Kako bi se osigurala dugotrajnost voća, posebice jabuka, tijekom zimske sezone, uobičajena je praksa podvrgnuti ga nizu kemijskih tretmana. Međutim, ključno je razmotriti potencijalne zdravstvene opasnosti povezane s tim tvarima. Osim toga, moglo bi se postaviti pitanje sigurnosti konzumiranja ovog tretiranog voća zajedno s korom.
S dolaskom proljeća široka paleta voća i povrća koje se čuvalo tijekom zime sada je dostupno na tržnicama i u trgovinama mješovitom robom. Kako bi se osigurala dugotrajnost jabuka, one prolaze proces obrade koji uključuje vosak, glicerin, parafin, kalcijev klorid, a najopasnija tvar među njima je definil. Kao nusprodukt prerade nafte, poznato je da definil ima kancerogena svojstva. Stručnjaci su dali smjernice kako se zaštititi od mogućeg trovanja “špricanim” voćem, pa tako i jabukama. Prvi korak je temeljito ih oprati u toploj vodi, a za dodatnu učinkovitost može se dodati i soda bikarbona.
Koje kategorije nude najvišu razinu sigurnosti?
Kada kupujete “domaće” proizvode od renomiranih prodavača na tržnici, prljavštinu i nakupljenu prašinu možete sigurno ukloniti pranjem vanjskog sloja. Međutim, ako ove proizvode nabavite u trgovini gdje je njihov tretman neizvjestan, preporučljivo je oguliti kožu kao mjeru opreza.
Konzumacija hrane koja je konzervirana kemijskim metodama kiseljenja može imati strašne posljedice, što može rezultirati teškim trovanjem. Međutim, važno je razmotriti drugu stranu ovog pitanja. Kada odlučimo oguliti jabuku, nesvjesno odbacujemo primarni rezervoar esencijalnih nutrijenata kao što su vitamini A i C, kalcij, fosfor, željezo i korisni antioksidansi.
Određivanje razine toksičnosti povrća ili voća može se postići pomoću nekoliko pametnih metoda. Jedna takva metoda uključuje promatranje brzine kojom jabuka potamni nakon rezanja. Ako jabuka brzo potamni, sigurno ju je konzumirati s netaknutom korom. Kombinacija karcitina i vitamina C učinkovito štiti tijelo od štetnog djelovanja slobodnih radikala.
Kore od raznog voća i povrća mogu biti vrlo korisne na različite načine.
Kora limuna sadrži značajnu količinu vitamina C i P, kao i izdašnu količinu pektina. Međutim, važno je napomenuti da se ta hrana može podvrgnuti kemijskom tretmanu kako bi se produžio njezin vijek trajanja. Stoga ih je prije guljenja ključno temeljito oprati. Korištenje kombinacije tople vode, sode bikarbone i deterdženta može pomoći u ovom procesu.
Postoji li način da se utvrdi jesu li krastavac i rajčica bili podvrgnuti nekom obliku prskanja?
Ako želite utvrditi prisutnost pesticida u povrću, metoda koju možete primijeniti je da otvorite krastavac ili rajčicu i pregledate njihovu unutrašnjost. Obično će krastavci i rajčice kontaminirani štetnim tvarima imati žućkaste pruge, sa žutim “dijelom” u sredini.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.