– Posljednja pjesma koja je predstavljala Jugoslaviju za najbolju pjesmu Evrope, bila je pjesma “Hajde da ludujemo”, koju je otpjevala Tatjana Matejaš Tajči. Ta je pjesmna postala veliki hit u roku od samo par dana, a Tajči je nakon toga jednostavno nestala sa scene. Zapostavila je cijelu svoju karijeru, te se preselila u Ameriku.

Pod umjetničkim imenom Tajči, Tatjana Kamerun, nekada Matejaš, svjetsku je slavu stekla svojim hitovima poput “Hajde da ludujemo ovu noć”, “Mala moja je opasna” i “Nemaš pravo na mene”. Predstavljajući Jugoslaviju na Eurosongu 1990., Tajči je osvajala publiku svojim mladenačkim šarmom koji je podsjećao na Marilyn Monroe i izvanrednom izvedbom svog najuspješnijeg singla “Hajde da ludujemo”. Međutim, nakon rata Tajči se odlučila povući iz glazbene industrije i nastaviti školovanje u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje su joj se putevi ukrstili s pijanistom i skladateljem Matthewom Cameroonom. Godine 2011. Tajči se trijumfalno vratila u svoju domovinu Hrvatsku, najavljujući svoj dugo očekivani povratnički koncert “Ludujemo s dušom.

Da bi se ova izvanredna glazbena produkcija oživjela, morala se prikupiti znatna svota od milijun dolara. Za ovaj pothvat okupljen je tim visoko iskusnih stručnjaka. Tajči je za svoj dugo očekivani povratak angažirala stručnost renomiranih profesionalaca, uključujući Intero Productions sa sjedištem u Nashvilleu i Grammyjem nagrađenog glazbenog producenta Briana Lenoxa. Tajči je imala i nepokolebljivu podršku svoje publicistice Andie Bernard i voditeljice komunikacija Maje Brlečić, koje su smatrane sastavnim dijelom njezinog najužeg kruga. Uz to, Tajči je surađivala s talentiranom grupom od deset američkih glazbenika, s kojima je marljivo vježbala u Nashvilleu kako bi osigurala besprijekoran nastup.

Nažalost, Tajči je prije tri godine doživjela duboku tugu nakon što joj je otišao suprug. Trenutno živi u Sjedinjenim Državama zajedno sa svoja tri sina. Prošle godine Tajči je napisala autobiografiju. Trenutačno je njezin primarni fokus na izvedbama duhovne glazbe, koje se često održavaju u katoličkim crkvama. Tajči danas živi u Cincinnatiju, Ohio, u Sjedinjenim Američkim Državama, zajedno sa svoja tri sina: Danetom (najstariji), Evan i Blaise (mlađi).

BONUS VIJEST:

U New Yorku, Metropolitan Museum of Art bio je domaćin Met Gala 2024., događaja usredotočenog na temu “Uspavana ljepotica: Ponovno buđenje mode”. Događaj je predstavio kolekciju od 50 povijesno značajnih komada, od kojih se neki smatraju previše osjetljivima da bi se mogli nositi u budućnosti.

Tijekom održavanja Met Gala, sudionici su dužni pridržavati se posebnih smjernica kako bi održali povoljan odnos s Annom Wintour, cijenjenom glavnom urednicom Voguea.

Sinoćnji gosti morali su se strogo pridržavati pet osebujnih i strogih pravila, od dobnih ograničenja do zabrane snimanja selfija.

1. Autoportreti nisu dopušteni.

Prisustvujući ekstravagantnom događaju kao što je Met Gala, sasvim je prirodno da pojedinci imaju želju zabilježiti nezaboravne trenutke s nekoliko fotografija, a moglo bi se pretpostaviti da će im biti oprošteno zbog toga.

Kako slavne osobe ne bi većinu večeri provele zadubljene u telefone, organizatori su 2015. godine donijeli odluku da zabrane korištenje društvenih mreža tijekom događaja. Prema obavijesti poslanoj svim sudionicima, na ceremoniji je strogo zabranjeno korištenje telefona za fotografiranje i društveno umrežavanje.

Uvođenje nove dobne granice za Met Galu objavljeno je 2018. godine.

Kao rezultat toga, pojedincima značajnog statusa mlađim od 18 godina više nije bilo dopušteno sudjelovanje u događaju. Na pitanje o njezinoj potencijalnoj prisutnosti na vrlo traženom crvenom tepihu Met Gala 2018., Madi Zegler, koja je tada imala samo šesnaest godina, objasnila je za The Hollywood Reporter da nije mogla prisustvovati zbog svoje mladosti.

Iako su postojale početne sumnje da je na uvođenje nove dobne granice utjecala tema Met Gala 2018., “Nebeska tijela: moda i katolička mašta”, glasnogovornik događaja pojasnio je da se odluka zapravo temelji na uvjerenju da događaj nije primjeren za osobe mlađe od 18 godina.

U Muzeju umjetnosti Metropolitan 2017. nekoliko poznatih osoba kao što su Bella Hadid, Dakota Johnson i Marc Jacobs snimljene su kamerom kako puše cigarete (i vjerojatno nedopuštenu supstancu) u kupaonici.

Te godine bilo je izvješća koja pokazuju da je prisutnost gostiju pušača na događaju izazvala razočaranje među članovima odbora i donatorima, a jedan je pojedinac izrazio mišljenje da je to pokazalo nedostatak poštovanja prema umjetničkoj zbirci. Po završetku Met Gala crvenog tepiha, organizatori su priredili koktel i svečanu večeru za sve uvažene goste.

Kako javlja “New York Post”, Vintur je posebno tražio namjerno izbacivanje određenih namirnica s jelovnika.

Prema riječima prethodnog zaposlenika Voge, odluka o zabrani peršina donesena je kako bi se spriječile potencijalne neugodnosti da se biljka zaglavi u zubima pojedinaca. Kada je riječ o rasporedu sjedećih mjesta za Met Gala, Wintour je poznata po tome što posvećuje pažnju detaljima i osigurava da njezini gosti budu smješteni na određenim položajima tijekom večeri.

Silvana Ward Duret, direktorica posebnih projekata u “Vogueu”, u dokumentarcu iz 2016. “Prvi ponedjeljak u svibnju” otkrila je opsežno planiranje događaja, naglašavajući zahtjevnost svoje uloge.

Prema Wardu Duretu, proces određivanja rasporeda sjedenja uključuje pažljivo razmatranje, uzimajući u obzir faktore kao što su prethodni raspored sjedenja, jesu li pojedinci već sjedili zajedno i njihove interakcije na drugim događajima. Razina detalja i truda uloženog u ovaj proces doista su zadivljujući.