Nastavljajući s našim člankom, raspravljat ćemo o izboru biljaka koje, u kombinaciji, nude istinski umirujuće i blagotvorno iskustvo za um i tijelo. Bitno je prigrliti snagu prirode, a ne oslanjati se isključivo na farmaceutsku industriju da diktira našu dobrobit.

Narodni travar Momčilo Antonijević otkriva da jabuka kremšnita ima bogatu povijest u tradicionalnoj medicini, koja seže još u antičko doba. Korišten je za liječenje raznih zdravstvenih tegoba, a čak se vjeruje da ima moć obrane od udara groma. Za pripremu ljekovite masti dovoljno je pomiješati 300 grama zrele jabuke sa 150 grama domaće masti.

Započnite proces temeljitim ispiranjem masne tvari u devet pojedinačnih pranja vodom. Potom pomiješajte jabuku, vrhnje i očišćenu masnoću te zagrijte smjesu do točke vrenja. Nakon što prokuhate smjesu prebacite u staklenku i ostavite da odstoji najmanje 24 sata prije prve primjene. Za dulje čuvanje, čuvajte mast u hladnjaku. Kada koristite melem, počnite čišćenjem zahvaćenog područja kože blagim sapunom i mlakom vodom.

  • Za početak pažljivo nanesite tanak sloj masti. Savjetuje se ponavljanje ovog postupka dva puta dnevno tijekom jednog mjeseca. U sklopu Čuvarkuće nalaze se brojne korisne komponente poput jabučne i mravlje kiseline, soli, voska, šećera, minerala te tinktura koja ima sposobnost da posluži kao homeopatski lijek za ublažavanje tegoba grla. Ukratko, ovaj preporučeni melem, koji podržavaju domaćice, ima potencijal ponuditi olakšanje za širok niz kožnih problema, uključujući upalne akne, hiperpigmentaciju, staračke i trudničke pjege, kao i čireve i bradavice.

Prema Momčilu Antonijeviću, novinaru i narodnom travaru, Čuvarkuća ima značajno mjesto kao biljka koja se povezuje s bogom Perunom, koji utjelovljuje i grom i koprivu. Vjeruje se da postavljanjem ovih biljaka na naše krovove možemo zaštititi svoje domove od bijesa munje, jer se one smatraju “srodnicima” munje. Moja je žarka želja da svako kućanstvo posjeduje ovaj izuzetan predmet. Prema narodnom vjerovanju, Čuvarkuća je u kombinaciji s koprivom prepoznata kao biljka vezana uz boga Peruna, simbolizirajući snagu groma. Uvriježeno je mišljenje da postavljanje ovih biljaka na krovove pruža zaštitu od udara groma, jer su blisko povezane sa samim gromom, o čemu je u Jutarnjem programu govorio Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar.

„Snaga biljaka“, kako kaže Momčilo Antonijević, posjeduje nevjerojatnu otpornost na uništenje, s izuzetkom prekomjerne izloženosti vodi. Antonijević ističe da je ova biljka sukulent, što znači da sadrži značajnu količinu vode te je evoluirala da je učinkovito zadržava. S obzirom na nemogućnost sušenja, ova tvar se isključivo u svježem obliku koristi u prirodnoj medicini, točnije u praksi fitoterapije. Antonijević predlaže da bi njegovo čuvanje u medu moglo poslužiti kao potencijalno rješenje jer sušenje nije isplativa opcija. Ova karakteristika ga čini vrlo korisnim za upotrebu u kućanstvu, zahvaljujući obilnom sadržaju vitamina.

Biljka čuvarkuća posjeduje brojne vrijedne osobine. Može se pohvaliti visokom koncentracijom vitamina A i vitamina C, opskrbljujući je bitnim hranjivim tvarima. Štoviše, daje ugodan okus koji se pripisuje prisutnosti jabučne mravlje kiseline. Svojim prirodnim šećerima biljka dobiva konzistenciju za žvakanje. S fitoterapeutske perspektive, jabuka kremšnita ističe se svojim fitoencidima, koji pokazuju snažna antiseptička svojstva i bore se protiv bakterija. Ovo pojašnjava dugogodišnji običaj davanja male količine njegovog soka osobama koje pate od uveitisa, budući da su istraživanja pokazala dobrobiti ove prakse.

Prema travarima, jabuka ima snažna antiseptička svojstva, što je čini vrijednim lijekom za respiratorne i probavne smetnje. Za osobe koje se bore s bronhitisom, mješavina komorača i meda pokazala se posebno korisnom. Štoviše, ovaj se lijek često preporučuje osobama koje pate od čira na želucu ili dvanaesniku. Nije neuobičajeno da pojedinci pogrešno poistovjećuju sedum s alojom, pogrešno pretpostavljajući da imaju istu ljekovitu primjenu.

Usporedba u prethodnoj izjavi je netočna. Aloju, koja pripada obitelji ljiljana i potječe iz Afrike, često se pogrešno smatra kaktusom. Aloe arborensens i aloe vera su dvije vrste aloe koje su posebno korisne, iako postoji i nekoliko drugih. Međutim, važno je napomenuti da se u ljekovite svrhe koriste samo biljke koje su prešle granicu od dvije godine. Antonijević ističe pažljiv proces izrade lijekova na bazi aloe koji uključuje delikatno uklanjanje jednog ili više listova, nježno ih očistite vlažnom krpom i ostavite nekoliko dana na hladnom i tamnom mjestu, po mogućnosti u hladnjaku. Ova radnja je neophodna zbog neumoljivog nastojanja lista i matične biljke da se regeneriraju i vrate u prvobitno stanje.

Dr. Filatov iz Rusije potvrdio je široku prisutnost ovih prirodnih stimulansa, što omogućuje korištenje aloe ne samo za liječenje kože, već i za liječenje čira na želucu i dvanaesniku. Iako aloja može poslužiti kao zamjena za krem ​​jabuku u kombinaciji s medom, valja napomenuti da ima gorak okus i blagi laksativni učinak, što je može učiniti manje privlačnom za konzumaciju. Osim masti i čajeva, Čuvarkuča nudi i melem koji služi kao proizvod za njegu kože. Travari visoko cijene komorač zbog njegove sposobnosti borbe protiv herpesa, budući da djeluje kao učinkovito antivirusno sredstvo. Kako bi se povećala njegova učinkovitost protiv virusa herpesa, komorač se vješto miješa s matičnjakom, koji slovi kao ultimativna biljka za tu svrhu.