– Spavanje je definitivno stvar, bez koje niti jedna osoba na svijetu ne može izdržati niti 12 sati. Jednostavno, regeneracija za mozak je potrebna, kojem treba ipak restart, jer bez koncentracije definitivno ne možete da funkcionišete.

Primjećuje li itko od vas zapravo položaj svog tijela dok spava? Možda je iznenađenje, ali način na koji se postavljamo tijekom spavanja može imati značajan učinak i na kvalitetu sna i na naše cjelokupno blagostanje. Zapravo, u ekstremnim slučajevima, loš položaj spavanja može postupno dovesti do kobnih posljedica.

Iako je utjecaj položaja spavanja na stanja poput demencije i srčanih bolesti priznat, istraživanja u ovom području trenutačno su ograničena i pretežno usmjerena na proučavanje boli i nelagode.

Semi Margo, klinička fizioterapeutkinja, stručnjakinja za spavanje i autorica Vodiča za dobar san, daje iscrpno objašnjenje:

Način na koji se postavljate tijekom spavanja ima dubok utjecaj na vaše cjelokupno blagostanje, razinu udobnosti koju doživljavate i kvalitetu vašeg sna. Svaki položaj spavanja ima svoje prednosti i nedostatke, a njihovo jasno razumijevanje može vas osnažiti da napravite prilagodbe koje promiču bolji san i poboljšano zdravlje. Prema dr. Kat Lederle, stručnjakinji za spavanje i autorici knjige “Spavanje u pravom smislu riječi”, često faktori načina života tijekom dana pridonose problemima s držanjem tijela noću.

Aktivnosti kojima se bavite tijekom dana često rezultiraju nelagodom i boli koja postaje vidljiva kada zauzmete određene položaje za spavanje. Sjedilački način života značajan je čimbenik u tome, što naglašava važnost uvrštavanja redovitog kretanja u vašu dnevnu rutinu.

Odmaranje u bočnom položaju

Većina ljudi spava na boku, što je najčešći položaj spavanja. Međutim, ovisno o tome spavaju li pojedinci na lijevoj ili desnoj strani, može doći do zdravstvenih implikacija za određene pojedince. Trudnicama i osobama koje pate od žgaravice, gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) ili drugih probavnih problema savjetuje se spavanje na lijevoj strani.

Margo pojašnjava da je razlog tome što je želudac smješten niže od jednjaka.

  • Nasuprot tome, osobama koje imaju problema sa srcem preporučuje se da pokušaju spavati na desnoj strani kako bi smanjili opterećenje srca. Istraživanja pokazuju da se, kada pojedinci leže na lijevoj strani, položaj srca pomiče kao rezultat gravitacijskih sila, što dovodi do promjena u električnoj aktivnosti srca. Srce je sigurno poduprto tkivima i strukturama koje se nalaze između pluća kada spavate na desnoj strani.

Položaj u kojem spavamo također može utjecati na zdravlje našeg mozga. Dok spavamo, glikemijski sustav mozga eliminira toksine iz mozga. Istraživanja pokazuju da je ovaj proces učinkovitiji kada spavamo na desnoj strani.

Lederle naglašava da pojedincima koji su osjetljivi na demenciju, Alzheimerovu bolest ili bilo koji oblik neurodegenerativnog stanja ova informacija može biti intrigantna. Ovisno o obliku tijela, osobe koje spavaju na boku mogu imati problema s držanjem.

Prema Margo, žene s figurom pješčanog sata koje se odluče odmarati na plišanom madracu mogle bi se zgrčiti u zakrivljeni oblik nalik banani, što bi rezultiralo opterećenjem u njihovoj kralježnici i kukovima. S druge strane, kako muškarci stare i njihovi mišići gube snagu, oni koji preferiraju spavanje na boku mogu se susresti s povećanom nelagodom u ramenima.

Položaj spavanja na boku može dovesti do stvaranja bora i opuštenih grudi zbog pritiska posteljine na kožu lica i istezanja tkiva dojke uzrokovanog gravitacijom.

Kako biste riješili izazove koji dolaze sa spavanjem na boku, Margo predlaže korištenje plišanog jastuka kako bi se osiguralo pravilno poravnanje glave, vrata i kralježnice. Osim toga, stavljanje jastuka između koljena može pružiti potporu kukovima i ublažiti napor u donjem dijelu leđa. Dok spavanje na trbuhu može ublažiti hrkanje promicanjem boljeg protoka zraka u usporedbi s spavanjem na leđima, to je također položaj koji je najskloniji izazivanju pojačane nelagode u vratu i leđima.

Prema Margo, postavljanje vrata u okrenuti položaj može vršiti pritisak na njega, dok spavanje na trbuhu može dovesti do uvijanja kralježnice.

Kako bi se ublažila nelagoda koja proizlazi iz lošeg držanja, osobama koje spavaju na trbuhu preporuča se da se odluče za tanki jastuk ili čak bez jastuka kako bi vrat ostao u neutralnijem položaju. Osim toga, stavljanje jastuka ispod zdjelice može pomoći u održavanju pravilne potpore za donji dio leđa.

Odmaranje u ležećem položaju

Apneja za vrijeme spavanja, čest zdravstveni problem povezan sa spavanjem u leđima, javlja se kada se mišići u grlu opuste i začepe dišne ​​putove, što rezultira hrkanjem i otežanim disanjem.

Lederle daje objašnjenje:

Implikacije ovoga sežu izvan samo osobnog zdravlja i često se podudaraju s pretilošću. Ima štetan utjecaj na neprekidan i zadovoljavajući san, što rezultira umorom koji može predstavljati opasnost za pojedince koji upravljaju vozilima. Osim toga, postoje štetni učinci na tjelesno blagostanje. Utvrđeno je da nedovoljna kvaliteta sna povećava ranjivost na stanja kao što su dijabetes, bolesti srca i druge popratne bolesti. Apneja za vrijeme spavanja služi kao pristup ovim raznim zdravstvenim komplikacijama.

Kretanje tijekom noći je uobičajena pojava, a intenzitet varira od osobe do osobe. Budite uvjereni, ako se nađete da mijenjate položaje, to ne mora nužno značiti bilo kakve probleme povezane sa spavanjem.

Za prelazak na drugi položaj spavanja, preporučljivo je usvojiti postupan pristup vježbanju. Na primjer, ako vam je cilj prijeći s ležanja na leđima na ležanje na boku, započnite tako da provedete pet minuta na željenoj strani, a zatim prijeđite na ležanje na leđima. Svake sljedeće noći postupno povećavajte vrijeme provedeno na boku za jednu minutu, postupno se navikavajući na novi položaj. Počevši s polaganim i postojanim prilagođavanjem, možete se uspješno prilagoditi željenom položaju za spavanje.