– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o mješovitim brakovima, koji su jako popularni u posljednje vrijeme, bar što se tiče Srbije. Naime, adi se  ojako osjetljivim brakovima srba i albanaca. Slijedi jedna iskrena ispovijed….

Drita Lepović, Albanka, prkosi društvenim normama i ističe se kao izvanredna. Nakon gubitka supruga pokazala je ogromnu hrabrost i otpornost, čak iu financijskim izazovima zbog neriješene papirologije, s višemjesečnim primanjima od svega 11.000 dinara. Njena nepokolebljiva ljubav prema mužu ostala je nepromijenjena dok je sama odgajala sina Aleksandra, poštujući vrijednosti pravoslavlja. Godine 2008. Drita je u naše krajeve stigla iz susjednog Skadra. Sklopila je brak sa Srbinom i preselila se u selo Kaludra. Nažalost, njihova veza bila je kratka jer ih je podmukla bolest omela u potrazi za srećom.

  • Unatoč hrabroj borbi i višestrukim pokušajima liječenja, suprug je na kraju poražen. Nakon sprovoda, Albanka je donijela odluku da ostane na mjestu gdje se nalazi, a prioritet joj je bio odgoj sina u skladu s našim običajima i praksom. Ljudima oko nje donijelo je neizmjernu radost kada je izrazila vlastitu želju da osobno obavi njegovo krštenje. Nakon tragičnog događaja izrazila je duboku ljubav prema rodnom gradu svog pokojnog supruga i želju da njihovo dijete tamo odrasta. Unatoč izazovima s kojima su se suočavali dok je on bio živ, ona priznaje da im je život sada postao još teži.

Odlučna je da ne zatvori vrata jer razumije istinske namjere koje Vukadin nosi u srcu. Unatoč želji svojih roditelja da je vrate u Albaniju, ona je ostala vjerna željama svog supruga i odbila je otići. Nakon tog trenutka, krenula je u potragu za boljim životnim uvjetima, budući da su joj prihodi bili gotovo nepostojeći. Uravnotežiti svoje financije bio je stalan izazov, ali je ostala odlučna stvoriti svjetliju budućnost.

U dobi od 5 godina doživio je gubitak oca. Uz pomoć lokalne samouprave i Ureda za Kosovo i Metohiju, uspješno se preselila na imanje pokojnog supruga u Zubinom Potoku. Unatoč nedostatku potrebne dokumentacije, uspjela se uzdržavati uz skromnu socijalnu pomoć. U prethodnom intervjuu za “Telegraf”, Drita je napomenula da postoje znakovi koji upućuju na to da će za dvije godine imati pravo na srpsko državljanstvo. Zbog nezaposlenosti njezinog pokojnog supruga nije je mogao prijaviti, ali srećom njihovo dijete posjeduje sve potrebne dokumente.

To je u jednom trenutku naglasio i protojerej Milan Kavkić. Unatoč izazovnim okolnostima njezine životne situacije, ona održava izrazito nisku razinu pritužbi. Naši neumoljivi napori usmjereni su na to da joj pružimo što je više moguće pomoći. Po dolasku u Zubin Potok bila je srdačno dočekana i izgrljena od svih koji su joj dali sve od sebe da joj pomognu, uz nepokolebljivu podršku obitelji njenog šogora. U dobi od 15 godina, Aleksandar otkriva da mu je majka nepokolebljiva podrška i motivacija dok zajedno rade na svjetlijoj budućnosti. Međutim, njihovo trenutno boravište i aktivnosti ostaju nepoznati jer su se povukli iz javnosti.