– Paradajz i krastavci su definitivno jako osjetljivo povrće, koje zahtijava jako puno pažnje. Puno štetočina koje ga okružuju, jako su valjan razlog za plastenik, a mi danas govorimo o plijesni i buđi koja može napasti kompletno povrće u svakom vrtu.
Za brojne vrtlare, prisutnost plijesni na lišću krastavca, bundeve ili rajčice je noćna mora koja se ponavlja svake godine. Srećom, postoji jednostavno rješenje za sprječavanje brzog širenja ove vrtne noćne more. Obično mlijeko je odgovor! Doista, istina je da sprej za mlijeko može biti jednako učinkovit kao i skupi komercijalni fungicidi kada se radi o inhibiciji rasta plijesni. Utjecaj mliječnog spreja na rast plijesni u vrtnim biljkama nije nedavno otkriće; Kanadski znanstvenici zapravo su izvijestili o ovom fenomenu prije gotovo pola stoljeća. Proces je vrlo jednostavan.
Trebat će vam samo osnovni sastojci poput mlijeka i vode. Za pripremu otopine, pomiješajte 40% mlijeka sa 60% vode. U situacijama kada je rizik od razvoja plijesni veći ili ako postoje rani znakovi plijesni, preporuča se koristiti više koncentrirane otopine. Za prevenciju se također smatra odgovarajućom mješavina koja se sastoji od 30% mlijeka i 70% vode. Bilo da se odlučite za obrano ili punomasno mlijeko, izbor je nevažan. Zaštitna svojstva za vaše biljke ne dolaze od mliječne masti, već od jedinstvenog proteina prisutnog u mlijeku koji ima sposobnost stvaranja zaštitnog sloja na lišću. Što se tiče zaštite krastavaca, tikvica i rajčica od gljivičnih infekcija, mlijeko u spreju se pokazalo kao najučinkovitija preventivna mjera.
Za optimalno zdravlje biljaka, savjetuje se prskanje lišća svakih 10 dana. Za optimalne rezultate, preporuča se prskanje rano navečer za sunčanih, toplih dana, osiguravajući da obje strane listova budu ravnomjerno obložene. Korištenje češnjaka kao temeljca u medicinske svrhe. Kako vas bolesti krastavaca ne bi uhvatile nespremne, vrlo je preporučljivo razmotriti preventivne mjere i mogućnosti liječenja krastavaca, osiguravajući njihovu dobrobit. Uzmite 50 grama češnjaka i sameljite ga u stroju za mljevenje mesa.
Nakon što napravite pire od češnjaka, pomiješajte ga s jednom litrom vode, pokrijte poklopcem i ostavite da neometano stoji cijeli dan. Nakon što filtrirate infuziju, pomiješajte je s 10 litara vode i nastavite s primjenom smjese prskanjem po krastavcima. Osigurajte dosljednu njegu svojih krastavaca pomoću ovog nekompliciranog uređaja. U djelotvornost ovog lijeka od hrena uvjerio sam se više puta. Ne samo da učinkovito štiti krastavce od plijesni, već služi i kao izvrsna obrana od štetnika.
Svim srcem podržavam njegovu upotrebu. Kako biste napravili ovaj recept s hrenom, počnite tako da naribate 50 grama svježeg hrena, a zatim ga potopite u pet litara vode cijeli dan. Nakon što filtrirate otopinu, premjestite je u bocu s raspršivačem i nastavite s nanošenjem na biljke. Preporuča se korištenje spreja svakih sedam dana. Korištenje drvenog pepela za liječenje bolesti krastavaca vrlo je učinkovito, a istovremeno pruža dodatnu korist jer djeluje kao prirodno gnojivo. Da biste pripremili domaći sprej za krastavce, pomiješajte drveni pepeo i kipuću vodu u čaši i ostavite da se kuha dva dana.
- Nakon što procijedite smjesu, dodajte 10 ml tekućeg sapuna prije nego što ga nanesete kao sprej na krastavce. Za samo sedam dana ponovite istu radnju. Evo još jednog prijedloga za uzgoj krastavaca. Krastavci kojima nedostaje kalija obično imaju zaobljen oblik i usku peteljku. Drveni pepeo sadrži značajnu količinu kalija, tako da razrjeđivanjem 200 grama drvenog pepela u 10 litara vode možete napraviti otopinu koja se može sipati ispod svakog grma s volumenom od 1 litre.