demencije koji se češće nalazi kod žena. Na razvoj ovog stanja uvelike utječe genetika. Kako bi se spriječili zdravstveni problemi, važno je održavati zdrav način života, što uključuje uključivanje mentalnih vježbi, bavljenje tjelesnim aktivnostima i aktivno traženje društvene interakcije. Bliska povezanost između raka dojke i raka jajnika očita je u njihovoj sličnosti u prezentaciji i utjecaju koji imaju na pojedince.

Genetske mutacije, poput onih pronađenih u BRCA genima, mogu povećati osjetljivost na razvoj obje ove vrste raka. Kako bi očuvali svoju dobrobit, pojedincima se savjetuje da daju prednost preventivnim mjerama, uključujući redovite preglede poput mamografije i ultrazvuka, usvajanje zdravog načina života, razmatranje potrebnih preventivnih operacija i podvrgavanje genetskom testiranju ako su izloženi visokom riziku. Zauzimanje proaktivnog stava ključno je kada je u pitanju očuvanje vlastite dobrobiti i obrana od nasljednih bolesti.

Pridržavanjem redovitih liječničkih pregleda, usvajanjem zdravog načina života, prakticiranjem pravilne prehrane i bavljenjem tjelesnom aktivnošću, šanse za razvoj ovih bolesti mogu se smanjiti značajno smanjena. U situacijama u kojima postoji genetska sklonost, održavanje dosljednih medicinskih pregleda i traženje smjernica od zdravstvenih stručnjaka može ubrzati identifikaciju i upravljanje ovim stanjima, što u konačnici dovodi do poboljšane kvalitete života.