Liječnici zapravo predlažu da je idealno vrijeme za uživanje u kavi od sredine do kasnih jutarnjih sati, točnije između 9:30 i 11:30. Tim istraživača sa Sveučilišta Nevada-Reno otkrio je da talog od kave može poslužiti kao biodizel, zbog čega je vrlo vjerojatno da će ispušni plinovi iz vaših vozila uskoro nalikovati aromi svježe skuhanog cappuccina. Međutim, prva šalica kave koja oživi većinu nas ujutro možda nije najbolji način da započnete dan. Doista, liječnici tvrde da je najbolje vrijeme za uživanje u kavi sredina do kasnog jutra, između 9:30 i 11:30.

1. Možete osjetiti pospanost.
Brojnim pojedincima kava služi kao jutarnji energizator; međutim, konzumiranje odmah nakon ustajanja iz kreveta može dati suprotne rezultate. Unos kofeina može udvostručiti količinu hormona stresa, što potencijalno može dovesti do poremećaja sna i kasnijeg umora. Ako vam dan započne slatkim cappuccinom, mogli biste se ubrzo nakon toga osjećati pospano. To se događa jer naše tijelo proizvodi inzulin kao protutežu unosu šećera, što dovodi do smanjenja razine glukoze u krvi, što u konačnici uzrokuje osjećaj tjeskobe i niske energije.

2. Vaše bi tijelo moglo brže gubiti esencijalne minerale.
Konzumiranje stalne količine kave svako jutro može rezultirati iscrpljivanjem nekoliko ključnih vitamina i minerala. Apsorpcija vitamina B, magnezija i željeza — elemenata koji su neophodni za naš živčani sustav — može biti otežana. Osim toga, pretjerani unos kofeina može izvući kalcij iz vaših kostiju, što dovodi do povećane slabosti i lomljivosti.

3. Vaš želudac može postati uznemiren.
Iako vam omiljeno piće može pomoći u jutarnjem buđenju, ono također može povećati vašu potrebu za češćim odlaskom na zahod. Neki zdravstveni stručnjaci čak predlažu konzumaciju kave kao način pripreme za određene pretrage. Aktivacija našeg živčanog sustava kofeinom utječe na debelo crijevo i može dovesti do proljeva. Osim toga, mnogi pojedinci rado dodaju mlijeko ili vrhnje svojoj jutarnjoj kavi, a budući da probava laktoze predstavlja izazov za većinu nas, to također može rezultirati nelagodom u želucu.

4. Debljanje može biti posljedica.
Iako crna kava može pomoći u sagorijevanju masti, ona također može utjecati na kvalitetu vašeg sna. Nedovoljno sna često rezultira pojačanom gladi i većom željom za slatkim zalogajima. Brojni napitci od kave, osobito zaslađene vrste koje se široko uživaju, pune su šećera i kalorija, što potencijalno pridonosi debljanju.

5. Ima potencijal pogoršati tjeskobu.
Kad se ujutro probudite, razina hormona stresa obično je na vrhuncu. Kao stimulans, kofein može izazvati osjećaj nervoze u vašem tijelu i čak može izazvati napade tjeskobe kod određenih pojedinaca.

6. Vaša koža zbog toga može postati suha.
Zbog svoje tendencije povećanja posjeta toaletu, kava pridonosi dehidraciji organizma. Kada dođe do dehidracije, eliminacija toksina kroz kožu postaje veći izazov. Posljedično, to dovodi do suše kože, koja je osjetljivija na niz problema, uključujući preuranjene bore.

7. To vam može povisiti razinu šećera u krvi.
Šalica kave ujutro komplicira sposobnost stanica da upravljaju razinom šećera u krvi, što potencijalno može rezultirati nizom bolesti. Suprotno tome, povišeni šećer u krvi može pridonijeti debljanju i povećati vjerojatnost kožnih infekcija.