– Kada god otvorimo internet portale, u prosjeku imamo jedno samoubojstvo. Kada se sve sabere i oduzme glavni razlog jeste depresija, i samnim time treba da se radi na sopstvenom samopouzdanju…. Danas vam otkrivamo način, kako da budete srećni u životu….

Viktor Frankl imao je duboku perspektivu o prirodi i postojanju patnje. Njegovi filozofski uvidi, u kombinaciji s njegovim iskustvima u koncentracijskim logorima, značajno su utjecali na njegov rad i sveobuhvatnu filozofiju. Franklovo djelo **Logoterapija** ističe važnost pronalaženja smisla života kao ključnog čimbenika za postizanje mentalnog blagostanja i sreće. U nastavku su navedena neka temeljna načela ovog terapijskog pristupa: 1. **Otkrivanje smisla kroz borbe**: Prema Franklu, izvedivo je otkriti svrhu čak i u najtežim okolnostima.

Preživljavanje nadilazi samo fizičku otpornost; obuhvaća potragu za dubokim značenjem usred osobnih kušnji i poteškoća. 2. **Sloboda izbora**: Prema Franklu, mi posjedujemo sposobnost odabira naših reakcija, bez obzira na okolnosti. Način na koji se suočavamo sa životnim poteškoćama, bez obzira na njihov intenzitet, utječe na ukupnu kvalitetu našeg postojanja. 3. **Potraga za svrhom**: Pojedinci se vode kroz logoterapiju kako bi otkrili značaj u svakodnevnim iskustvima s kojima se suočavaju. To može uključivati ​​prepoznavanje značenja u njihovom poslu, osobnim vezama ili čak u malim aspektima koji povećavaju njihovu radost.

  • 4. **Tumačenje stvarnosti**: Na naše emocionalno i mentalno blagostanje može uvelike utjecati način na koji percipiramo stvarnost i komuniciramo s njom. Frankl je istaknuo važnost njegovanja optimističnog gledišta i prakticiranja konstruktivnog mišljenja. 5. **Njegovanje odnosa**: Otkrivanje značenja često od nas zahtijeva da ojačamo svoje veze s drugima. Prema Franklu, osobni odnosi i ljubav mogu poslužiti kao vitalni izvori svrhe i ispunjenja. Kroz svoju metodologiju i logoterapiju, Frankl pruža duboke uvide u to kako možemo oblikovati svoje živote i otkriti smisao, čak iu najtežim vremenima.

DODATNI TEKST

S početkom školske godine dolazi mnoštvo obaveza, novih predmeta i brojnih nepoznatih pojmova koje je potrebno razumjeti i savladati. I za brucoše i za učenike viših razreda ključno je njegovati učinkovite navike učenja i otkriti učinkovite pristupe učenju. Maria Benin, klinička psihologinja i psihoterapeutkinja, primjećuje da tipične smjernice sugeriraju da se djeca općenito mogu koncentrirati dvostruko više od sebe u minutama. Ona ističe da je stopa kojom dijete uspostavlja produktivne navike značajno pod utjecajem ponašanja i uključenosti roditelja.

Prema njegovim riječima, roditelji su odgovorni za poticanje rasta svog djeteta u atmosferi koja ga podržava i podržava, promičući sposobnost odgađanja trenutnog zadovoljstva te postavljajući jasne granice i pravila kojih se moraju dosljedno pridržavati. Kada se suoče s neprikladnim ponašanjem, trebali bi to odmah riješiti odgovarajućim metodama, koje mogu uključivati ​​ukore, dodjeljivanje odgovornosti ili donošenje posljedica. Praktične smjernice za stjecanje znanja upućuju na to da je posvetiti jedan sat dnevno učenju učinkovitije od trošenja tri sata svaki treći dan.

Kada planirate rješavati više predmeta u jednom danu, preporučuje se započeti s onima koji su teži i manje zanimljivi. Spriječiti nakupljanje materijala; pazite da opterećenje ne postane preveliko. Kao što sugerira fotografija na Shutterstocku, preporučljivo je istoga dana ponoviti teme o kojima se raspravljalo u školi. Uključivanje u domaću zadaću odmah pomaže učvršćivanju gradiva, što rezultira učinkovitijim i bržim procesom učenja. Kada se tema ponovno pojavi u kurikulumu, prema njegovoj preporuci, dovoljno je jednostavno ponavljanje sadržaja.

Korisno je poticati dijete da zapisuje bitne pojmove ili razne ideje koristeći olovku i papir nakon prvog čitanja. Nadalje, verbaliziranje lekcije poboljšava njihovo razumijevanje predmeta. Važno je poticati samopouzdanje. Iako roditeljski angažman oko izrade domaće zadaće djeteta može poslužiti kao motivacija, ključno je njegovanje i podupiranje djetetove sposobnosti za samostalan rad, ističe. Priznajte i pohvalite djetetov trud. Fotografija: Shutterstock. Pobrinite se da vaše dijete ima domaću zadaću svaki dan. Recite im kada je vrijeme za početak učenja i dovršavanje zadataka.

Zajedno pregledajte upute kako biste potvrdili da dijete razumije što se traži. Ako je potrebno, pomozite djetetu u rješavanju uzorka. Uspostavite mjerilo. Naša sugovornica primjećuje da je motiviranje djeteta za čitanje i učenje znatno veći izazov u domu u kojem nema knjiga ili gdje roditelji sami nisu angažirani u čitanju. Klinički psiholog i psihoterapeut naglašava važnost utjelovljenja i pokazivanja osobina koje želimo njegovati kod svoje djece, budući da je pozitivan uzor najučinkovitiji učitelj. Za dijete koje uživa u čitanju, školske obveze postaju znatno lakše podnošljive nego za one kojima nedostaje ovaj entuzijazam i rutina.