Žalost i suze izaziva bolan odlazak Bore Spužića Kvake, renomirane osobe u narodnoj glazbi u živopisnom razdoblju šezdesetih i sedamdesetih godina.
U svojim poodmaklim godinama od 34 godine, Kvaka je krenuo na transformativno putovanje kako bi producirao vlastiti album, što ga je brzo odvelo u carstvo zvijezda. Značajna pjesma “Pođimo krcmu staru” imala je ključnu ulogu u tom usponu. Ovo iznimno izdanje srušilo je rekorde prodaje, pohvalivši se s nevjerojatnih 400.000 prodanih primjeraka i osvojivši srebrna i zlatna priznanja. Kvakina kasnija postignuća obilježena su nizom značajnih trijumfa, vrtoglavim porastom prodaje albuma i nizom zadivljujućih nastupa uživo i turneja.
U prošlom razgovoru s novinarom, Bora Spužić Kvaka iznio je svoje zapažanje o odsustvu druženja u glazbenim sferama, rekavši: “Nemam puno veza s kolegama pjevačima i glazbenicima. Kad god ih sretnem, osjetim neki prizvuk pretvaranje koje zamagljuje moje istinske osjećaje, s obzirom na njegov izniman talent u razumijevanju i izazivanju najsuptilnijih ljudskih emocija svojim umirujućim vokalom, vjerojatno nikada nije očekivao da će se susresti s takvom ledenom apatijom koja se odražava na tim umjetnim izrazima lica.
Godine 1997. doživio je vrhunac svoje blistave glazbene karijere, održavši nezaboravan nastup kao poseban gost na koncertu Dragana Kojića Kebe u Lozniži. No, te iste godine dogodila se tragedija kada je doživio moždani udar, što je rezultiralo gubitkom pokretljivosti i govora na desnoj strani. Ovaj srcedrapateljni incident označio je zaključak njegove izuzetne glazbene odiseje. U 68. godini života preminuo je u svojoj obiteljskoj kući u Požarevcu 2002. godine, nakon teško proživljenog života. Unatoč njegovoj odsutnosti, Zorica Brunclik i dalje sa zahvalnošću zahvaljuje na pomoći koju joj je na početku njezina glazbenog puta pružio Bora Spužić Kvaka.
Zorica je na svoje iznenađenje otkrila da je bila u partnerskom odnosu s cijenjenim kultnim pjevačem Borom Spužićem Kvakom. Budući da je bila potpuna nepoznanica, našla se u nazočnosti poznate osobe iz svijeta popularne glazbe. Bora Spužić Kvaka ne samo da ju je upoznao s živahnom beogradskom pop scenom, već joj je omogućio i da svoj talent pokaže po kafićima i koncertima. Odigrao je ključnu ulogu u podizanju njezina ugleda i davanju joj pozornice na kojoj je mogla pokazati svoju briljantnost.
BONUS TEKST
- Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.
Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.
Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.
Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.
Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.