– Danas ćemo malo govoriti o ručnicima, i koliko bi ih zapravo trebali mijenjati, i na koji način se brinuti o njima. Pri tome svakako da mislimo na higijenu istih. Koliko god nam se ponekad činili jako čisti, na njima ostane jako puno peruti i ostataka sa kože….

U slučaju da su vaši ručnici grube i krute teksture, moguće je da je kriva uobičajena pogreška, ali ne bojte se, jer postoji dostupno rješenje da im vratite mekoću! Osjećaj umotavanja u luksuzni ručnik nakon revitalizirajućeg tuširanja iskustvo je koje se riječima ne može opisati. Nažalost, mekoća ručnika s vremenom se smanjuje jer nenamjerno počinimo pogreške tijekom procesa pranja, što rezultira krutom teksturom.

Na društvenim mrežama Lora de Bara, redoviti pružatelj pouzdanih savjeta za čišćenje i higijenu, skreće pozornost na tipične pogreške i predstavlja praktične lijekove za pomlađivanje mekoće ručnika. Lori objašnjava da se grub i krut osjećaj ručnika nakon pranja može pripisati nakupljanju proizvoda na vlaknima ručnika. Ručnici, koji su po prirodi vrlo upijajući, ne podliježu temeljitom čišćenju kada je perilica prenatrpana ili ako se koristi previše deterdženta.

  • Posljedično, ostaci deterdženta zadržavaju se na vlaknima ručnika, što dovodi do smanjenja upijanja i stvaranja grube teksture. Bez napora vratite mekoću ručnika, jamčeći očuvanje i zaštitu svih stvari bez oštećenja ili uništenja. Za učinkovitu metodu čišćenja ručnika, odreknite se upotrebe deterdženta i umjesto toga odaberite prirodnu alternativu. Jednostavno stavite svoje ručnike u perilicu kao i inače, ali umjesto deterdženta dodajte dvije šalice octa. Ocat služi kao moćno sredstvo za čišćenje, uklanja sve ostatke s vlakana ručnika i ostavlja ih svježim mirisom.

Ne samo da ocat čini čuda za ručnike, već pomaže iu održavanju samog stroja. Međutim, važno je zapamtiti da kada perete ručnike s octom, pazite da temperatura vode ne prijeđe 60 stupnjeva. Odabir tople vode je idealan jer povećava učinkovitost octa bez nanošenja štete tkanini. Ako su ručnici postali pretjerano kruti i zadržali to stanje dulje vrijeme, možda će biti potrebno izvršiti dodatnu rundu pranja. Umjesto deterdženta, u ciklus pranja ubacite šalicu sode bikarbone i još jednom ih operite.

Prema Lori, soda bikarbona posjeduje inherentna svojstva čišćenja koja učinkovito eliminiraju sve ostatke proizvoda koji se nalaze unutar vlakana ručnika. Za učinkovitije sušenje, korisno je snažno protresti ručnike prije nego što ih objesite, jer to pomaže u opuštanju vlakana i pospješuje bolje sušenje. Ručnici koje koristimo svakodnevno služe kao plodno tlo za rast i razmnožavanje bakterija i gljivica, kao i nakupljanje mrtvih stanica kože, nazalnog sekreta, fekalnog i urinarnog sekreta te raznih drugih klica iz kupaonice, uključujući kapljice iz WC školjke.

Kada su u pitanju ručnici za tijelo, važno je imati na umu da, iako je većina klica bezopasna jer potječu s vašeg tijela, njihovo brzo razmnožavanje na vlažnim površinama razlog je za zabrinutost. Ovo postavlja pitanje: koliko često treba mijenjati ručnike? Prema riječima Filipa Tierna, patologa i mikrobiologa s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u New Yorku, koliko puta možete koristiti ručnike za tijelo ovisi o njihovoj namjeni.

Ako ih koristite da biste se potpuno osušili, npr. stavljajući ih na radijator, ne smiju se koristiti više od tri puta. Prema Tiernu, važno je češće prati male ručnike koji se koriste za sušenje ruku. Zbog česte uporabe tijekom dana, ovi ručnici imaju tendenciju nakupljanja prljavštine i trebali bi ih mijenjati svaki dan. Tierno savjetuje da ako iz ručnika izlazi neugodan miris, to ukazuje na prisutnost umnoženih mikroba, signalizirajući potrebu za hitnim pranjem. Nakon uklanjanja vlage s tijela, ručnik zadržava mrtve stanice kože koje se nalaze na njegovoj površini. Ove stanice služe kao savršen izvor hrane za mikrobe, koji uspijevaju zahvaljujući kombinaciji vlage, vode i neutralne razine pH.

Za održavanje čistoće i higijene važno je mijenjati posebne ručnike za lice jednako često kao i ručnike za tijelo. To znači da ih koristite najviše tri puta prije pranja, jer mogu sadržavati ostatke šminke, losiona ili ulja, pogotovo jer dolaze u dodir s osjetljivim područjima poput očiju i usana.