Brak je zajednica dvoje individua gdje se dijeli i dobro i zlo, međutim svakom se dogodi zatišje. Brak bez intimnih odnosa može donjeti određene probleme, a mnogi se pitaju da li ostati ili otići.

Varijacije u intimnosti su sasvim tipične i općenito, osobe koje izražavaju ljubav vjerojatno će postići sklad u tom pogledu. Međutim, kada jedan partner potpuno izbjegava intimnost, okolnosti se dramatično mijenjaju. Uobičajeni opis za brak bez seksualnih odnosa je onaj u kojem se par upusti u seksualnu aktivnost manje od deset puta godišnje; ova situacija se smatra problematičnom. Jedan partner sigurno će osjetiti nezadovoljstvo, što će potaknuti neizostavno pitanje: „Da ostanem ili da odem? Je li razvod preporučljiv u kontekstu braka kojem nedostaje intimnosti?”

  • Još jednom, postaje očito da se perspektive među pojedincima jako razlikuju; nekima je nezamislivo živjeti bez intimnosti, dok drugima takva situacija može biti prihvatljiva. Značaj ovog istraživanja ovisi o vrijednostima koje ima svaki partner i njihovoj zajedničkoj predanosti zajedničkom rješavanju problema. Na primjer, neki se parovi rijetko ili nikada ne upuštaju u tjelesnu bliskost, a ovaj dogovor za njih ne može predstavljati brigu jer je savršeno u skladu s njihovim željama. Ne postoje definitivni koncepti o tome što čini “normalnu” ili “zdravu” seksualnu želju ili aktivnost; dakle, ako postojeća razina intimnosti zadovoljava oba partnera u vezi, nema razloga za uzbunu.

Ipak, kada jedan partner izrazi nezadovoljstvo u vezi s učestalošću seksualne intimnosti, vjerojatno se može pojaviti razmišljanje o razvodu. Međutim, ključno je izbjegavati donošenje impulzivnih izbora, budući da još uvijek postoji potencijal za pomirenje; nekoliko mjera može se provesti kako bi se eventualno spasio brak. Prvo i najvažnije, bitno je istražiti temeljne razloge nedostatka fizičke intimnosti.

Postoji značajna razlika između scenarija u kojima jedan partner postane bolestan, onesposobljen ili na neki drugi način nesposoban za intimnu vezu i onih u kojima jedan partner jednostavno nema želju za sudjelovanjem u seksualnoj aktivnosti. Opće je poznato da kako pojedinci stare, izrazi ljubavi i intimnosti se smanjuju. Vaši osjećaji nezadovoljstva mogu proizaći iz usporedbe trenutnog stanja suživota s početnom fazom.

Možda će biti bitno preispitati svoje razumijevanje intimnosti, koja obuhvaća više od puke fizičke interakcije. Uključivanje u čin vođenja ljubavi uključuje niz izraza koji mogu potaknuti radost za obje uključene osobe. Važno je priznati da “neće odražavati iskustva mladosti”, što zahtijeva ponovno kalibriranje vaših očekivanja. Iako ovo razumijevanje može izazvati osjećaj melankolije, to je inherentan aspekt života.

Štoviše, iskustva koja s vremenom mogu izblijedjeti mogu se zamijeniti jednako poticajnim i ispunjavajućim prilikama. Ključni aspekt ove analize odnosi se na vezu između nedostatka intimnosti i raznih problema unutar veze. U konačnici, partneri imaju mogućnost pružiti jedno drugome uzajamnu podršku i razumijevanje ili se mogu odlučiti uključiti u kritike i prezir. U prvom slučaju očuvana je stabilnost braka, dok u drugom slučaju vjerojatnost razvoda postaje neizbježna posljedica.

Što čini lijek? Prije donošenja odluke o razvodu, mudro je zajednički riješiti druge bračne probleme koji se ne odnose na seksualna pitanja. Može postati očito da korijen sukoba nije bio nedostatak fizičke intimnosti. Bude li odnos pokazivao naznake napretka, mogu se očekivati ​​pozitivne promjene i na intimnom planu. Unatoč tome, razvod treba razmotriti pod sljedećim uvjetima: 1. Vaš partner kategorički odbija uključiti se u zajedničko rješavanje identificiranog problema.

Iako je moguće razviti bliske odnose, ovaj pothvat zahtijeva želju i spremnost obje uključene osobe. U početku je ključno identificirati problem, sudjelovati u dijalogu i zajednički procijeniti koje bi rješenje moglo biti najprikladnije za vašeg partnera. Čak i ako je donesena odluka o razvodu, mudro je upustiti se u iskreni razgovor sa svojim supružnikom prije nego što izrazite svoje namjere.

Izrazite svoje emocije, ispitajte elemente koji ometaju napredovanje i istražite potencijalne strategije za prevladavanje ovih izazova. Rješenja su gotovo uvijek dostupna, ali zahtijevaju okupljanje obje strane za pregovaračkim stolom. Ključno je izbjegavati ishitreno zaključivanje da vaš partner nije spreman na kompromis. U početku provjerite jeste li iscrpili sve moguće mjere sa svoje strane. Na primjer, ako vaš partner pokazuje smanjeni libido, pokušajte identificirati aktivnosti koje mu se sviđaju, što može potaknuti dublje istraživanje fizičke intimnosti. Pristupite činu vođenja ljubavi s osjećajem lakoće, smatrajući ga zaigranim pothvatom, a ne natjecanjem ili formalna prilika.

  • Tek kada ste temeljito istražili sve puteve i mogućnosti povezivanja s voljenom osobom, a niste dobili nikakav odgovor, trebali biste razmišljati o opciji prekida veze. Umjesto pripisivanja krivnje, ključno je priznati situaciju kao stvarnost koja jednostavno postoji. Izazovi unutar veze mogu biti toliko duboki da odsutnost intimnosti postaje trivijalna. Taj nedostatak intimne povezanosti može djelovati i kao simptom i kao posljedica ozbiljnijih temeljnih problema. Ovi dublji problemi, a ne sadašnje okolnosti, predstavljaju prijetnju stabilnosti vašeg braka. Štoviše, ako barem jedan partner nema spremnosti i sposobnosti da poduzme napore u cilju poboljšanja odnosa, situacija se dodatno pogoršava.

Na primjer, ako je odnos obilježen dugotrajnom toksičnošću, što uključuje stalne kritike, optužbe ili čak slučajeve fizičkog nasilja, percepcija intimnosti će vjerojatno postati naporan pothvat. Isto tako, sukobi u vezi s financijskim stvarima ili odgojem djece mogu nepovoljno utjecati na seksualni aspekt veze. U tim je okolnostima vrlo vjerojatno da je brak nepopravljiv. Kada jedan partner pribjegne potiskivanju, nevjeri ili ozbiljnoj okrutnosti, izgledi za vezu izgledaju mračno.

Kao što je pokazano, temeljni problemi često nadilaze jednostavnu nekompatibilnost u temperamentima supružnika. Nemogućnost rješavanja stalnih problema u braku može dovesti do nepopravljivog stanja. U konačnici, jedino održivo rješenje može biti razdvajanje. U tom kontekstu, varijacije u preferencijama i interesima mogu učiniti iskustvo fizičke intimnosti neostvarivim. Parovi se ponekad mogu suočiti s onim što se naziva “erotski sukob”. Svaki partner posjeduje različite podražaje koji izazivaju uzbuđenje, a isto tako, svaki pojedinac ima posebne predodžbe o vrsti intimnosti koju traži i partnerima s kojima se želi družiti.

Na primjer, jedan partner može posjedovati fantazije koje su i kreativne i nekonvencionalne do te mjere da drugi partner osjeća osjećaj zastrašenosti. Slično tome, netradicionalna seksualna orijentacija osobe može spriječiti postizanje harmonije unutar veze. S druge strane, napori da se spasi brak mogli bi zahtijevati uključivanje profesionalnog savjetnika; tijekom terapijskih sesija parovi često nastoje stvoriti “zajednički jezik”, iako postizanje uspjeha nije zajamčeno za sve. Neki parovi svoje poteškoće rješavaju masturbacijom, dok drugi odlučuju nastaviti s “otvorenom vezom” dok ostaju u braku. Kada pojedinci istinski brinu jedni za druge i pokazuju spremnost na kompromis, svaka se metoda može smatrati valjanom, sve dok ispunjava njihove potrebe.

Ipak, ako se te alternative smatraju nezadovoljavajućima, može se razmisliti o razvodu na temelju seksualne nekompatibilnosti. Takve se okolnosti događaju i ključno je priznati da nitko nije kriv jer su ljudske razlike intrinzične. Je li moguće spasiti takav brak? Doista. Ako visoko cijenite svog partnera i svoju vezu, stalno ćete pronalaziti metode za rješavanje problema neadekvatne fizičke intimnosti. Međutim, ova će potraga zahtijevati značajan napor od vas.

Nadalje, ovo načelo nadilazi područje intimnosti; ništa se u životu ne daje bez marljivosti ili obzira. Istina je da društvo, podržano medijima, filmovima i književnošću, širi ideju da je intimnost u osnovi nekomplicirana i instinktivna. Kada se izazovi pojave u spavaćoj sobi, oni se često percipiraju kao znakovi dubljih problema u vezi. Ipak, realnost je takva da se gotovo svi parovi u različitim fazama svog partnerstva susreću s poteškoćama vezanim uz intimnost.

  • Ova pojava je uobičajena i ne bi trebala izazvati zabrinutost ili potaknuti ishitreno razmišljanje o razvodu. Uključivanje u razgovore o problemima koji su se pojavili i ispitivanje izvedivih alternativa ostaje valjan pristup. Nedostatak fizičke intimnosti, u pravilu, ne znači nepovratan gubitak ljubavi. Istina, seksualna privlačnost prolazi kroz različite faze razvoja, osobito kada pojedinci žive zajedno dulje vrijeme. Nije neobično da se naše želje i sklonosti mijenjaju tijekom vremena.

Štoviše, ključno je priznati da su naši životi inherentno podložni transformaciji. Kako bi se održao uspješan brak i cijenile fizičke dimenzije romantične veze, važno je da oba partnera dijele jednaku predanost potrebnim naporima. Kada jedan partner shvati da se ne suočava sam s teškoćama obiteljskog života, rješenje će se neizbježno pojaviti samo od sebe, bez obzira na zamršenosti s kojima se susreće u carstvu intimnosti.