Prema dr. Suda Kodali, američkom hepatologu, pojedinci obično počinju razmišljati o zdravlju svoje jetre u kasnijim fazama života, nakon što se pojave simptomi ili problemi. Šteta je što se bolest jetre često dijagnosticira u uznapredovalom stadiju, što dovodi do ograničenih mogućnosti liječenja. Jetra igra vitalnu ulogu u obavljanju raznih bitnih funkcija, naglašavajući važnost ranog otkrivanja i proaktivnih mjera za održavanje njezine dobrobiti.
Prema “Preventionu”, ključ za održavanje zdrave jetre leži u usvajanju hranjive prehrane koja obiluje antioksidansima, vitaminima i mineralima. Istraživanja su pokazala da je mediteranska prehrana osobito korisna za promicanje zdravlja jetre.
Liječnik je objasnio da bi se prehrana trebala sastojati od raznovrsnog povrća bogatog vlaknima, voća punog antioksidansa, orašastih plodova koji sadrže omega masne kiseline, kao i proteina i ugljikohidrata u umjerenim količinama. Liječnik je naglasio da je za pravilnu prehranu ključno dati prednost dobro uravnoteženoj prehrani umjesto oslanjanju na vitamine i dodatke prehrani.
BONUS TEKST
Kako bi se smanjile šanse za pojavu bolesti ili ubrzao proces ozdravljenja, preporuča se slijediti mediteranski obrazac prehrane koji naglašava konzumaciju žitarica, obilje voća i povrća, nezasićene masti dobivene iz maslinovog ulja i masne ribe te niske masnoće mliječni proizvodi. Mediteranska prehrana može se pohvaliti bogatstvom vlakana, antioksidansa, vitamina, minerala, vrhunskih ribljih bjelančevina, složenih ugljikohidrata, nezasićenih masti i osobito korisnih omega-3 masnih kiselina. Svaki od ovih nutrijenata ima ključnu ulogu u promicanju dobrobiti, a zajedno sinergijski čuvaju zdravlje kardiovaskularnog sustava.
Postoji mnoštvo istraživanja koja pokazuju da osobe koje u svoju prehranu uvrste ribu i plodove mora imaju tendenciju duljeg životnog vijeka. Riba je istaknuta komponenta mediteranske prehrane, poznata po svojim raznim zdravstvenim dobrobitima o kojima smo već govorili.
Vrijedna priroda omega-3 masnih kiselina često se ističe zbog njihovog pozitivnog utjecaja na cjelokupnu dobrobit, posebice u očuvanju zdravlja kardiovaskularnog sustava. Prema istraživanju koje su proveli istraživači s Harvarda, pojedinci koji u svoju prehranu unesu umjerene porcije ribe bogate omega-3 masnim kiselinama (1-2 porcije tjedno) doživjeli su značajno smanjenje od 36% u vjerojatnosti razvoja kardiovaskularnih bolesti. Ove esencijalne masne kiseline neophodne su za pravilnu tjelesnu funkciju, budući da je njihova proizvodnja u tijelu nedovoljno učinkovita.
Redovita i umjerena konzumacija ribe pruža prikladan način za dobivanje esencijalnih omega-3 masnih kiselina, EPA i DHA, koje imaju vitalnu ulogu u održavanju normalnog rada srca. Kako biste osjetili željene dobrobiti, preporuča se unos minimalno 250 mg EPA i DHA dnevno, cilj koji se lako postiže redovitim unosom ribe.
Iako utjecaj na razinu kolesterola može biti minimalan, omega-3 masne kiseline imaju sposobnost snižavanja visokog krvnog tlaka. Točnije, DHA se pokazala uspješnijom od EPA u postizanju ovoga. Prema studiji koju su proveli Mori i suradnici, pretile osobe koje su konzumirale 4 g pročišćene DHA doživjele su značajno smanjenje i sistoličkog i dijastoličkog krvnog tlaka.
Novija istraživanja otkrila su dodatnu moguću funkciju omega-3 masnih kiselina. Studije su pokazale da ove masti mogu značajno utjecati na smanjenje pojave srčanih bolesti reguliranjem ritma otkucaja srca i time sprječavanjem stvaranja arterijskih ugrušaka. Taj je učinak vjerojatno posljedica integracije EPA i DHA u stanične membrane, što povećava fleksibilnost membrana srčanih stanica i sprječava pretjerano opterećenje srčanog mišića.
Konzumacija plave ribe, posebice tune, bogate omega-3 masnim kiselinama, ima izvanrednu sposobnost smanjenja razine triglicerida u krvotoku. Dobro dokumentirana protuupalna svojstva ovih masnih kiselina igraju ključnu ulogu u inhibiciji transformacije kolesterola u aterosklerotski plak, učinkovito štiteći od razvoja ateroskleroze. Stoga uključivanje tune u prehranu služi kao preventivna mjera protiv ovog stanja.
Primarne dobrobiti konzumiranja ribe često se pripisuju prisutnosti omega-3 masnih kiselina, no ne treba zanemariti da je riba i izniman izvor proteina. Istraživanja su pokazala da riblji proteini sadrže bioaktivne peptide koji mogu igrati ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Vrijedno je naglasiti da riba osigurava visokokvalitetne proteine, a ima malo kalorija, što je čini povoljnim izborom za pojedince na dijetama za mršavljenje i sportaše.